Rozhovor s prezidentskou kandidátkou Helenou Mezenskou

Bratislava 7. marca (TASR/HSP/Foto:TASR)

 

Slovensko by dokázalo fungovať bez Európskej únie. Myslí si to jediná žena medzi prezidentskými kandidátmi, poslankyňa NR SR za OĽaNO Helena Mezenská. Bola by tiež za obmedzenie účasti Slovenska na mierových misiách NATO. Slováci by si podľa nej mali najskôr vyriešiť veci doma až potom zasahovať v inom štáte.

Na snímke Helena Mezenská za OĽaNO skladá poslanecký sľub

V rámci projektu TASR rozhovorov s prezidentskými kandidátmi tiež prezradila, že ak by sa stala prezidentkou, palác by ožil. “Bol by otvorenejší smerom k ľuďom. Došlo by k prirodzenému kontaktu s občanmi. A určite by tam bolo veľa kvetov,” povedala Mezenská.

-Prezidenta volia občania priamo. Myslíte si, že jeho právomoci vzhľadom na silný mandát od občanov sú dostatočné?-

Pokiaľ by sa efektívne využívali už doterajšie kompetencie prezidenta, ak by sa v plnej miere a s plným nasadením využíval jeho nielen inštitucionálny, ale aj spoločenský vplyv, tak by to spoločnosť cítila.

-Takže nie ste za to, aby sa posilňovali právomoci prezidenta…-

Ak sa ukáže, že plné využitie doterajších kompetencií nebude postačovať, je tu otvorený priestor na to, aby sa posilnili kompetencie prezidenta.

-V ktorých oblastiach napríklad?-

Vyvodzovanie zodpovednosti za zlyhanie jednotlivých predstaviteľov zákonodarnej, výkonnej či súdnej moci.

-Jednou z prezidentských právomocí je aj vymenúvanie a odvolávanie vysokých štátnych úradníkov či sudcov. Ako by ste ako prezident pristupovali k výkonu tejto kompetencie? Vymenovali by ste všetky nominácie, ktoré by ste dostali, alebo nie?-

Pristupovala by som ku každej individuálne a zodpovedne posudzujúc odborné aj mravné predpoklady, praktickú skúsenosť, zručnosti, minulosť. Sledujúc aj rozmer bezúhonnosti a prepojenie na záujmové skupiny alebo spojenie s korupčnými kauzami.

-Ako sa budete v prípade zvolenia podieľať na formovaní zahraničnej politiky SR? Budete mať ako prezident záujem zúčastňovať sa na dôležitých summitoch EÚ? Na akých napríklad?-

Záležalo by od toho, ako by sme vyhodnotili, aký konkrétny praktický prínos ten ktorý summit bude mať pre Slovensko. Aby to nebolo len na zdvorilostných alebo na nejasných základoch. Mala by som záujem o summity, ktoré sú konkrétne zacielené na vzájomnú pomoc v hospodárskej, sociálnej, školskej, zdravotníckej oblasti. Presadzovala by som témy spojené s rozvojom potravinovej, surovinovej sebestačnosti, rozvoja malého, stredného podnikania, oživenia vidieka, ochranu vlastného nerastného bohatstva. Všetkých zásadných priorít, ktoré sú pre krajinu určujúce. Snažila by som sa zasadiť za to, aby nás vnímali ako rovnocenného partnera.

-Prezident je hlavný veliteľ ozbrojených síl SR. Ako vnímate účasť slovenských jednotiek v rámci operácii NATO? Má SR pokračovať v účasti na zahraničných misiách prípadne ju rozširovať či obmedzovať?-

Nie som úplne presvedčená o tom, že naša účasť na rôznych misiách je skutočne aj mierovou misiou. Myslím si, že Slovensko má právo zasahovať do vnútropolitického vývoja inej krajiny až potom, keď bude garantom a príkladným vzorom v dodržiavaní ľudských, demokratických, sociálnych a hospodárskych práv vo vlastnej krajine. A to na našom území dnes nie je. Čelíme finančnej nerovnosti a sociálnemu útlaku.

-Vráťme sa k otázke. Ste za rozširovanie účasti Slovenska na mierových misiách alebo za obmedzovanie?-

Som za obmedzovanie. Musíme si najskôr vysporiadať veľa vecí u nás.

-Nedávno ste sa vyjadrili, že členstvo v EÚ musíme prehodnotiť. Znamená to, že ste za vystúpenie Slovenska z únie?-

O tom, či vystúpiť alebo nie by mali rozhodovať ľudia prostredníctvom referenda. Základom je však dobré informovanie verejnosti na základe odborného auditu.

-Budete iniciovať takéto referendum?-

Myslím si, že by som ho neiniciovala len ja. Cítim čoraz silnejšie volanie občanov po prehodnotení významu vstupu Slovenska do EÚ. Ja si myslím, že dobré vzťahy s európskymi krajinami si máme uchovávať hlavne za predpokladu, že bude rešpektovaná naša sloboda.

-Takže ste skôr za vystúpenie z únie?-

Bola by som veľmi rada, ak by sme stav objektivizovali, aby to neboli len moje subjektívne názory. Po 10 rokoch už môžeme bilancovať a nemyslím si, že došlo k naplneniu základného cieľa, ktorým bola pomoc tým chudobnejším a menej rozvinutým regiónom a odstránenie regionálnych rozdielov.

-Myslíte si, že by Slovensko dokázalo fungovať bez únie?-

Áno. Ak by sme posilňovali svoju vieru a presvedčenie vo vlastné kvality, vo využitie vlastného potenciálu, ak by naši predstavitelia verili v silu vlastného národa, ak by sme sa o krajinu s láskou a presvedčením starali, som presvedčená, že by sme dosiahli želateľné ovocie. Dostali by sme sa do popredia. Porovnajme si to so Švajčiarskom. To nemá záujem sa nejako integrovať do rôznych medzinárodných organizácií a napriek tomu, že je to malá krajina, udržiava si potrebný rešpekt v európskom prostredí a korektné vzťahy s európskymi krajinami. Aj bez výrazných integračných snáh sa vyznačuje sociálnym blahobytom a vysokou životnou úrovňou ľudí.

-Viete si predstaviť spolupracovať ako prezidentka so súčasnou vládou a parlamentom?-

Za predpokladu, že sa budú usilovať o pomoc ľuďom, že bude parlament pripravovať systémové opatrenia, tak si to viem predstaviť. Zatiaľ činnosť parlamentu ani vlády takto nevnímam. Nie som presvedčená o tom, že jej hlavným cieľom je pomôcť ľuďom a im je čoraz ťažšie. Občan sa dnes nemá na koho obrátiť, preto som sa rozhodla kandidovať za prezidentku.

-Ako by ste ako prezidentka pomáhali občanom presadzovať ich nároky, keďže sme parlamentná demokracia a opatrenia prijíma vláda a parlament?-

Viem si predstaviť, že v prezidentskom úrade a v regiónoch budú fungovať miestne kontaktné centrá, kde bude prebiehať živý kontakt s občanmi, budú sa zbierať podnety, vyhodnocovať a na základe stanovenia výstupov z toho kontaktu sa vyprofilujú témy, ktoré je potrebné riešiť, a od ktorých sa očakáva, že ich prezident bude iniciovať.

-Komunikovať, zbierať podnety to je v poriadku, ale ako konkrétne chcete ľuďom pomáhať riešiť ich problémy vzhľadom na kompetencie prezidenta?-

Prezident sa môže zúčastňovať na rokovaniach vlády. Aj keď bude tendencia zo strany vlády odkláňať niektoré témy, ako je napríklad usporiadanie vlastníckych vzťahov alebo štruktúr v rámci SPP do rokovaní vlády, tak už tam vidím možnosť prezidenta ovplyvňovať tento proces. Mám tiež v pláne vystupovať v pléne NR SR so správou o stave republiky. Ako poslankyňa túto možnosť nemám.

-Zviditeľnili ste sa nielen svojou agendou ochrany spotrebiteľov, ale aj vyjadreniami, že cítite energiu z vesmíru, že nejedávate… Nemyslíte si, že vás ľudia vďaka takýmto vyjadreniam nemusia brať tak vážne ako vašich protikandidátov?-

Myslím si, že každý z nás je súčasťou vesmíru a uvedomenie si toho pre mňa znamená určitý stupeň pokory pred súčasťou, akého veľkého celku sme. Je skôr na pochvalu, ak sa človek prizná, že potrebuje byť v súlade so všetkým, čo ho obklopuje.

-Ak by ste sa stali prezidentkou, ako by fungoval váš úrad?-

Myslím si, že by ožil. Bol by otvorenejší smerom k ľuďom. Došlo by k prirodzenému kontaktu s občanmi. A určite by tam bolo veľa kvetov.

-Kam bude smerovať vaša prvá služobná cesta?-

Do Českej republiky. Považujem ju za krajinu, ku ktorej máme najbližšie.

ru.

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Komentované udalosti týždňa: Odposluchy vyšetrovateľov NAKA odhaľujú obludný manipulátorský systém Hegeromatovičovej vlády. (Ne)spravodlivý súdny proces s Dušanom Kováčikom sa chýli ku koncu – rozhoduje Tódovej kamoška? Pápež František na Slovensku. Nicholsonová odkazuje nezaočkovaným: Ak nemáte covid-pas, nepatríte do spoločnosti

0 icon

Bratislava 18. septembra 2021 (HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar,Jakub Kotian,Martin Baumann,Pavol Zachar)   Prinášame vám top udalosti týždňa   Odposluchy vyšetrovateľov NAKA odhaľujú obludný manipulátorský systém Hegeromatovičovej vlády Igor Matovič a jeho hnutie OĽaNO dostalo vo voľbách silný mandát na boj proti korupcii - zákonným spôsobom. Matovič si však svoj mandát vysvetlil po…

Dušan Kováčik tvrdí, že 11 mesiacov nemal možnosť brániť sa voči nezmyslom. V záverečnej reči uviedol, že “sa hanbí za to, čo sa v súčasnosti deje na prokuratúre”

0 icon

Pezinok 17. septembra 2021 AKTUALIZOVANÉ (SITA/TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian,Jaroslav Novák)   Bývalý špeciálny prokurátor Dušan Kováčik je v kolúznej väzbe už takmer 11 mesiacov a za ten čas sa podľa vlastných slov nemal možnosť brániť proti nezmyslom. Uviedol to dnes na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku v rámci svojej záverečnej reči. Zároveň…

182. časť: Veľkomoravská ríša a jej mudrc; moje románovo-faktografické rozprávanie

0 icon

Bratislava 18. septembra 2021 (HSP/Roman Bednár/Foto:Screenshot YouTube)   „Som zvedavá veľmi, a či lepšie povedané priam zmieram zvedavosťou dozvedieť sa kto si, odkiaľ pochádzaš, ale predovšetkým chcem vedieť, odkiaľ máš ten neobyčajne zvláštny amulet, čo ti visí na krku, lebo musíš vedieť, že tento amulet je...“ Prv však ako mohla…

Krúpa po výbore oznámil poslanecký prieskum na ÚIS, od Mikulca žiada zmeny. Šeliga chce indície o sledovaní Lipšica SIS riešiť na mimoriadnom výbore

0 icon

Bratislava 17. septembra 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-Dano Veselský, Jakub Kotian)   Členovia Výboru Národnej rady (NR) SR pre obranu a bezpečnosť zrealizujú v stredu 22. septembra na Úrade inšpekčnej služby (ÚIS) poslanecký prieskum. Predseda výboru Juraj Krúpa (OĽANO) o tom informoval po piatkovom mimoriadnom zasadnutí k situácii v bezpečnostných zložkách. Záverom…

Fico: Prepisy odposluchov vyšetrovateľov NAKA sú otrasným čítaním usvedčujúcim Mikulca, že ich priamo riadil

0 icon

Bratislava 17. septembra 2021 (HSP/Foto:Screenshot YouTube)   Pre stranu SMER – sociálna demokracia je neakceptovateľné, aby Národná rada (NR) SR úmyselne odmietala dlhodobo rokovať o situácii v rezorte ministerstva vnútra. V tlačovej správe informoval Ján Mažgút, vedúci tlačového oddelenia Smer–SD Podľa predsedu strany Roberta Fica nejde o vojnu medzi policajnými…

Prieskum: Voľby by vyhral Hlas-SD pred SaS a Smerom-SD, Za ľudí na chvoste

0 icon

Bratislava 17. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:HSP) Upozornenie: Pretože prieskumy agentúr sa pri posledných parlamentných voľbách od skutočných výsledkov značne líšili, k výsledkom aktuálnych prieskumov pristupujte s použitím kritického myslenia. Ak by sa voľby do Národnej rady SR konali v septembri, vyhrala by strana Hlas-SD so ziskom 18,8 percenta hlasov. Na druhom…

Lipšic sa obáva, že mnohé z toho, čo sa v posledných dňoch udialo, je organizované SIS. “Máme proti sebe veľkú presilu, ktorá ma neobmedzené zdroje, prostriedky a nehrá podľa pravidiel,” vyjadril sa. SIS reaguje. Sú to konšpirácie

0 icon

Bratislava 17. septembra 2021 (SITA/TASR/HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer,TASR-SIS)   Špeciálny prokurátor Daniel Lipšic sa obáva, že mnohé z toho, čo sa v posledných dňoch udialo, je organizované Slovenskou informačnou službou (SIS). Povedal to v relácií Braňo Závodský Naživo v rádiu Expres. Je tiež prekvapený, že sa riaditeľ SIS vyjadruje ku konkrétnym procesným…

“Čurillovská mafia.” Kollár zvýšil hlas a emotívne vyčítal Matovičovi, že obhajuje obvinených vyšetrovateľov: “Zrazu je generálny prokurátor mafián? Keď sa nám nebude páčiť rozhodnutie Ústavného súdu, zrušíme aj ten?”

0 icon

Bratislava 17. septembra 2021 AKTUALIZOVANÉ (HSP/TASR/Foto:SITA-Branislav Bibel, TASR-Pavol Zachar)   Predseda Národnej rady a hnutia Sme rodina Boris Kollár v piatok krátko popoludní vyzval svojich koaličných partnerov, aby sa konečne vrátili k práci a prijímaniu dôležitých zákonov a prestali sa hádať. Kollár okrem toho ostro skritizoval politikov vládnej koalície, ktorí…

Premiér verí, že koaliční partneri nebudú brániť očiste polície a justície. Kolíková vyzýva, aby sa aj očista diala v medziach zákona

0 icon

Bratislava 17. septembra 2021 AKTUALIZOVANÉ (SITA/TASR/HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel,TASR-Martin Baumann)   Predseda vlády SR Eduard Heger (OĽaNO) verí, že koaliční partneri nebudú brániť očiste polície a justície. Uviedol to vo video stanovisku v reakcii na súčasnú politickú situáciu. Stanovisko poskytol tlačový odbor Úradu vlády SR „Ľuďom sme sľúbili Slovensko bez korupcie a…

Lipšic vyzval Borisa Kollára, aby sa ospravedlnil obvinenému vyšetrovateľovi Jánovi Čurillovi a jeho rodine

0 icon

Bratislava 17. septembra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Špeciálny prokurátor Daniel Lipšic vyzval predsedu Národnej rady SR Borisa Kollára (Sme rodina), aby sa ospravedlnil obvinenému vyšetrovateľovi Jánovi Č. a jeho rodine za výroky o „čurillovskej mafii“. Predseda parlamentu to uviedol dnes na tlačovej besede. Lipšic na svojom profile na sociálnej sieti…

Podkasty

Video Podcast

  Bratislava 23. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/SZĽH-Andrej Galica)   Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021...

Podkast Konrád verí v postup, podľa Daňa je tím dobre poskladaný

  Bratislava 23. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/SZĽH-Andrej Galica)   Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021...

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Marek Brna

Vystúpiť z NATO má byť priorita

0icon

Skončením takzvanej studenej vojny mal zaniknúť aj význam aliancie NATO. Lenže sa vymyslelo nové opodstatnenie, aby sa udržal stabilný odbyt amerických výrobkov, štáty aliancie majú vydávať 2% svojho ročného HDP na obranu. Aj za cenu, že majú dlhodobo deficitné hospodárenie, prostriedky na nákup americkej vojenskej techniky je potrebné nájsť. Za…

Peter Lipták

Ako sa proti kovidu profesionálne chránime v našej ambulancii prvého kontaktu

0icon

Jednak čístíme a dekovidizujeme vzduch a to kontinuálne tromi spôsobmi súčasne, vo všetkých priestoroch našej ambulancie od čakárne, cez jej jednotlivé ordinácie, až po vrátane aj WC. 1. V každej miestnosti, vrátane vstupnej čakárne, máme filter TherapyAir- päťvrstvový veľkokapacitný s hepa zložkou a ionizáciou vzduchu. 2. Všade kontinuálne bežia

Boris Mesár

Ďalší ťažký podvod ,,matovičových" fašistov pri covid semafore !

0icon

BM : dnes som už nechcel písať blog ,ale keď som si prečítal tento článok musel som tak urobiť ! Na pochybnosti ohľadne PCR testov upozorňujú rôzni experti už od samotného začiatku pandémie. Ich hlavným nedostatkom je to, že ak sú nastavené na príliš vysoký cyklus amplifikácie, tak ukazujú extrémne veľa „falošne…

Andrej Sablič

Otvorený list p. Marte a spoločnosti!

0icon

P. Marta mi zaželala ŠŤASTLIVÝ NOVÝ ROK 7530 , vysvetlila o čom to je, ale zároveň sa ma spýtala či jej r

Gustáv Murín

Trestné oznámenie na Matoviča, Hegera, Mikulca a Naďa

0icon

Priatelia, sme svedkami takého rozkladu právneho štátu, aký sme ešte nezažili. A neverte, že sa vás to osobne netýka, lebo infekcia svojvoľných obvinení na základe manipulovaných „svedectiev“ tu už bola za vlády komunistov a doplatili na to státisíce nevinných. Nezabúdajme, že ako v prípade komunistov, aj táto „koalícia zmeny k…

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Týchto 18 obrázkov je dôkazom úplného perfekcionizmu

0 icon

Kto nemiluje ten pocit pohodlia? Dnes ti ukážeme krátku zbierku bezchybne organizovaných objektov z každodenného života, ktoré ťa jednoducho upokoja a uspokoja tvoj perfekcionizmus. V každom z nás sa nachádza kúsok perfekcionistu - ten pocit hrdosti rozdeľovať veci a vytvárať poriadok z chaosu. Zoradiť veci chronologicky, abecedne, podľa tvaru, veľkosti alebo…

Dunkerque a 2. svetová vojna 2. časť

0 icon

Spojenci si boli až príliš istý tým, že Nemci povedú útok po nevydarenom vzore z prvej svetovej vojny. Akoby ani nezvážili, že bude útok vedený inou cestou. Boli vydané rozkazy vyslať prevažnú časť francúzskej armády do Belgicka a tam zahájiť útok na nemecké pozície. Pokračujeme druhou časťou článku s názvom…

10 najväčších architektonických zlyhaní, ktoré si kedy videl

0 icon

Správnym architektonickým návrhom môže architekt zožať obrovský úspech a vyraziť dych zopár ľudom. Ale keď sa architekt vyberie zlým smerom, vyznie to ako škvrna od kečupu na krásnom novom bielom tričku. Dnes ti ukážeme rôzne úkazy od škaredých hotelov po zle navrhnuté budovy. Do rebríčka sa dokonca dostala aj budova, ktorú…

10 ľudí, ktorí majú zaručene horší deň ako ty

0 icon

Každý z nás zažil naozaj otrasný deň, na ktorý by najradšej ihneď zabudol. Možno si sa prebudil na nesprávnej strane postele. Možno si zmeškal  autobus a musel si ísť do školy či do práce pešo. Možno si sa počas tejto nechcenej prechádzky potkol a rozlial celú kávu, ktorú si mal pripravenú na…

TOP 10 tajomstiev najznámejších značiek. Čo skrývajú vo svojich logách?

0 icon

Všade kam sa pohneme, nás prenasledujú známe logá značiek. Môžeme ich vidieť v televíznych reklamách, na ceste do práce, na tričkách a na internete. V 90% prípadoch však nemáme ani len tušenie, aký skrytý význam sa v týchto zdanlivo abstraktných obrázkoch nachádza. Dnes ti preto ukážeme, význam týchto desiatich známych…

Armádny Magazín

Česko: Od Francúzska dostaneme kanóny za miliardy. Bez munície? Delá si čiastočne aj sami vyrobíme ...

0 icon

Česko, 17.september 2021 (AM, Sputnik) – Česká republika má značný schodok štátneho rozpočtu. Napriek tomu kúpi francúzske kanóny, trochu sa nerozmyslelo, kto dodá muníciu. Nie sú cudzie húfnice polenom našim zbrojný

Rheinmetall predstavili vôbec prvý obrnený Boxer s mínometným modulom

0 icon

Nemecko, 17.september 2021 (AM) – Na veľtrhu DSEI predstavil nemecký technologický koncern Rheinmetall so spoločným podnikom Rheinmetall BAE Systems Land (RBSL) demonštrátor Boxer s 81 mm mínometom. Cieľom je predviesť širšie schopnosti a možnosti rozšírenia obrnených vozidiel Boxer 8x8.  

Moderný tank pre NATO – novinky v programe Challenger 3

0 icon

Nemecko, 17.september 2021 (AM) – Dlho očakávaný demonštrátor tanku Challenger 3 je vystavený v stánku spoločností Rheinmetall a Rheinmetall BAE Systems Land (RBSL) na veľtrhu DSEI 2021. Je to najmodernejšie digitálne vozidlo so sieťovou podporou, vysokou bojovou účinnosťou, zvýšenou schopnosťou prežitia a prvotriednymi schopnosťami sledovania a vyhľ

Francúzom horí pod zadkom: Mali vyjednáva podporu s ruskou bojovou skupinou WAGNER

0 icon

Mali, 17.september 2021 (AM) –Francúzsko zachvátila panika z perspektívy zmluvy medzi Mali a súkromnou ruskou spoločnosťou.   Francúzska vláda vyjadrila znepokojenie nad možnou dohodou medzi Bamakom a ruskou súkr

Vrtuľník AH-1Z: Bell dodal už sto týchto strojov Námornej pechote Spojených štátov

0 icon

Amarillo, Texas (17. septembra 2021) – Spoločnosť Bell Textron Inc., dcérska spoločnosť Textron Inc (NYSE: TXT), úspešne realizovala 100. za sebou nasledujúcu včasnú dodávku stroja AH-1Z pre americkú námornú pechotu. Tá je súčasťou sériového programu, ktorý beží už štvrtý rok. Spoločnosti Bell sa podarilo dosiahnuť tento míľnik predovšetkým vďaka úzke

Svetlo sveta

Pastiersky list KBS pri príležitosti návštevy pápeža Františka na Slovensku

0 icon

Pri príležitosti blížiacej sa návštevy Svätého Otca na Slovensku prinášame pastiersky list slovenských biskupov. List prinášame v plnom znení. _______ Drahí bratia a sestry, viac ako rok je naša spoločnosť poznačená pandémiou, ktorá priniesla strach do všetkých oblastí života. Akosi podvedome sme si hovorili: kedy už konečne príde nejaká dobrá správa;…

Biskupi rozhodli o zrušení dišpenzu od povinnosti účasti na bohoslužbách

0 icon

Na 99. plenárnom zasadaní KBS v Badíne sa v dňoch 15. a 16. júna 2021 zúčastnili všetci slovenskí katolícki biskupi, členovia KBS. V rámci zasadania zvolili na nasledujúce obdobie 5 rokov generálneho sekretára KBS. Stal sa ním banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec. Za predsedu Liturgickej komisie bol zvolený rožňavský biskup Mons.…

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali