Rusko a Turecko prehlbujú svoju spoluprácu, čo vyvoláva nevôľu USA

Rusko a Turecko prehlbujú svoju spoluprácu, čo vyvoláva nevôľu USA

Ankara 1. októbra 2017 (HSP/Foto: TASR/AP- Alexander Zemlianichenko, pool)

 

Portál pravda.ru publikoval materiál Ajdina Mechtieva, ktorý sa venoval  stretnutiu  ruského prezidenta Vladimíra Putina a tureckého prezidenta Erdogana v Ankare. Toto stretnutie sa nieslo v znamení rozvoja rusko-tureckej spoluprácie a podľa viacerých politológov a expertov viedli k odstaveniu USA v Turecku na vedľajšiu koľaj

Na snímke turecký prezident Recep Tayyip Erdogan (vpravo) a ruský prezident Vladimir Putin

Viacerí experti upozorňujú na jednu základnú Erdoganovu vlastnosť. Erdogan nikdy nezabúda na útoky voči svojej osobe a keď môže, vždy sa za takéto útoky pomstí. Momentálne má Erdogan veľmi negatívny názor na Angelu Merkelovú, ktorá sa ho snažila povýšenecky učiť demokracii a na Donalda Trumpa, ktorému nemôže zabudnúť podporu Kurdom.

Reklama

Donald Trump Erdoganovi prisľúbil, že zváži poskytovanie vojenskej pomoci Kurdom, keďže však pomoc Kurdom USA nezastavili, prehĺbil sa negatívny postoj Erdogana k Američanom. (Američanov Erdogan nenávidí od pokusu o vojenský prevrat v Turecku) Samozrejme voči Trumpovi sa Erdogan správa opatrnejšie ako ku Merkelovej, ktorou otvorene podľa viacerých odborníkov Erdogan pohŕda.

Americká podpora Kurdom zbavila Erdogana posledných ilúzii k Washingtonu a prezident Turecka sa obrátil otvorene k Moskve. (To však neznamená, že v najbližšej budúcnosti Erdogan nebude môcť zmeniť svoj postoj). Momentálne je však Erdogan vo fáze, že vníma USA ako nedôveryhodného partnera a preto sa rozhodol okrem iného kúpiť aj ruský komplex protileteckej obrany S-400, čím vydráždil Trumpa, Pentagon i NATO.

Reklama

Biely dom neskrýva svoje rozčarovanie z ďalšieho zbližovania Turecka a Ruska, v minulosti rusko-turecko-iránsky plán na vytvorenie zón deeskalácie napätia v Sýrii takisto zhatil viaceré americké politické plány a možnosti v Sýrii aktívnejšie pôsobiť.

V Ankare riešili obaja lídri okrem iného aj otázku plynovodu z Turecka a takisto kurdské referendum v Iraku. Ruského prezidenta Vladimíra Putina čakali pri prijatí v Ankare priam “kráľovské pocty” a Erdogan viackrát oslovil Putina slovami “môj drahý priateľ”.

Obaja lídri sa zhodli na tom, že nesmie nastať osamostatnenie irackého Kurdistanu, toto územie musí ostať súčasťou Iraku.

Vladimír Putin aj Erdogan potvrdili, že územná celistvosť Iraku ostáva prioritou v ruskom i tureckom postoji. Turci už  zaplatili prvú splátku za S-400, Rusko začne s dodávaním týchto systémov Turecku v najbližšom období. Turci majú predstavu, že do dvoch rokov pokryjú celé svoje územie systémom S-400.

Dmitrij Peskov reagoval na kritiku Washingtona kvôli protivzdušnému systému S-400. Podľa Peskovových slov, Rusko a Turecko sú zvrchované štáty a samostatne vedú svoju politiku v medzinárodnej, ekonomickej či vojensko-technickej oblasti bez ohľadu na to, či sa to Washingtonu páči alebo nie.

Reklama

Okrem S-400 sa na stretnutí Putina a Erdogana riešila aj otázka plynovodu Turkish Stream a stavba prvej tureckej atómovej elektrárne, ktorú Turkom pomôžu postaviť ruskí odborníci. Rozvíjajúca sa spolupráca medzi oboma lídrami umožnila aj sňatie ruského embarga na dovoz tureckých potravín do Ruska.

Ajdin Mechtiev

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

15:38

Ukrajinské a ruské sily proti sebe na Ukrajine navzájom útočili, v dôsledku čoho zomrelo najmenej sedem ľudí. Oznámili to miestni predstavitelia na oboch stranách frontovej línie.

15:36

Slovenským ovocinárom sa zatiaľ podarilo ochrániť úrodu pred nepriazňou počasia približne na 80 % vrátane marhúľ či jahôd. Všetko zatiaľ prikrývajú, zohrievajú vzduch. Uviedla to pre TASR Jana Holéciová, hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory. Spresnila, že práce na záchrane úrody pokračujú aj v týchto chladných nociach. Rozhodujúca bude noc na piatok (26. 4.), keď hlásia mrazy.

15:34

Očkovanie je jeden z najväčších objavov medicíny, ktorý chráni proti vážnym smrteľným chorobám. Objavujú sa však proti nemu dezinformácie a preočkovanosť v populácii v Česku klesá, nie som s ňou spokojný. Český minister zdravotníctva Vlastimil Válek to vyhlásil pri príležitosti európskeho a svetového týždňa očkovania.

15:25

Tohtoročnú Cenu za slobodu tlače udelili nemeckí vydavatelia novinárke, vojnovej dopisovateľke a aktivistke za ľudské práva Düzen Tekkalovej TASR prevzala informácie zo správy tlačovej agentúry DPA.

15:24

Do Chorvátska dorazilo prvých šesť z celkovo 12 francúzskych stíhačiek Dassault Rafale, ktoré si balkánska krajina objednala. 

15:23

Niektorí nemeckí poslanci Slobodnej demokratickej strany chcú, aby Nemecko uzavrelo azylovú dohodu s krajinou mimo Európy. Inšpiroval ich nový zákon z dielne britského premiéra Rishiho Sunaka, podľa ktorého bude Rwanda prijímať migrantov z Británie.

15:21

Už tretieho podozrivého zadržali v súvislosti s kauzou podplácania, do ktorej je zapletený námestník ruského ministra obrany Timur Ivanov. Oznámili to moskovské justičné úrady.

15:20

 Najmenej 155 ľudí zahynulo v Tanzánii v dôsledku prívalových dažďov, informoval premiér Kassim Majaliwa. Uviedla to agentúra AFP.

15:19

Maďarského prezidenta Tamása Sulyoka prijal vo Vatikáne pápež František. Maďarská hlava štátu absolvuje oficiálnu návštevu tohto mestského štátu a sídla hlavy katolíckej cirkvi, uviedla agentúra MTI.

15:08

To, že má Ukrajina prístup k ťažkým zbraniam dlhého dosahu vrátane rakiet ATACMS zo Spojených štátov, v zásade nezmení výsledok prebiehajúcej vojny. Vyhlásil to Kremeľ.

14:34

Poľský minister zahraničných vecí Radoslaw Sikorski v očakávanom príhovore v poľskom parlamente oznámil, že Poľsko sa chce opäť zaradiť medzi krajiny, ktoré určujú smerovanie Európskej únie. 

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Plagát portugalskej Karafiátovej revolúcie sa nachádza v mestskom parku v Lisabone. Karafiátová revolúcia ukončila pred 50 rokmi diktatúru v Portugalsku

Autor: TASR/AP-Armando Franca

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Milan Šupa

Peter Lipták

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali