Roman Michelko: Kto chce s vlkmi byť, musí s nimi … Kto bude povolebnou nevestou Smeru, naznačila zmena Ústavy

Roman Michelko: Kto chce s vlkmi byť, musí s nimi … Kto bude povolebnou nevestou Smeru, naznačila zmena Ústavy

Bratislava 19. januára 2016 (HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)

 

Každému, kto pravidelnejšie sleduje politiku, bolo jasné, že po masívnych teroristických útokoch v Paríži nebolo možné, aby politici na ne nereagovali aj špeciálnou legislatívou. Táto reakcia sa dala očakávať o to viac, že parlamentné voľby sú pred dverami a ako sa zistilo, teroristické útoky sú priam kauzálne spojené s utečeneckou krízou. Nakoniec, tento model „vysporiadania“ sa s hrozbou terorizmu sme v posledných rokoch mohli sledovať priam pravidelne

Na snímke predseda strany SMER-SD Robert Fico
Na snímke predseda strany SMER-SD Robert Fico

Neslávne známy americký Patriot Act bol zrejme dlho pripravovanou normou s cieľom obmedziť občianske a politické práva a útok na Dvojičky pre prijatie tejto normy vytvoril ideálne prostredie. V našom prípade zásahy do občianskych práv nie sú tak veľké ako v americkom Patriot Act, ale zjavne vďaka atmosfére nervozity a obáv sa obišla dlhá a otvorená diskusia o prijateľnej miere obmedzenia občianskych a politických práv, na strane druhej o skutočnej a akútnej nutnosti posilniť kompetencie spravodajských služieb a bezpečnostných zložiek.

Reklama

Z politického hľadiska je však oveľa zaujímavejšie, ktorá z pelotónu opozičných strán sekundovala Smeru pri zmene ústavy. S najväčšou pravdepodobnosťou to bol totiž signál aj o možnej budúcej povolebnej koalícii. Iste nie je náhodné, že práve Béla Bugár sa dlhodobo a priam systematicky najostrejšie vymedzuje voči lídrovi OĽaNO Igorovi Matovičovi. Jeho výrok, že ak OĽaNO prejde do parlamentu, bude to znamenať znemožnenie pravicovej koalície, už takmer zľudovel.

Pravica je dnes vo svojej najhlbšej kríze a už ani sama neverí v možnosť prečísliť Smer, ba dokonca jej samotní lídri, poznajúc sa ako staré topánky, sa spoločnej vlády obávajú viac ako Fica. Ukázalo sa, že všetky ich stratégie zlyhali. Ľudová platforma „zakapala“ v okamihu vyhlásenia prezidentských volieb, keď jej spoločný kandidát Pavol Hrušovský získal niečo málo cez tri percentá.

Reklama

Všetky ďalšie pokusy sformovať akúsi životaschopnú alternatívu voči Smeru zlyhali. Opozícia sa totiž voči Ficovi nemá veľmi čím vyhraniť. Korupcia ako light-motív kampane zlyháva podľa vzoru “pozri, kto to hovorí”, téma minimálneho štátu je po najhlbšej ekonomickej kríze, ktorou prešiel západný svet po roku 2008, dokonale zdiskreditovaná.

Opozícia teda paberkuje len poukazovaním na nezdravú koncentráciu moci v jedných rukách. Z tohto pohľadu stoja opoziční lídri pred dilemou – ak nemôžeme Fica poraziť, nemôžeme sa s ním aspoň dohodnúť na spoločnej participácii na moci? Aj keď to pred voľbami nemôžu verejne pripustiť, už dnes sa odohráva boj o „najvhodnejšiu nevestu“ pre Smer.

Na snímke politológ Roman Michelko
Na snímke politológ Roman Michelko

Procházka a jeho Sieť ešte verí v efekt skrytých voličov, dúfajúc, že pozostalí po SDKÚ v poslednej chvíli budú predsalen voliť zodpovedne a svoj hlas dajú miesto malým mimoparlamentných stranám (SDKÚ, Šanca, Skok ) Sieti. Sledujúc priepastný rozdiel medzi preferenciami a konečnými volebnými výsledkami SDKÚ to nemusia byť márne očakávania.

Je jasné, že je úplne iné ísť do koalície ako 17 %-ná strana s 30 %, alebo ako 10 %-ná so 40 %. Inak povedané, ak by zisk Siete bol podstatne vyšší, než sú jeho dnešné preferencie, a naopak, zisk Smeru nižší, koalícia dvoch porovnateľne silných strán by pre Procházku mohla dávať zmysel. Samozrejme, jeho až nečakaný úspech by ho mohol zvádzať k pokusu sformovať širokú protificovskú koalíciu. Je otázne, či by jeho ego zvíťazilo nad základným politickým pudom sebazáchovy. Byť premiérom, ktorý visí na šnúrke od Matovičových gatí, by príkro odporovalo zdravému rozumu a bolo by vrcholným politickým hazardom.

Ďalšia z alternatív koaličného vývoja je trojkoalícia Smer – Most-Híd a Sieť.

Reklama

V prípade, ak by zisk Siete bol pod očakávaniami, dávalo by to logiku. Ak by Sieť a Most–Híd išli do koalície s internou dohodou o spoločnom postupe (konaní v zhode) v zásadných veciach, vytvorili by voči Smeru vnútrokoaličný blok, ktorý by svojím vplyvom mohol Smer programovo, ale aj personálne značne ovplyvňovať. Pre Smer by koalícia so Sieťou a Mostom-Híd mala tiež isté výhody. Predovšetkým by rozbila jednotný pravicový blok, ktorý vytrvalo a systematicky démonizuje Smer a jeho predsedu. Rozbitie dnes naoko jednotného (jediným súčasný spojivom pravice je vymedzenie sa voči Smeru) pravicového bloku, by zásadným spôsobom zvýšil jeho koaličný potenciál a umožnil mu tak participáciu na moci aj po roku 2020. Na druhej strane vstup Mostu–Híd do takejto koalície by znamenal prudký úbytok hlasov Smeru (a rapídny nárast pre SNS), predovšetkým v severných krajoch Slovenska. Je teda otázne, či by takáto koalícia bola stratégmi Smeru práve preferovaná.

No a nakoniec tu máme KDH a SNS. KDH je dnes menej pravdepodobnou „koaličnou nevestou“. Paradoxne, ešte pred necelým rokom to bola v tomto zmysle najfavorizovanejšia strana. Kauza Váhostav však veľmi poškodila osobné vzťahy oboch lídrov a aj keď Rubikon prekročený nebol (Smer Figeľa z postu podpredsedu parlamentu nakoniec neodvolal), trpká pachuť vo vzájomných vzťahoch ostala. V prospech koalície hovorí relatívne slabé postavenie lídra. Jeho plány výrazne kolidujú so záujmami širokej a vplyvnej členskej základne, ktorá je prežívaním v opozícii veľmi frustrovaná. Okresné a krajské štruktúry KDH veľmi túžia po vstupe do koalície a participácii na moci a nie je celkom v silách Jána Figeľa tento tlak ustáť.

SNS je zase vo veľmi špecifickej pozícii. Jej účasť v parlamente je takmer istá, ale jej ochota ísť do koalície však nie je nijako vehementná. Danko si jasne uvedomuje nástrahy spojenia silného partnera so slabým, a preto by rád prvé funkčné obdobie posilnil svoju pozíciu a išiel do prípadnej koalície ako podstatne silnejší súper. Pre Smer má zase SNS funkciu poslednej poistky. Ak je v slovenskej politike nejaká konštanta, tak je to nemožnosť koaličného spojenia SNS a Mostu-Híd. To znamená, že pravici na vytvorenie vlády nestačí prečísliť len Smer, ale Smer aj so SNS, a to je podstatne menej pravdepodobné.

Roman Michelko

 

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

08:15

V Izraeli a v židovských diaspórach i komunitách po celom svete sa začal sláviť sviatok nekvasených chlebov – pesach.

07:44

Dva malajzijské vojenské vrtuľníky sa pri výcviku zrazili. Zahynulo všetkých desať členov posádok, oznámili tamojší záchranári.

07:06

Kyjev a Washington začali rozhovory o bilaterálnej bezpečnostnej dohode, vyhlásil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Obe krajiny podľa neho tiež doriešili plány na zaslanie ďalších rakiet dlhého doletu ukrajinským ozbrojeným silám.

Summit Iniciatívy troch morí
Na snímke ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj
07:05

Rusko vyhlásilo, že vojenská podpora Ukrajiny zo strany USA, Británie a Francúzska posunula svet na pokraj priameho konfliktu medzi najväčšími jadrovými veľmocami sveta, ktorý by sa mohol skončiť katastrofou.

07:04

Okres Chua-lien na východe Taiwanu zasiahlo silné zemetrasenie s magnitúdou 6,3, oznámila miestna meteorologická služba. Bezprostredne neboli hlásené nijaké škody.

07:02

Čínske veľvyslanectvo v Berlíne “dôrazne” odmietlo obvinenia zo špionáže v Nemecku, uviedli čínske štátne médiá.

07:01

Z masového hrobu neďaleko Násirovej nemocnice v meste Chán Júnis na juhu Pásma Gazy exhumovali ďalších 73 tiel, čím sa ich celkový počet zvýšil na 283, informoval Hamasom kontrolovaný úrad civilnej ochrany v Pásme Gazy.

07:00

Americké jednotky v Iraku a Sýrii boli za menej ako 24 hodín vystavené dvom samostatným útokom, uviedli iracké bezpečnostné zdroje a predstavitelia USA. Išlo o prvé takéto incidenty po takmer troch mesiacoch.

06:59

Severná Kórea bude vystavená koncu svojho režimu, ak sa pokúsi použiť jadrové zbrane, vyhlásilo juhokórejské ministerstvo obrany. Išlo o reakciu na raketové cvičenia KĽDR simulujúce jadrový protiútok.

06:51

Britský premiér Rishi Sunak oznámi na návšteve Poľska zvýšenie vojenskej podpory pre Ukrajinu o 500 miliónov libier (579 miliónov eur). Informoval o tom vo vyhlásení.

Rishi Sunak
Na snímke britský premiér Rishi Sunak
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke vyvierajúci minerálny prameň na Sivej Brade neďaleko Spišského Podhradia

Autor: TASR-František Iván

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali