KORONAVÍRUS NA SLOVENSKU

Prípadov

Úmrtí

Chorých

Vyliečených

Posledná aktualizácia:

Rozhovor s Mariánom Kotlebom: Z eurofondov sú často financované najrôznejšie nepotrebné nezmysly

Banská Bystrica 15. decembra 2015 (HSP/Foto:TASR-Ján Siman)

 

Prinášame vám exkluzívny rozhovor s Mariánom Kotlebom, županom Banskobystrického kraja a predsedom Ľudovej strany Naše Slovensko, ktorá kandiduje aj v blížiacich sa parlamentných voľbách

Na snímke Marián Kotleba
Na snímke Marián Kotleba

 

Aké sú  výsledky hospodárenia kraja počas Vášho doterajšieho pôsobenia vo funkcii?

Banskobystrický samosprávny kraj pod mojim vedením prijal niekoľko zásadných opatrení, vďaka ktorým sme zastavili rozkrádanie verejných zdrojov. Zastavili sme ďalšie zadlžovanie kraja, a práve naopak, rapídne sme znížili zadlženosť kraja voči bankám. Tým sme prispeli k oslobodeniu kraja z dlhového otroctva medzinárodnej bankovej mafie. Prísnou kontrolou verejného obstarávania a zastavením viacerých predražených či nezmyselných rozhodnutí bývalého smeráckeho vedenia sme kraju len v roku 2014 ušetrili viac ako 8,5 mil. eur na bežných výdavkoch a tiež sme zachránili ďalších viac ako 11 mil. eur, ktoré mali rozhodnutím zastupiteľstva skončiť ako nepriama dotácia v rukách českej finančnej skupiny.

 

Môžete našim čitateľom odprezentovať fakty? Aký je rozdiel medzi hospodárením Vašim a Vášho predchodcu?

Kým môj predchodca Vladimír Maňka za 4 roky vo funkcii zvýšil dlh kraja o 16,78 mil. eur, mne sa podarilo len za jediný rok znížiť dlh voči bankám o 6,48 mil. eur, čo je najviac v histórii kraja. Vďaka rozumnému hospodáreniu sme znížili aj výdavky Úradu BBSK oproti minulému vedeniu, a to až o takmer 25%. Spomedzi všetkých krajov sme taktiež najviac znížili záväzky kraja voči tretím stranám, a to až o 18,54 mil. eur. Ďalším úspechom je budovanie cyklociest. Za smeráckeho vedenia stál 1 km cyklociest neuveriteľných 121 tisíc eur, za môjho vedenia už len 42 tisíc eur. A zásadný rozdiel sme zaznamenali aj pri nákupoch dôležitých komodít. Za Maňku sa nakupovala posypová soľ po 128 eur za tonu, my sme ju nakúpili po 85 eur za tonu, čím sme len za rok ušetrili 462 tisíc eur. Oproti minulému vedeniu nakupujeme lacnejšie aj elektrinu a plyn. Za 2 roky tak ušetríme ďalších viac ako 479 tisíc eur!

Efekt všetkých týchto zmien a šetrení je pre obyvateľov kraja dvojaký. Prvý je ten, že Banskobystrický kraj začal znižovať svoju zadlženosť a tým sa stal krajom s najlepšou ekonomikou, čo prinesie obrovské výhody najmä v najbližších rokoch. Druhý efekt je ten, že sme dokázali udržať intenzitu všetkých prác, vyplývajúcich nám zo zákona, minimálne na úrovni minulého obdobia, ale vďaka šetreniu a rozumnému hospodáreniu sme na to nepotrebovali ďalšie úvery.

 

Médiá prinášajú správy o tom, o koľko peňazí prišla župa tým, že ste nevyčerpal eurofondy určené na nákup, podľa Vás zbytočných školení a pod.  Ako to teda je a ako hodnotíte celkovo tento systém eurofondov?

Ešte minulý rok sme zrušili školenie tzv. sociálnych kompetencií, ktoré malo stáť 1 milión eur, ako aj vypracovanie rôznych zbytočných tzv. strategických dokumentov za ďalších 663 tisíc eur. Urobili sme tak hlavne preto, aby sme zastavili bezbrehé plytvanie peňazí daňových poplatníkov a tiež preto, aby sme stopli kšefty, na ktorých sa mala nabaliť hŕstka vyvolených. A práve o tom je veľká časť eurofondov. Namiesto financovania projektov skutočne prospešných pre občanov sú z eurofondov často financované najrôznejšie nepotrebné nezmysly, ktoré sú spolufinancované z verejných zdrojov – zo štátneho rozpočtu alebo rozpočtov samospráv, teda z peňazí statočných ľudí, daňových poplatníkov. Nemám nič proti tomu, aby sa eurofondy používali napríklad na výstavbu či rekonštrukciu ciest, som však zásadne proti tomu, aby boli vyhadzované na také veci, ako sú projekty určené výlučne pre cigánsku menšinu či rôzne ďalšie nezmysly. Nehovoriac už o tom, aká obrovská korupcia a s ňou súvisiace predražovanie sú s mnohými europrojektami spojené.

 

Boli ste prvý, kto začal poukazovať na nebezpečenstvo invázie imigrantov do Európy, za čo ste bol označovaný za extrémistu. Dnes si túto tému privlastnil Smer, za čo ho kritizujú všetky mainstreamové médiá a defacto mu tým robia reklamu na Váš úkor. Myslíte si, že  Smeru vydrží tento postoj aj po voľbách?

ĽS Naše Slovensko od začiatku podniká všetko, čo je v jej možnostiach na to, aby tlačila vládu k zastaveniu invázie imigrantov. Spustili sme petíciu proti príchodu imigrantov na Slovensko, zorganizovali alebo spoluorganizovali sme protestné akcie v Bratislave, Trnave, Žiline či Gabčíkove. Šírime osvetu všetkými informačnými kanálmi, na ktoré máme dosah. Dovolím si povedať, že téma imigrantov začala na Slovensku rezonovať po mojom vystúpení v žilinskom rádiu Frontinus, kde som obyvateľov Slovenska úplne na rovinu upozornil na túto hrozbu.

Na rozdiel od Ľudovej strany Naše Slovensko sa SMER na téme imigrantov len priživuje. Na jednej strane vláda hovorí, ako chce ochrániť Slovensko pred imigrantmi, ale na druhej strane už teraz vláda prijala niekoľko stoviek imigrantov „na báze dobrovoľnosti“. Vláda na čele s premiérom a ministrom vnútra odignorovala vôľu občanov Gabčíkova, ktorí sa v miestnom referende absolútnou väčšinou postavili proti prijatiu imigrantov do ich obce. Europoslanci SMERu v Európskom parlamente zase opakovane hlasovali za dokumenty, ktoré zavádzajú povinné prijímanie imigrantov do krajín EÚ, teda aj na Slovensko. Na podporu imigrantom chce dať Ficova vláda dokonca niekoľko miliónov eur! Je teda jasné, že SMER po voľbách, tak ako vždy, poslušne skloní hlavu a podrobí sa Bruselskému diktátu aj v otázke imigrantov, a že túto tému SMER len využíva na účinnú predvolebnú kampaň.

 

Čím sa líši ĽS Naše Slovensko napríklad od SNS? Obidve sú totiž konzervatívne, národné a kresťanské.

Čo sa týka SNS, táto strana nie je ani národná ani kresťanská. SNS zavliekla Slovensko do NATO a EÚ. Bol to práve minister obrany za SNS Sitek, ktorý podal prihlášku SR do NATO. Poslanci SNS hlasovali za Lisabonskú zmluvu aj za prijatie eura, čím pošliapali a načisto zničili samostatnosť a suverenitu Slovenskej republiky a našu vlasť úplne podriadili bruselskému diktátu.

ĽS Naše Slovensko na rozdiel od SNS národné a kresťanské hodnoty nielen hlása, ale aj skutočne presadzuje. Dokazuje to nielen naša práca v Banskobystrickom kraji, o ktorej som už hovoril, ale i naše postoje a činy v iných otázkach a oblastiach života. Ako príklad môžem spomenúť riešenie cigánskeho problému, boj proti prílevu imigrantov, postoje v oblasti LGBT, čipovania a sledovania ľudí, či obranu kresťanskej viery. Vo všetkých týchto oblastiach ĽS Naše Slovensko jedná absolútne nekompromisne, čo sa o zradnej politike SNS povedať nedá.

 

Prieskumy  verejnej mienky Vám nedávajú šancu dostať sa do parlamentu, na druhej strane, médiá a tzv. štandardní politici robia všetko možné, aby Vás znemožnili a prebrali témy, kvôli ktorým Vás ľudia chcú voliť. Znamená to, že Váš volebný výsledok by mohol byť v skutočnosti oveľa lepší, než sa verejne prognózuje?

Väčšinu prieskumov verejnej mienky treba brať s veľkou rezervou, pretože ich robia agentúry, ktoré sami sledujú politické ciele. Účel prieskumov je jasný – vytvoriť medzi voličmi dojem, že strany, ktoré sú politicky nepohodlné, nemajú šancu prekročiť prah zvoliteľnosti. Tieto agentúrne predvolebné prieskumy teda verejnú mienku nemonitorujú, ale úplne cielene ju formujú. Na druhej strane však stoja predvolebné prieskumy, realizované na významných internetových portáloch. Tieto odrážajú necenzurovaný prístup voličov na internete. Aj po odrátaní istej nepresnosti týchto prieskumov je ich výsledok veľmi zaujímavý, najmä keď sa vo viacerých prieskumoch, nezávisle od seba, potvrdzuje.

Podľa týchto prieskumov ĽS Naše Slovensko v marcových voľbách prekročí brány NR SR so ziskom od 8 až do 39%. Ak použijeme základné štatistické postupy tak z týchto prieskumov vychádza volebný zisk ĽS Naše Slovensko presahujúci 10%. Takýto výsledok však nikdy žiadne „mainstreamové“ médium na Slovensku nezverejní. Dôvod je jasný. Majiteľmi týchto médií sú ľudia, pre ktorých vstup ĽS Naše Slovensko do parlamentu znamená minimálne koniec ich kšeftom a pohodlnému životu.

To, že oficiálne prieskumy agentúr sú zmanipulované a neodrážajú reálne šance ĽS Naše Slovensko napokon dokazujú aj voľby do samosprávnych krajov v roku 2013. Žiadny z prieskumov mi vtedy nedával šancu postúpiť ani len do 2. kola volieb. Napokon som nielen do druhého kola volieb postúpil, ale som v ňom dokázal poraziť kandidáta, ktorého podporili všetky tzv. štandartné, čiže zlodejské, strany. Som preto presvedčený, že s Božou pomocou podobný úspech zopakujeme aj v marcových voľbách a do parlamentu sa určite dostaneme!

 

Ak by ste sa do parlamentu predsa len dostali, čo by ste ako opoziční poslanci chceli dosiahnuť?

Skúsenosti z našej práce v Banskobystrickom kraji nás utvrdili, že situácia na Slovensku je doslova katastrofálna. Žiaľ, na úrovni kraja nemáme dostatok kompetencií na to, aby sme tento stav úplne zvrátili a vydobyli pre ľudí skutočnú a zásadnú zmenu súčasného prehnitého a skorumpovaného systému. Ako župan po dvoch rokoch pôsobenia v úrade jasne vidím, že najvážnejšie problémy Slovenska sa dajú vyriešiť len na pôde parlamentu a vlády.

Ako opozičná strana by sme sa zaoberali najmä prísnou kontrolou využívania verejných zdrojov. Ako poslanci by sme sa snažili poskytovať oporu a pomoc pre ľudí, ktorí sú už znechutení a sklamaní z prístupu štátu, a to doslova v každej oblasti – od zdravotníctva, cez školstvo, až po políciu a sociálny systém.

 

POTREBUJEME VAŠU POMOC
Všetci sme dnes kvôli koronavírusu v zlej situácii.
Hlavným správam
zásadným spôsobom klesli príjmy z reklamy.
O to viac preto dnes potrebujeme Vašu podporu.
Bez vašej pomoci nedokážeme prekonať toto obdobie.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Pošlite nám tip

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vybrali sme

Maďarsko rezervovalo 5 miliónov vakcín proti novému druhu koronavírusu

Budapešť 6. augusta 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Kirsty Wigglesworth)   Maďarská vláda rezervovala takmer päť miliónov vakcín proti koronavírusu SARS-CoV-2. Oznámil to vo štvrtok v Budapešti šéf úradu vlády Gergely Gulyás, ktorý podľa internetovej stránky komerčnej televízie ATV dodal, že zatiaľ sú vakcíny iba vo vývojovej fáze, avšak je už možné rezervovať kapacity…

Windsorský hrad otvoril terasovú záhradu po prvý raz za 40 rokov

Windsor 6. augusta 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/PA-Jonathan Brady)   Windsorský hrad, jedno z oficiálnych sídiel britskej kráľovnej Alžbety II., otvoril svoju východnú terasovú záhradu pre verejnosť po prvý raz za vyše 40 rokov. Informovala o tom vo štvrtok tlačová agentúra Reuters Návštevníci hradu, v ktorom panovníčka strávila uplynulé mesiace počas obmedzenia pohybu…

Nórsko zaviedlo karanténu pre cestujúcich zo štyroch krajín vrátane Česka

Oslo 6. augusta 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Petros Karadjias)   Nórsko sa rozhodlo opätovne zaviesť karanténnu povinnosť pre cestujúcich prichádzajúcich z Českej republiky, Francúzska, Monaka, Švajčiarska a dvoch regiónov susedného Švédska Dôvodom je skutočnosť, že v uvedených oblastiach momentálne narastá počet osôb nakazených novým druhom koronavírusu. Informovala o tom vo štvrtok agentúra DPA…

Holandský premiér Rutte vyzval mladých ľudí, aby dodržiavali opatrenia

Amsterdam 6. augusta 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Bernd von Jutrczenka)   Holandský premiér Mark Rutte vo štvrtok vyzval na dodržiavanie hygienických pravidiel zavedených v snahe zabrániť šíreniu nákazy koronavírusom SARS-CoV-2. Informovala o tom agentúra DPA "Musíme zabrániť druhému lockdownu a môžeme to urobiť jedine spoločne," povedal Rutte, ktorý svoje slová adresoval mladším ľuďom.…

Prezident Trump tvrdí, že vakcína proti koronavírusu môže byť dostupná ešte pred voľbami

Washington 6. augusta 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Andrew Harnik)   Americký prezident Donald Trump vo štvrtok naznačil, že Spojené štáty by mohli mať vakcínu proti koronavírusu ešte pred prezidentskými voľbami, ktoré sa budú konať v novembri. Informovala o tom agentúra DPA Krajina by sa mohla dočkať vakcíny "ešte pred koncom roka", povedal Trump…

Mimoriadny summit EÚ sa má venovať najmä vzťahom s Čínou a Tureckom

Brusel 6. augusta 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Stephanie Lecocq)   Mimoriadny summit EÚ, ktorý by sa mal konať 24. a 25. septembra v Bruseli, má umožniť najvyšším predstaviteľom členských krajín Únie posúdiť stav zložitých vzťahov s Čínou a Tureckom. Uviedla to vo štvrtok tlačová agentúra AFP Podľa nemenovaných diplomatických zdrojov by sa vrcholové…

Krajniaka k zavádzajúcim informáciám TA3 o nakazených zamestnancoch rezortu

Bratislava 6. augusta 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Staráme sa o ochranu všetkých zamestnancov a v rámci prevencie proti šíreniu koronavírusu sme zabezpečili bezplatné preventívne testovanie nielen pre zamestnancov a klientov zariadení sociálnych služieb, ale aj pre zamestnancov ministerstva, ústredia práce, úradov práce a ostatných organizácií v pôsobnosti rezortu Preventívne testovanie…

Svetoví lídri chcú pomôcť Libanonu

Bejrút 6. augusta 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Bilal Hussein)   Francúzsky prezident Emmanuel Macron vyzval vo štvrtok na začatie medzinárodného vyšetrenia utorkového masívneho výbuchu v prístave v libanonskom hlavnom meste Bejrút, informuje agentúra AFP "Je potrebné medzinárodné, otvorené a transparentné vyšetrovanie, aby sa predišlo utajeniu informácií a prípadným pochybnostiam", povedal Macron v závere…

Ropa zdražela, zlato stúplo na ďalšiu rekordnú úroveň

New York 6. augusta 2020 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP-Sakchai Lalit)   Ceny ropy sa v stredu zvýšili. Septembrové dodávky ľahkej americkej ropy zdraželi o 49 centov na 42,19 USD za barel. Októbrové dodávky severomorskej ropy Brent posilnili o 74 centov na 45,17 USD za barel a veľkoobchodná cena benzínu na americkom trhu stúpla…

VideoOzbrojený muž vo Francúzsku prepadol banku, zadržiava rukojemníkov

Paríž 6. augusta 2020 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:Screenshot video)   Vo francúzskom meste Le Havre došlo vo štvrtok k prepadu banky, ozbrojený muž zobral piatich ľudí ako rukojemníkov. Informovala o tom agentúra AFP Muž vstúpil do pobočky banky o 16.15 h, uviedol pre AFP nemenovaný príslušník polície s tým, že na mieste…

Izrael plánuje pomôcť Libanonu prostredníctvom tretích strán

Jeruzalem/Atény 6. augusta 2020 (TASR/SITA/HSP/Foto:SITA/AP-Thibault Camus)   Izrael plánuje pomôcť obetiam po tragických výbuchoch v bejrútskom prístave prostredníctvom tretích strán, keďže libanonskí predstavitelia odmietli od židovského štátu prijať pomoc priamo. Informovala o tom vo štvrtok agentúra DPA Libanon a Izrael neudržiavajú diplomatické vzťahy a sú v podstate vo vojnovom stave.…

Mike Pompeo navštívi Prahu, Plzeň, Ľubľanu, Viedeň a Varšavu

Washington 6. augusta 2020 (SITA/HSP/Foto:SITA/AP-Pablo Martinez Monsivais)   Americký minister zahraničia Mike Pompeo navštívi od 11. do 15. augusta Prahu, Plzeň, Ľubľanu, Viedeň a Varšavu V Plzni si spolu s českým rezortným kolegom Tomášom Petříčkom pripomenú koniec druhej svetovej vojny. V Prahe sa stretne s premiérom Andrejom Babišom, s ktorým…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

NIEČO NA POBAVENIE: DIVOKÁ SVIŇA UKRADLA MILANOVI LAURINCOVI PLAVKY

Táto veselá situácia sa udiala koncom júla. Na Palčmanskej Maši pri Slovenskom raji bol prenádherný deň, ktorý nepokazila ani návšteva rekreujúceho sa občianskeho tribunálu. Bolo tak krásne, že k vodnej nádrži prišlo aj divoké prasiatko z lesa. KEĎ TU NÁHLE! .... Rozvedený Luarinec vybehol z jazera, stiahol plavky a pokúsil sa mať s divokou sviňou sex! Rekreanti na…

Vietor! Stojí za ním neznáma inteligencia, zabezpečujúca fungovanie sveta!

Žijeme vo svete, ktorý je oveľa fascinujúcejší, než sa nazdávame. Za jeho normálnym, prostým a nenápadným chodom sa pre nás doposiaľ skrývajú neuveriteľné a nepoznané záhady. Skrývajú sa za tým, čo nazývame prírodou a prirodzenosťou. Ale pretože ľudia čoraz viacej strácajú spojenie s prírodou a prirodzenosťou, a orientujú sa iba…

Uhorková sezóna ...

Je čas dovoleniek, čas oddychu, ale aj čas pre rozmýšľanie o bytí či nebytí, či aj bití ?! Oddychuje spoločnosť, oddychujú aj politici, no je čas na to, aby oddychovali aj doteraz neriešené či nevyriešené problémy obyčajných, slušných a dobrých ľudí ? Určite nie je čas na odsúvanie nazhromaždených a…

Prečo sa bojíme pravdy o Štefánikovej smrti?

4. augusta neskoro večer vysielali na ČT 2 spoločný slovensko-český dokument o Štefánikovi. Pokiaľ ide o jeho smrť, „nič nové pod slnkom“. Nezasamovraždil sa, nezostrelili ho (strieľali iba akousi puškou, ktorá nemohla lietadlu poškodiť...!), možno fúkal vietor, možno zlyhal pilot. Amen. Len dve otázky: Prečo sa v ňom ani len…

Systém kurzov na formovanie dôstojníkov a vysokých štátnych úradníkov 5. časť

V novom systéme bolo navrhnuté zriadenie Centra kariérneho rozvoja (CKR) so zameraním na výcvikové programy. Aj jeho dopĺňanie vhodným personálom s potrebnou čerstvou praxou tak, aby sa programy kurzov kariérneho rozvoja dôstojníkov mohli spracovať úplne nanovo. Filozofia bude obsahom nasledujúceho článku, popisujúceho koncepciu vykonanej reformy vojenského vzdelávania, ktorú som mal česť ako…

Ekonomický vlastizradca Sulík

Nová vládna elita, ktorá počas prvej vlny pandémie svojimi absolútne neodbornými škodlivými (ne)ekonomickými rozhodnutiami položila hospodárstvo Slovenska na kolená, a tým výrazne ohrozila našu republiku, napr. pôžičkou 12 miliárd pre vykrytie strát a servilným prijatím podmienok nadiktovaných z Bruselu pre získanie „bruselskej pomoci“, sa aj naďalej tvári, že nič sa…

TopDesat

Pravidlá, ktoré treba dodržiavať, keď vyberáš opaľovací krém

0

Zakaždým, keď je tvoja pokožka vystavená slnku, poškodzujú sa kožné bunky, čo často vedie k rakovine kože. A pred tým ťa ochráni jedine opaľovací krém. Veľa ľudí si vôbec neuvedomuje, akú dôležitú úlohu by mal opaľovací krém v našom živote zohrávať. Mal by si si ho nanášať každý deň predtým, ako vstúpiš pod…

Ako sa vyhnúť priberaniu na váhe pri dlhodobom sedení v práci?

0

Počas sedavého zamestnania má väčšina ľudí tendenciu priberať na váhe. Dá sa tomu však vyhnúť. Stačí sa rozhodnúť pre zdravú výživu a pitie dostatočného množstva vody. Na pracoviskách sedí veľa ľudí na jednom mieste dlhé hodiny bez nejakého pohybu, takže je logické, že začnú časom priberať na váhe. Prinášame ti niekoľko…

Týmto si ničíš nevedomky svoj domov! 1. časť

0

Takmer každý vie, že nechať šaty v práčke nie je dobrý nápad a že je lepšie okamžite umyť špinavé riady. Avšak niekedy aj tí najskúsenejší môžu robiť chyby pri čistení bytov a odstraňovaní neporiadku. A takto si nevedomky ničíme svoj domov.   Zametanie podlahy ničí tvoj domov

Čo má spoločné vŕbová kôra a aspirín? (2. časť)

0

Pokračujeme druhou časťou zaujímavého článku o na prvý pohľad dvoch veciach, ktoré spolu absolútne – pre laika – nesúvisia. V rámci prvej časti sme predstavili 56 ročného Edwarda Stonea, ktorý napriek reume neprestal chodiť na obľúbené prechádzky. Všetko sa to začalo odlúpnutím vŕbovej kôry, ktorú si vložil do úst. Po tom, ako…

Máš doma staré pečivo? Nevyhadzuj, ale znova použi!

0

Ak bývaš blízko večierky, problém s chýbajúcim čerstvým pečivom sa ťa asi netýka. Čo však v prípade, že pečivo, ktoré doma skladuješ už niekoľko dní, stvrdlo? Chlebník je plný pečiva, no už je tvrdé a chceš ho vyhodiť? Alebo sa ti zunovalo jesť tvrdý chlieb, no nie je nablízku žiadny otvorený obchod, kde…

Potraviny, ktoré do chladničky nikdy nedávaj – 1.časť

0

Chladnička je jedným z najlepších vynálezov všetkých čias. Udržiava potraviny v čerstvom stave, no vieš čo do nej nepatrí? Ušetril si pri poslednom nákupe v hypermakete desiatky eur a teraz sa tešíš z preplnenej chladničky? Neteš sa predčasne! Ak sa do chladničky dostane niečo, čo tam nepatrí, ani najmodernejšie technológie neuchránia tieto potraviny pred skazením…

Vo svete IT

Xiaomi spúšťa exkluzívny predaj najvýkonnejšieho tyčového vysávaču JIMMY JV85 Pro

0

Spoločnosť Xiaomi opäť rozširuje svoje portfólio tyčových vysávačov, tentokrát o doposiaľ najvýkonnejší tyčový vysávač – Xiaomi JIMMY JV85 Pro. Novinka nie len že doslova valcuje konkurenciu svojim výkonom a možnosťami, ale zároveň prichádza s neodolateľnou cenou. Predpredaj novinky JIMMY JV85 Pro len pred niekoľkými hodinami spustil aj známy e-shop Geekbuying.com,…

Prototyp rakety Starship, ktorá nás má dopraviť na Mars, má za sebou úspešný testovací let

0

Len pár dní po úspešnom návrate astronautov v moduli Crew Dragon, môže spoločnosť SpaceX sláviť ďalší úspech. Prototyp ich vesmírnej rakety Starship sa dostal 152 metrov do vzduchu a následne úspešne pristál na zemi. Momentálne ide o najväčšiu testovaciu verziu rakety, ktorá sa dostala do vzduchu. Raketa Starship má v budúcnosti prepravovať ľudí…

Huawei prezrádza, kedy a pre koľko smartfónov bude dostupná nová nadstavba EMUI 11

0

O pripravovanej nadstavbe EMUI 11 od spoločnosti Huawei sme v posledných mesiacoch už počuli zopár naozaj zaujímavých informácií, či už hovoríme o jej dostupnosti na vybraných zariadeniach, dátume predstavenia, či nových funkciách, ktoré má priniesť. Najnovšie informácie, o ktorých informoval zahraničný portál Gizchina.com, však pochádzajú priamo z oficiálnych zdrojov spoločnosti…

USA sľubuje „čistú“ internetovú sieť bez čínskych aplikácií a bez sieťových prepojení s Čínou

0

Obojstranná nenávisť Spojených štátov amerických a Číny opäť naberá na obrátkach. Po stále neutíchajúcej obchodnej vojne, odstráneniu čínskych telekomunikačných spoločností z amerického trhu a po nedávnom zablokovaní aplikácie TikTok, zverejnilo americké Ministerstvo zahraničných vecí ďalší odvážny plán, ktorý zrejme pochová akékoľvek vzťahy týchto dvoch celosvetových veľmocí. Odvážne slová ministra zahraničných…

„Za neobyčajne vysokou jasnosťou lávových planét nemôže samotná láva,“ tvrdia vedci

0

Medzi najzvláštnejšie, najextrémnejšie planéty, ktoré vedci doposiaľ objavili, patria takzvané horúce super-Zeme, ktoré obiehajú svoju domovskú hviezdu v takej blízkosti, že ich povrch môže byť oceán žeravej lávy. Vedcom sa podarilo objaviť niekoľko takýchto svetov a zistili, že tieto planéty sú nezvyčajne jasné, jasnejšie než naša Zem. Momentálne však nepoznajú presný dôvod…

Používanie Android aplikácií vo Windowse 10 je realitou. Funkciu môžete vyskúšať už dnes

0

Aplikácia Váš telefón, ktorá je súčasťou operačného systému Windows 10 už niekoľko mesiacov, je zase raz o čosi múdrejšia a použiteľnejšia v praxi. Spoločnosť Microsoft totižto do tejto populárnej aplikácie, ktorá skvele prepája vaše Android zariadenie priamo s operačným systémom Windows 10, prináša funkciu spúšťania Android aplikácií na obrazovke vášho…

Svetlo sveta

Laický misionár brat Blažej pešo putuje Európou, obetuje sa za pokoj

0

Laický misionár zo Sicílie známy ako brat Biagio (Blažej) už niekoľko rokov peši putuje po Európe. Púť, ktorú obetuje za pokoj, musel pred pár mesiacmi prerušiť vo Veľkej Británii kvôli pandémii. V piatok 24. júla sa však z Londýna opäť vydal na cestu. „Cítim túžbu stretnúť každého občana každého národa,…

Slávnostná spomienka na 1151. výročie kňazského svätenia svätého Gorazda

0

Obec Močenok, občianske združenie Krediv a Rímskokatolícky farský úrad sv. Klimenta Močenok Vás pozývajú v nedeľu 2. augusta 2020 do Močenku-Gorazdova na slávenie spomienky 1151. výročia kňazského svätenia svätého Gorazda. Slávnostnú svätú omšu bude o 9:30 hod. celebrovať J. E. Mons. František Rábek, vojenský ordinár. GORAZDOV v dnešnom Močenku je rodiskom…

Dnes je ekumenický deň smútku a modlitby za Hagia Sophia

0

Americkí katolíci a pravoslávni spoločne vyhlásili na dnešný deň smútok nad opätovnou premenou baziliky Hagia Sophia na mešitu. Turecký prezident Recep Erdogan rozhodol, že materský chrám východných kresťanov bude od dnes slúžiť na islamské modlitby. Biskupi USA sa pripojili k iniciatíve gréckej pravoslávnej cirkvi, ktorá vyzvala sa dnes modliť, aby…

Dnes si Katolícka cirkev pripomína sviatok Panny Márie Karmelskej

0

Dnes 16. júla si Katolícka cirkev pripomína sviatok Panny Márie Karmelskej. Pomenovanie sviatku sa vzťahuje na pohorie Karmel v Izraeli a na rehoľu karmelitánov. Hebrejské slovo “karmel” znamená záhrada alebo sad. Vrchy Karmelu ho pripomínajú, keď sa na krátky čas v roku pokryjú zeleňou. V Biblii je pohorie symbolom krásy…

Lurdy privítajú dnes 16. júla prvú medzinárodnú „e-púť“

0

Dnes 16. júla sa koná v Mariánskej svätyni v Lurdoch medzinárodná „e-púť“ s názvom „Lourdes United“. Pre tohtoročné sťažené podmienky z dôvodu zdravotnej prevencie bude mať osobitný charakter bez priamej masovej účasti pútnikov, ale v spojení prostredníctvom médií a internetu. Dátum e-púte 16. júl je dňom výročia posledného zo zjavení…

Turecko rozhodlo, že Hagia Sofia bude mešitou

0

Konštantínopolská Bazilika Božej Múdrosti – Hagia Sofia – sa stane mešitou. Rozhodol o tom v piatok 10. júla dekrétom prezident Turecka po tom, ako Štátna rada zrušila rozhodnutie z roku 1934 o premene miesta kultu na múzeum. Prezident Erdogan oznámil, že 24. júla sa v Hagii Sofii uskutoční prvá moslimská…

Armádny Magazín

Spoločný výcvik policajných a vojenských zložiek na Liptovskej Mare

0

Slovensko, 6.august 2020 ( AM, MO SR ) - V prvý augustový týždeň sa v priestore Liptovskej Mary uskutočnilo inštrukčno- metodické zamestnanie pre inštruktorov výcviku policajných zložiek, ktorí zodpovedajú za lanovú a výsadkovú prípravu. Riadiaci zamestnania podplukovník Marián Pogány z odboru výcviku Prezídia Policajného zboru vysvetľuje, že na zames

Ruský systém varovania pred raketovým útokom Kupol rozšíril satelit Tundra

0

Rusko, 6.august 2020 ( AM ) - Zjednotený kozmický systém varovania pred raketovým útokom s názvom Kupol, ktorý bol vytvorený pre ruské ministerstvo obrany, je v operačnom nasadení, informoval v stredu riaditeľ raketovej kozmickej korporácie Energia Igor Ozar. "Vďak

Objavila sa fotografia utajovaného amerického stealth vrtuľníka typu Black Hawk

0

USA, 6.august 2020 ( AM ) - Fotografia nízkoprofilovej verzie vrtuľníka Sikorsky UH-60 Black Hawk bola zverejnená na internete. Nízkoprofilová verzia Sikorsky UH-60 Black Hawk je jedným z najtajnejších vrtuľníkov. Činnosť Pentagonu s takými strojmi bola odhalená po tom, čo sa jeden z nich stra

Su-57 bude chrániť svojho pilota pred účinkami jadrového výbuchu

0

Rusko, 6.august 2020 ( AM ) - Okná stíhacieho lietadla Su-57 budú podľa svojich dizajnérov chrániť pilota pred elektromagnetickým, ultrafialovým a infračerveným žiarením, ako aj pred svetlom vyžarovaným jadrovou explóziou. Nové materiály tiež zabezpečujú radarovú neviditeľnosť tohto stroja, povedal Andrei Silkine, generálny riaditeľ závodu Tech

Vojenské cvičenie Ample Strike v Česku je drahá zábava, ktorá provokuje Rusko

0

Česko, 6.august 2020 ( AM ) - "Na cvičenie Ample Strike priletí B-52 i bezpilotny MQ-9 Reaper," hlási server Novinky.cz. Verejnosť si pomaly začína zvykať na každoročné letecké cvičenia NATO ako na strhujúcu show, na ktorú stojí za to ísť sa pozrieť s celou rodinou. Vojenské cvičenia však nie sú cirkusové predstavenia. &

Explózia v Bejrúte bol zrejme atentát, uviedol Trump. Video

0

USA, 5.august 2020 ( AM ) - Americký prezident Donald Trump vyhlásil, že podľa amerických vojenských expertov bol príčinou utorkovej explózie v libanonskej metropole Bejrúte zrejme bombový útok. Libanonské úrady však nič podobné neuviedli. Výbuch si podľa najnovšej bilancie libanonského ministerstva zdravotníctva vyžiadal vyše 100 mŕtvyc