Rozhovor s plávajúcim novinárom Petrom Hlucháňom.

Rozhovor s plávajúcim novinárom Petrom Hlucháňom.

Bratislava 11. apríla 2019 (HSP/Foto: Facebook-Peter Hlucháň)

 

Ako autor na pozíciách redaktor, moderátor, scenárista a režisér pôsobil vo verejnoprávnej STV vyše 17 rokov. Ako podnikateľ postavil na nohy dve regionálne televízie (Televíziu Ružinov a Televíziu Trenčín)… Ako námorný jachtár sa plavil v desiatich moriach štyroch kontinentov. Na trase New York-St. Georges-VaHorta – St. Maria-Cadiz bol prvým Slovákom, ktorý na plachetnici preplával Bermudský trojuholník a zdolal Atlantik severnou cestou.vMožno preto ho volajú plávajúci novinár. Oproti mne sedí pán Peter Hlucháň, kandidát strany NAJ (Nezávislosť a jednota) na poslanca do EP

Na snímke Peter Hlucháň

Po Vašom predstavení je zrejmé, že vo vašich žilách koluje krv dobrodruha a preto je dosť zvláštne, že ste sa rozhodli vstúpiť do politiky. Čo vás motivovalo?

Reklama

Peter Hlucháň: Dôvody sú tri ! Po prvé: EÚ som medzinárodným filmársko – jachtárskym projektom Do Európy po mori ako protiváhu silných národných ekonomík a zmysluplnú kontru svetovým veľmociam propagoval už v roku 1991… Ako je všeobecne známe do EÚ sme vstúpili až o trinásť rokov neskôr. Mimochodom po úspešnom ukončení tejto akcie nás v zelenom salóniku na Úrade vlády prijal aj vtedajší premiér, ktorý mi doslova vytrhol z rúk zástavu únie na ktorej sme vtedy ešte nemali svoju žltú hviezdičku… Fotka, ktorú som priniesol dokazuje, že Ján Čarnogurský mi skutočne doslova vytrhol z rúk zástavu únie, ktorá plávala z poľského Štetína okolo celej Západnej Európy až do talianskeho Janova. Toto gesto túžby byť čo najskôr v únii zachytil pohotový fotograf a naozaj bolo vtipné a veľmi výstižné…

 

Reklama
J. Čarnogurský vytrhol z rúk P. Hlucháňa zástavu EU, ktorá oboplávala Západnú Európu

 

Bolo to teda naše symbolické vplávanie do EÚ?

Peter Hlucháň: Bez zveličovania možno povedať, že my krajina, ktorá nemá more sme skôr do EÚ vplávali ako sme do nej v roku 2004 vstúpili…(smiech)… Mimochodom to vplávanie do únie trvalo 116 dní a oslovilo ľudí v 28 prístavoch 11 štátov… Pritom na palubách dvoch plachetníc (S/Y Slovakia a S/Y Zuzana) s nami do Európy vplávali aj Poliaci a Maďar. Podujatie mapovali dva profesionálne tímy televízákov a v archíve RTVS je dodnes z tejto megaakcie uložených 11 dokumentov… Hovorím to aj preto,lebo tento rok si pripomíname okrúhle 30 výročie 17. novembra a naše vplávanie do Európy bolo prvou etapou Expedition of gentle revolution (Expedície nežnej revolúcie)… Ideály tejto politickej zmeny však už zapadli prachom a dnešní mladí ľudia zväčša ani nevedia, čo sa stalo a bolo v novembri ’89…

 

Reklama

 

A ten druhý dôvod ?

Peter Hlucháň: Jednoznačne rýchlejšie dobiehanie vyspelých štátov Európy po všetkých stránkach. Ekonomike Slovenska sa momentálne darí, ale ľudia to necítia… Máme nízke dôchodky, nízke platy a zaostávame za  európskym štandardom v školstve, zdravotníctve, agrosektore aj v kvalite podnikateľského prostredia. Nehovoriac už o tom, že máme najhoršiu justíciu v EÚ, vysokú mieru korupcie, ktorá sa ako chobotnica infiltrovala do štátnych inštitúcií, úradov, ba dokonca až na najvyššie poschodia výkonnej, súdnej aj zákonodárnej moci…

V Nemecku,či Taliansku nasadili do justície svojho času agentov a postupne rozsudky typu  skutok sa nestal prestali existovať… Oproti vyspelým štátom Európy nemáme doriešenú ani mizernú vymožiteľnosť práva, zdravotnú starostlivosť a špeciálne starostlivosť o ľudí v dôchodkovom veku. Výhovorky typu, že sa to nedá tak rýchlo zmeniť sú nenáležité… Susedné Česko sa napríklad oveľa rýchlejšie blíži k priemeru životnej úrovne EÚ. Tento rok dosiahlo už 0,89 %,zatiaľ čo Slovensko od roku 2012 stagnuje na hodnote 0,76 %… Dovtedy bolo ekonomickým tigrom… Ale tiger už sedem rokov SPÍ… (smiech)

 

Reklama

 

Ste novinár – publicista, čo hovoríte na tému „právo na odpoveď?…

Peter Hlucháň: Začnem trochu v širších súvislostiach… Ak má byť mediálny obsah pravdivý, objektívny a vyvážený musia sa pravidlá nastaviť tak, aby tu fugovali podobne ako v športe zásady fair play… Politici bez médií jednoducho nemôžu fungovať a tak by si mali dezinformácie, polopravdy, ba dokonca zavádzajúce informácie odpustiť… Naopak nielen lekári, právnici ale aj žurnalisti majú svoje etické kódexy podľa stavovských organizácií, ktoré by mali dodržiavať… Pravidlá v podobe tlačového zákona a jeho novelizácií by mali rovnako platiť pre elektronické aj printové médiá… Ba dokonca aj takzvané nové médiá, by mali eliminovať hoaxy a fake news… Veď predsa médiá sú nielen súčasťou kultúry nášho štátu, ale aj jeho kvalitatívnou vizitkou, ktorá by mala zrkadliť dôveryhodnosť a férovosť…

 

Slovensko má v EP (Európskom parlamente) iba teraz 13 a bude mať 14 z vyše 700 poslancov. Myslíte, že takáto “kvapka v mori“ je dôležitá?..

Peter Hlucháň: Je to uhol pohľadu… Matematicky sú to iba zhruba 2%… Ale silné osobnosti svojou nepriestrelnou argumentáciou a charizmou dokážu urobiť veľa. Nielen zviditeľniť Slovensko, ale posunúť jeho pozície vyššie. Je to o diplomacii a prijímaní kvalitne nastavených noriem a pravidiel. Mrzí ma ak o našej krajine sa hovorí zväčša vtedy, ak sa udeje niečo negatívne… Niekedy mám pocit, že pozitívny image SR vytvárajú už iba úspešní športovci a umelci. A už úplným fiaskom je, ak kvôli práci zavraždia investigatívneho novinára a jeho snúbenicu… Na Malte Galíciová – u nás Kuciak… To sa jednoducho musí zmeniť a novinárom treba vytvoriť také podmienky pre ich prácu, aby boli nezávislí a mohli naozaj tvoriť a písať pravdivo, bez rizika, že budú prekážať mocným.

 

Hostiteľ Roman a P. Hlucháň na letisku v Montreale

 

Ako by sa to dalo podľa vás dosiahnuť v Európskom parlamente?

Reklama

Peter Hlucháň: Už sa to deje, ale pomaly!… V prvom rade nás aj pred pár dňami EÚ upozornila na neuspokojivé výsledky v justícii a na prokuratúre. (Tí,čo majú strážiť zákonnosť a nezávislosť) sa stretávajú s obvinenými z rôznej trestnej činnosti… Neprípustné a zaváňajúce klientelizmom a korupciou…

Jedenásť z trinástich našich poslancov v EÚ sa stotožnilo s obsahom závažnej kritiky na adresu Slovenska. Tento štát však niekto spravuje a riadi! A tí ľudia ,ktorých všeobecne voláme verejní činitelia by mali niesť zodpovednosť za súčasný stav… Roky sa predkladajú návrhy na prijatie zákona o zodpovednosti verejných činiteľov… Mocenské elity však nemajú vôľu takúto právnu normu prijať. Ak by EP prijal podobný štandard, tak potom by bol záväzný aj pre Slovensko. A to je síce dlhá, ale reálna cesta k náprave. A to sme sa už dostali k tretiemu dôvodu mojej kandidatúry…

 

A tým je ?…

Peter Hlucháň: Strana NAJ je subjektom, ktorý preferuje odbornosť a etiku. A práve tieto atribúty absentujú v súčasnej slovenskej politike… Ako novinár viem, čo potrebujú moji kolegovia zmeniť a korigovať, aby mohli efektívne fungovať v prospech rozvoja SR… Ak EÚ nastaví jednotné pravidlá pre slobodu prejavu a politici s novinármi budú musieť dodržiavať striktné zásady, potom sa zákonite musí dosiahnuť náprava. Náprava systémová s adekvátnou kontrolou moci. Kontrola moci na všetkých jej úrovniach, to je žiaľ chronická achillovka na ktorú náš malý, ambiciózny štát už roky dopláca… Ak so mnou súhlasíte – dopĺňam, že mám šťastnú 10 – tku, ktorú kedysi nosil futbalový mág Pelé… A dnes ju má na chrbáte aj najlepší futbalista sveta Lionel Messi..(smiech)…

Reklama

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

13:10

Intenzívne boje v mjanmarskom Jakchainskom štáte predstavujú vážnu hrozbu pre civilistov, varovala v piatok Organizácia Spojených národov. Zároveň žiadala vytvorenie medzinárodného tlaku s cieľom zabrániť ďalšiemu “strašnému prenasledovaniu” etnických Rohingov.

12:59

Nemecký spolkový kancelár Olaf Scholz v reakcii na nočné útoky v Iráne opätovne varoval pred ďalším stupňovaním napätia na Blízkom východe.

Olaf Scholz
Na snímke nemecký kancelár Olaf Scholz
12:49

Samovražedný atentátnik na motorke sa v piatok v Karáčí odpálil v blízkosti dodávky, ktorá prevážala piatich japonských zamestnancov miestnej automobilky. Japonskí zamestnanci vyviazli bez zranení, výbuch však zranil troch okoloidúcich, uviedla polícia.

12:42

Ceny pohonných látok rástli aj počas 15. týždňa tohto roka, benzíny zdraželi viac ako o dva centy a mierne stúpla aj cena nafty. Oproti minulému týždňu boli ceny pohonných látok vyššie v priemere o 6 %.

12:20

Šéfka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová v piatok vyzvala na zdržanlivosť s cieľom zabrániť ďalšiemu stupňovaniu napätia na Blízkom východe. Britský premiér Rishi Sunak žiadal, aby v regióne prevládol pokoj. Reagovali tak na útok v Iráne, ktorý americké médiá pripísali Izraelu.

12:07

Egypt vyzval Irán a Izrael, aby zachovali zdržanlivosť a vyhli sa tomu, že Blízky východ vtiahnu do konfliktu.

11:57

Medziročný rast hrubého domáceho produktu (HDP) za rok 2023 dosiahol po revízii úroveň 1,6 % v stálych cenách. Pôvodne bol začiatkom marca zverejnený nižší rast HDP na úrovni 1,1 %. Podobne bol rast ekonomiky po aktuálnej revízii mierne vyšší aj v roku 2022, a to na úrovni 1,9 %, keď posledný zverejnený údaj bol 1,8 %. Vývoj ekonomiky za roky 2020 a 2021 zostal nezmenený. V piatok o tom informoval Štatistický úrad (ŠÚ) SR.

11:51

Výrobné ceny v Nemecku v marci 2024 opäť klesli, už deviaty mesiac v rade, ale najmenej od júla minulého roka. Prispeli k tomu najmä nižšie ceny energií.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke rozkvitnuté pole repky olejnej (Brassica napus) pri obci Zemplínske Hradište v okrese Trebišov

Autor: FOTO TASR-Roman Hanc

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali