Ako pripomína Martina Slušná z komunikačného odboru (MŠVVaŠ) SR, rezort školstva prostredníctvom Národného ústavu celoživotného vzdelávania spolupracuje pri rozvoji ďalšieho vzdelávania so zástupcami odborov i zamestnávateľskými zväzmi na základe memoranda o spolupráci, ktoré bolo podpísané 8. novembra 2013. Zamestnávateľské zväzy už v odvetviach, ktoré zastupujú, identifikovali najžiadanejšie kvalifikácie na trhu práce. “Pre tieto kvalifikácie boli vypracované štandardizované modulové vzdelávacie programy, poskytujúce zamestnávateľmi požadované vedomosti a zručnosti,” vysvetlila Slušná. Vzdelávacie programy budú pilotne overené v priebehu roku 2015.
Rozvoj ďalšieho vzdelávania realizuje Národný ústav celoživotného vzdelávania (NÚCŽV) od januára 2013 prostredníctvom národného projektu “Ďalšie vzdelávanie a poradenstvo pre dospelých ako nástroj lepšej uplatniteľnosti na trhu práce”. Cieľom národného projektu, spolufinancovaného z Európskeho sociálneho fondu, je zvýšiť účasť dospelých na celoživotnom vzdelávaní a poradenstve pre dospelých. Projekt sa zameriava predovšetkým na ďalšie odborné vzdelávanie v nasledujúcich odvetviach priemyslu, remesiel a služieb: strojárstvo, elektrotechnika, automobilový priemysel, stavebníctvo, hutníctvo, drevársky priemysel, poľnohospodárstvo, remeslá a služby, papierenský priemysel a polygrafia, ťažba a úprava surovín.
Partnermi Memoranda sú OZ KOVO, Zväz automobilového priemyslu SR, Zväz strojárskeho priemyslu SR, Zväz polygrafie na Slovensku, Zväz stavebných podnikateľov Slovenska, Zväz spracovateľov dreva SR, Zväz hutníctva, ťažobného priemyslu a geológie SR, Slovenský živnostenský zväz, Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora, Slovenská obchodná a priemyselná komora, Zväz elektrotechnického priemyslu SR, Slovenská asociácia malých podnikov a Slovenská živnostenská komora.
ml