Rusko kladne hodnotí správu Pozorovacej misie OSN – až na zmienku o Kryme

Rusko kladne hodnotí správu Pozorovacej misie OSN – až na zmienku o Kryme

Moskva 5. marca 2015 (HSP-David Azia)

 

Rusko aktívne spolupracuje so všetkými organizáciami a skupinami, ktoré sa snažia urýchliť mierový proces na Ukrajine. V súčasnej situácii sa za hlavný cieľ považuje dodržiavanie Minských mierových dohôd a úplné zastavenie paľby na juhovýchode Ukrajiny

Ruský rezort diplomacie, pochopiteľne, sleduje činnosť medzinárodných pozorovateľských misií na Ukrajine a reaguje na informácie, ktoré prinášajú z lokalít zmietaných vojnou. Najnovšie informačný a tlačový odbor Ministerstva zahraničných vecí Ruska vydal vyhlásenie k najčerstvejšej správe Pozorovacej misie OSN pre ľudské práva na Ukrajine.

Reklama

Malá poznámka – aby nedošlo k nedorozumeniam a nepochopeniu. Možno niektorí čitatelia nevedia, že na Ukrajine pôsobí niekoľko medzinárodných pozorovateľských misií. O misii OBSE naše média sa aspoň občas zmieňujú, ale o podobnej pozorovateľskej misie OSN prakticky neinformujú. Pozorovacia misia OSN pre ľudské práva na Ukrajine bola vytvorená takmer pred rokom – 15. marca 2014 – na žiadosť ukrajinskej vlády. Dostala mandát na 3 mesiace, ktorý sa však stále predlžoval každé 3 mesiace a určite ho predĺžia zasa po 15. marci 2015. Na čele tejto misie je Chorvát, zástupca generálneho tajomníka OSN pre ľudské práva Ivan Šimonovič. Každý mesiac táto pozorovateľská misia OSN vydáva správu o aktuálnej situácii na Ukrajine a možnostiach riešenia situácie.  

Ruské ministerstvo zahraničných vecí kladne zhodnotilo túto správu a činnosť pozorovateľov – až na jeden „drobný detail,“ o ktorom sa zmienilo na konci svojho vyhlásenia. Konštatuje, že bola zverejnená v poradí deviata správa Pozorovacej misie OSN pre ľudské práva na Ukrajine za  obdobie 1.decembra 2014 až 15. februára 2015. „Pozorovatelia poukazujú na zintenzívnenie bojových akcií a eskaláciu násilia v januári a februári tohto roku. Je potrebné pripomenúť, že v tejto dobe ukrajinské bezpečnostné sily obnovili boje v Donbasu, nevzdávajúc sa pokusu o násilné vyriešenie ukrajinskej vnútornej kríze. To spôsobilo veľký počet civilných obetí pri ostreľovaní obytných štvrtí, škôl, nemocníc, materských škôl, aj z reaktívnych palebných systémov,“ prízvukuje ruský rezort. 

Reklama

„Predstavitelia misie upozornili, že v niektorých prípadoch sa, pravdepodobne, použila aj zakázaná kazetová munícia. Iba v pozorovanom období, podľa hodnotenia misie, zahynulo 1012 osôb a 3793 bolo zranených. V dokumente sú opísané aj posledné tragické udalosti v Volnovache, Donecku a Mariupole. Podporujeme výzvu správy o nutnosti dôkladného, komplexného a nezávislého vyšetrenia týchto vojnových zločinov.

Ochrancovia ľudských práv z OSN opodstatnene konštatujú skutočnosť, že na východe Ukrajiny je humanitárna katastrofa. Situáciu prehlbuje hospodárska blokáda zo strany Kyjeva, odmietnutie vyplácania dôchodkov a sociálnych dávok, čo je v rozpore s medzinárodnými záväzkami Ukrajiny. Nastolený kyjevskými úradmi osobitný režim vstupu/výstupu do zóny konfliktu prekáža práci organizácií pre ľudské práva v tomto regióne a sťažuje dodávky humanitárnej pomoci pre trpiace obyvateľstvo.

Zhodujeme sa názorovo s pozorovateľmi o tom, že dodržiavanie Minských dohôd podpísaných 12. februára je kľúčom k normalizácii situácie. Vyzývame misiu, aby v rámci svojej právomoci kontrolovala dodržiavanie všetkých bodov tejto zmluvy, a to najmä zo strany Kyjeva.

Správa odsudzuje početné prípady porušovania ľudských práv zo strany ukrajinských orgánov a silových štruktúr, vrátane zložiek Služby bezpečnosti Ukrajiny a ministerstva vnútra Ukrajiny, ako aj “bataliónov”. Zdôrazňuje sa, že vládne opatrenia na východe krajiny boli späté so svojvoľným zadržiavaním, násilným zmiznutím, mučením a ponižujúcim zaobchádzaním. Uvádza sa, že vyšetrovanie trestných činov spáchaných žoldnierskymi bataliónmi, vrátane “Ajdara” a “Donbassu” naráža na odpor vojenskej prokuratúry Ukrajiny. Napriek tomu, celkove bolo v tomto období začatých 75 trestných konaní proti žoldnierom a vojakom.

V správe sa poukazuje na prípady prenasledovania zo strany Rady bezpečnosti Ukrajiny  občianskych opozičných aktivistov, ktorí sa stavajú proti mobilizácii a zákazu hromadných demonštrácií. Konštatujú sa neprestávajúce útoky na predstaviteľom médií za „separatistické“ názory. V krajine sú i naďalej prípady zabíjania novinárov. Znepokojivé sú prejavy antisemitizmu a etnickej diskriminácie. Nevyriešená je otázka o stíhaní za trestné činy, spáchané na „majdane“ a v Odese, ktoré spôsobili masové straty na životoch. Vyšetrovanie sa neodôvodnene odsúva. Vyzývame pozorovateľov, aby aj naďalej uprednostňovali tieto konania s tým, že páchatelia musia byť potrestaní.

Reklama

Bohužiaľ, nie vždy vidíme objektívny a nepredpojatý prístup zo strany niektorých pozorovateľov. Naďalej výberovo používajú informáciu z pochybných zdrojov a robia na ich základe nepodložené závery. Podotýkame, že cieľom misie OHCHR je poskytovať pravdivé, nezaujaté hodnotenia ktoré prispejú k normalizácii situácie v krajine. V tomto ohľade ešte raz pripomenieme, že republika Krym je subjektom Ruskej federácie v súlade s prejavom slobodnej vôle obyvateľov polostrova a nepodlieha mandátu misie OSN na Ukrajine,“ uvádza sa v závere vyhlásenia informačného a tlačového odboru Ministerstva zahraničných vecí Ruska.

eu

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

18:44

Najvyšší súd USA pojednával o tom, či sa na bývalého prezidenta Donalda Trumpa vzťahuje imunita voči trestnému stíhaniu za činy z obdobia, keď pôsobil vo funkcii. Rozhodnutie súdu by mohlo mať ďalekosiahle dôsledky.

Najvyšší súd rozhoduje o imunite Trumpa voči trestnému stíhaniu
Na snímke bývalý americký prezident Donald Trump
18:41

Haitský premiér Ariel Henry odstúpil z funkcie, oznámila jeho kancelária. Otvoril tak cestu k sformovaniu novej vlády v karibskej krajine, ktorú sužuje násilie gangov.

Haitský premiér Henry rezignoval
Na snímke haitský premiér Ariel Henry
18:40

Audit na poľskom ministerstve obrany za predchádzajúcej vlády odhalil množstvo previnení, vrátane krádeže hodnotných predmetov, uviedol námestník ministra obrany Cezary Tomczyk.

18:35

Kozmická loď Šen-čou-18 (Božská loď) s trojčlennou posádkou odštartovala k vesmírnej stanici Tchien-kung (Nebeský palác), uviedli štátne médiá.

17:20

Štátna spoločnosť MH Invest v pôsobnosti Ministerstva hospodárstva SR podpísala kúpnu zmluvu so spoločnosťou Winkelmann Building + Industry Slovakia. MH Invest predáva časť pozemku priemyselného parku v Rimavskej Sobote za 3.542.537 eur bez DPH, ktorú určil znalecký posudok a na ktorom Winkelmann Group postaví závod na výrobu zásobníkov teplej vody. Informovala o tom Mária Pavlusík, hovorkyňa MH SR. Spoločnosti MH Invest sa podľa nej podarilo odovzdať pozemky 28. marca.

17:19

Taliansko odsúdilo trest smrti pre iránskeho rappera za podporovanie celoštátnych protestov, vyvolaných smrťou mladej Kurdky Mahsy Amíníovej.

16:57

Namiesto rozvoja a prosperity Slovensku pre rozvrat právneho štátu hrozí úplné zastavenie eurofondov. Opozičná poslankyňa parlamentu Veronika Remišová (hnutie Slovensko, Za ľudí, KÚ) tak reagovala na vyhlásenia premiéra Roberta Fica (Smer-SD) a ministra investícií Richarda Rašiho (Hlas-SD) po kontrolnom dni na Ministerstve investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) SR.

16:56

Potraviny na Slovensku sú drahšie ako v Poľsku o takmer 40 %. S vysokými cenami energií a pohonných látok vládny kabinet nechce nič robiť napriek predvolebným sľubom. Uviedli to predstavitelia opozičného hnutia Slovensko pri hodnotení polročného pôsobenia vlády Roberta Fica (Smer-SD).

16:55

 Lídri Spojených štátov, Británie, Francúzska a vyše desiatich ďalších krajín vyzvali v spoločnom vyhlásení palestínske militantné hnutie Hamas, aby prepustilo množstvo rukojemníkov, ktorých zadržiava. 

16:54

Nemecká veľvyslankyňa v Číne Patricia Florová uviedla, že si ju čínske úrady predvolali v spojitosti so zatknutím štyroch Nemcov podozrivých zo špionáže v prospech Číny. 

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Plagát portugalskej Karafiátovej revolúcie sa nachádza v mestskom parku v Lisabone. Karafiátová revolúcia ukončila pred 50 rokmi diktatúru v Portugalsku

Autor: TASR/AP-Armando Franca

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Milan Šupa

Peter Lipták

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali