Rok 2017: Čakanie na Andreja a Ivetu a inú (skutočnú) udalosť

Rok 2017: Čakanie na Andreja a Ivetu a inú (skutočnú) udalosť

Bratislava 9. januára 2017 (HSP/Foto:TASR/MTI/Tamas Kovacs)

 

Z domáceho pohľadu bude rok 2017 čakaním na Andreja Kisku a Ivetu Radičovú. V skutočnosti dianie na Slovensku oveľa viac ovplyvnia výsledky volieb v Nemecku, Francúzsku a prípadne v Taliansku. Dokonca aj pád jednej talianskej banky môže Slovenskom otriasť viac než akákoľvek vnútropolitická udalosť.

Slovenský prezident Andrej Kiska
Slovenský prezident Andrej Kiska

V roku 2017 budú voľby v prvej a druhej najsilnejšej ekonomike eurozóny. Nie je vylúčené, že okrem Nemecka a Francúzska napokon budú voľby aj v Taliansku, tretej najsilnejšej ekonomike eurozóny. Tieto udalosti môžu mať väčší vplyv na Slovensko ako naše prípadné predčasné voľby alebo hocaká iná vnútropolitická udalosť.

Reklama

Napriek tomu budú slovenské médiá a viacerí slovenskí politici písať a konať tak, akoby sa nás to netýkalo. Pritom napríklad prípadný pád banky Monte dei Paschi di Siena môže mať na eurozónu a tým aj na Slovensko oveľa väčší vplyv ako prípadné úspešné rokovanie Richarda Sulíka s Andrejom Dankom o predčasných voľbách.

Flirtovanie Richarda Sulíka s Andrejom Dankom a naopak malo dva rozdielne motívy. Sulík chcel predísť zrážke s prezidentom, Danko sa pokúšal o palácový prevrat v koalícii. Ani jeden z pánov nebol úspešný, a aj preto sa neskôr pohádali v živom vysielaní RTVS.

Reklama

 

O čo išlo Sulíkovi

Predseda Sulík chcel predčasnými voľbami zabrániť Andrejovi Kiskovi zapojiť sa v riadnom termíne, teda v roku 2020, do straníckej politiky v súboji o parlament. Ak by sa mu podarilo so zvyškom opozície a za asistencie Andreja Danka vyvolať predčasné voľby v roku 2017, prezident by nemal dostatok času sformovať vlastnú platformu. Richard Sulík si uvedomuje, že Andrejovi Kiskovi končí prezidentský mandát v roku 2019 a ak sa rozhodne vstúpiť do politického zápasu, hlasy bude loviť predovšetkým medzi voličmi súčasnej opozície, a to najmä medzi sympatizantmi SaS, OĽaNO – Nova a pravdepodobne aj Sme rodina.

 

O čo išlo Dankovi

Reklama

Pána Danka vstup Andreja Kisku do straníckej politiky veľmi neohrozuje. Voliči SNS sú voči prezidentovmu čaru viac-menej imúnni. Danko však nesprávne predpokladal, že nastal vhodný čas, aby vystúpil z tieňa Smeru a chopil sa funkcie predsedu vlády. Táto stratégia mu nevyšla okrem iného aj preto, lebo vlastní straníci mu vysvetlili, že ak by SNS potopila tretiu Ficovu vládu, viacerí jej nestáli voliči by sa v predčasných voľbách vrátili k Smeru a bolo by nielen po predsedových premiérskych ašpiráciách.

 

Ak Andrej, potom Iveta

Rok 2017 bude z hľadiska straníckej politiky pokračovaním vojny opotrebovania. Opozícia bude pokračovať v chrlení jednej kauzy za druhou v nádeji, že sa tým predovšetkým najsilnejšia koaličná strana Smer v očiach voličov natoľko „opotrebuje“, že v roku 2020 nebude mať dostatočný počet mandátov na vytvorenie novej vlády. Tejto stratégii ostane opozícia verná aj v rokoch 2018, 2019.

Zároveň bude opozícia bedlivo skúmať každý krok Andreja Kisku, ktorý zatiaľ svoje premiérske ašpirácie skrýva, ale z jeho okolia čoraz častejšie prenikajú informácie o tom, že ceremoniálna funkcia prezidenta úplne nezodpovedá jeho politickým predstavám. Zatiaľ nevedno, či si vybuduje vlastnú politickú štruktúru alebo prijme pozvanie do niektorého z rozbiehajúcich sa vlakov, ako sú Progresívne Slovensko či TOSKA. Na to má ešte dostatok času, avšak ak sa v roku 2019 rozhodne neuchádzať o prezidentský palác, bude musieť mať v tejto otázke jasno.

Reklama

Ak sa Andrej Kiska rozhodne bojovať o kreslo premiéra, otvorí sa cesta pre návrat Ivety Radičovej do politiky. Dosluhujúci prezident jej môže vyjadriť plnú podporu v prezidentskej kampani a bývalá neúspešná premiérka sa môže pokúsiť dosiahnuť to, čo jej v roku 2009 v súboji s Ivanom Gašparovičom nevyšlo. Radičovej nádej na úspech v roku 2019, ak by ju okrem dosluhujúceho prezidenta podporili všetky opozičné sily s výnimkou ĽSNS, by bola vcelku slušná.

Z tohto pohľadu bude rok 2017 čakaním na rok 2018, keď už bude jasnejšie, pre akú cestu sa rozhodol Andrej Kiska. Od jeho rozhodnutia budú závisieť aj možnosti Ivety Radičovej a vyhliadky súčasnej opozície na úspech či neúspech vo voľbách 2020.

 

…medzičasom v Európe…

Voľby vo Francúzsku môžu viesť k ďalšiemu referendu o zotrvaní v EÚ. Zostrené politické nálady v Nemecku ovplyvnia jej prístup k strednej Európe a nedá sa vylúčiť, že po prípadnom kolapse eurozóny nebude Slovensko súčasťou nového „severného“ eura.

Prípadné predčasné voľby v Taliansku môžu taktiež viesť k ďalšiemu referendu o EÚ a eurozóne a tlejúca banková kríza na Apeninskom polostrove sa môže rozhorieť do takých rozmerov, až to otrasie základmi eurozóny.

Takýto vývoj spätne negatívne ovplyvní schopnosť Nemecka udržať v chode svoj exportný stroj. Menej (nielen) nemeckého exportu bude znamenať aj menej objednávok pre viaceré fabriky na Slovensku. A na tom nezmenia nič žiadne, ani predčasné voľby. Ani to, či sa v roku 2019 stane prezidentkou Iveta Radičová a v roku 2020 premiérom Andrej Kiska.

Peter Tóth

Článok pôvodne vyšiel na datel.sk

 

Reklama

Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

20:26

Spojené štáty vo štvrtok odsúdili ruské veto, ktorým Moskva na pôde Bezpečnostnej rady OSN zablokovala predĺženie dohľadu expertov OSN nad dodržiavaním sankcií zavedených voči Severnej Kórei.

20:20

Nemecký tenista Alexander Zverev postúpil do semifinále dvojhry na turnaji ATP 1000 v Miami. Vo štvrťfinále zdolal v pozícii nasadenej štvorky Maďara Fábiána Maroszána 6:3, 7:5.

20:07

Jozef Bíreš končí na pozícii ústredného riaditeľa Štátnej veterinárnej a potravinovej správy (ŠVPS) SR. Jeho presný dátum odchodu má byť dohodnutý dodatočne.

20:04

Medzinárodný súdny dvor (MSD) vo štvrtok nariadil Izraelu prijatie viacerých opatrení v súvislosti so zlou situáciou v Pásme Gazy. Prikázal otvoriť ďalšie pozemné hraničné priechody s cieľom umožniť prísun potravín, vody, pohonných hmôt a ďalších zásob do tejto vojnou zničenej palestínskej enklávy.

19:11

Ceny ropy vo štvrtok po dvoch dňoch poklesu ožili a vzrástli. Investori očakávajú totiž napätejšie dodávky. Vychádzajú pritom z predpokladu, že najväčší svetoví producenti z aliancie OPEC+ budú pokračovať v doterajšej politike obmedzovania ťažby.

19:04

Vo štvrtok skoro ráno sa na ulici v rímskej štvrti Quadraro vytvorila diera v zemi s priemerom a aj hĺbkou desať metrov, ktorá pohltila dve zaparkované autá, informovali talianske médiá s odvolaním na miestnu políciu.

19:04

Ruský prezident Vladimir Putin šíri propagandu, ak tvrdí, že Moskva zostrelí akúkoľvek stíhačku F-16 dodanú Ukrajine Západom, dokonca aj na letiskách NATO, vyhlásil vo štvrtok taliansky minister zahraničných vecí a vicepremiér Antonio Tajani.

18:59

Britské múzeum vo štvrtok oznámilo, že jeho novým riaditeľom sa stal historik umenia Nicholas Cullinan. Vo funkcii nahradil Hartwiga Fischera, ktorý odstúpil po tom, čo sa ukázalo, že v múzeu došlo k sérii krádeží.

18:38

Zakladateľ skrachovanej burzy kryptomien FTX Sam Bankman-Fried pôjde na 25 rokov do väzenia, rozhodol vo štvrtok americký súd. Očakáva sa, že sa Bankman-Fried proti rozsudku odvolá.

18:37

Pápež František vo štvrtok umyl a pobozkal nohy 12 väzenkyniam v rímskej väznici Rebibbia. Išlo o súčasť obradov Zeleného štvrtka.

18:36

Najdôležitejšie bilaterálne otázky a aktuálne medzinárodné politické záležitosti boli hlavnými témami štvrtkového telefonického rozhovoru maďarského prezidenta Tamása Sulyoka s izraelským prezidentom Jicchakom Hercogom,

18:33

Biely dom vo štvrtok označil tvrdenia ruských predstaviteľov o útoku islamistických teroristov na koncertnú sálu pri Moskve za rozširovanie “nezmyslov”. Reagoval na pokus spojiť útok s Ukrajinou.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Veľké vlny na pláži Nazare v Portugalsku

Autor: TASR/AP-Michael Probst

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Viktor Pondělík

Miro Majerník

Pavel Jacz

Vanda Rybanská

Pavol Lemko

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali