Richard Sulík: Prebieha návrat mečiarizmu, útoky voči opozícii sa stupňujú

Bratislava 31. októbra 2016 (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)

 

„Slovensko v poslednej dobe zažíva návrat mečiarizmu. Korupčné kauzy na najvyšších miestach sa nevyšetrujú tak, ako by sa mali vyšetrovať, zločinci si užívajú svoje nakradnuté peniaze na slobode a stíhaní sú tí, ktorí na tieto nekalé praktiky upozorňujú.“

Na snímke vpravo Richard Sulík (SaS) vľavo Veronika Remišová (OĽaNO-NOVA)
Na snímke vpravo Richard Sulík (SaS) vľavo Veronika Remišová (OĽaNO-NOVA)

Podobnými slovami začína svoj komentár na margo súčasnej politickej situácii na Slovensku Richard Sulík. Prízvukuje, že na tlačovej besede poukázali na návrat mečiarizmu opozičné strany SaS a OĽaNO-NOVA.

A pokračuje: „Ján Budaj nazýva tento návrat mečiarizmu vírusom, ktorý je veľmi nebezpečný pre demokraciu. Súčasne vidí s 90-tymi rokmi mnohé analógie. Za azda najhoršiu možno považovať skutočnosť, že silové zložky sú dnes čoraz viac využívané na zastrašovanie opozície. Richard Sulík preto zdôrazňuje, že je dôležité zabrániť tomu, aby sa Slovensko vydalo cestou ničenia princípov právneho štátu. Podľa jeho slov si dnes neuvedomujeme, aké významné a nebezpečné zmeny sa dejú. Návratu mečiarizmu však možno zabrániť. Dnešná opozícia totiž nerezignovala a vyzýva aj členov vládnej koalície, menovite Bélu Bugára, Luciu Žitňanskú, Petra Kresáka a Františka Šebeja, aby pochopili, že nestoja na správnej strane a spoločne s opozíciou pomohli návratu mečiarizmu zabrániť.

 

Videozáznam tejto tlačovej konferencie 

Veronika Remišová: Už sme tu kedysi raz mali dobu, kedy sa vláda uchýlila k spolupráci s mafiou pri diskreditácii svojich súperov a oponentov za čias už zosnulého prezidenta Michala Kováča. A pre Slovensko by bolo veľmi zlé, keby sa táto doba vrátila aj dnes. Ale znovu tu máme časy, kedy obviňovaní už nie sú tí, ktorí robia nekalé veci, ale tí, ktorí na ne upozorňujú. Za všetky príklady zneužitia moci spomeniem len príklad obvinenia Daniela Lipšica a Gábora Grendela. Ten príklad hovorí za všetky. Polícia po rokoch obvinila nie človeka, ktorý realizoval podivný prevod miliónov eur z Belize cez Cyprus na Slovensko, pritom vieme, že Belize je útočisko vrahov a zločincov z celého sveta, ale obvinila teraz človeka, ktorý na to kedysi upozornil.

A tí, ktorí takéto prevody robia, nerušene behajú po slobode. Alebo spomeňme si na uniknutú nahrávku videa z tragickej nehody pána Lipšica. Ako je možné, že toto video uniklo? Ako je možné, že nikto nebral do úvahy, ako sa asi cíti rodina a pozostalí obete tragickej nehody? Blíži sa výročie 17. novembra a vtedy, keď sme stáli na námestiach sme mali veľkú nádej, že začíname budovať slobodnejšiu a spravodlivejšiu spoločnosť. A ja by som chcela vyzvať, aby sme si nedali zobrať túto nádej, že štát vieme spravovať aj lepšie a spravodlivejšie, ako je spravovaný dnes.

Richard Sulík: Začnem jedným príkladom, a to bambusom. Bambus je super rýchlo rastúca drevina, napriek tomu ho nevidíme, ako rastie. Uvedomíme si to až s odstupom čase, presne tak, ako si jedného dňa uvedomíme udalosti dnešných dní. Tým, že sme súčasťou diania, neuvedomujeme si, aké významné a nebezpečné zmeny sa dejú a až v budúcnosti, keď sa ohliadneme späť, zistíme, že rok 2016 bol rokom, kde sa diali veci, ktoré sú z pohľadu právneho štátu a demokratického zriadenia neprípustné.

Strana Smer na čele s Robertom Ficom zanechala počas svojho druhého vládnutia vyše 150 korupčných káuz, no vždy sa všetci tvárili, že všetko sa vyšetruje, všetko je v poriadku a sú to len zlyhania jednotlivcov. Robert Fico osobne si mohol dovoliť bonmoty typu, „ak je niekde korupcia stačí mi zavolať“ a pod. A tiež dlhé roky Robert Fico tvrdil, že pri prvom podozrení odvolá podozrivého do 3 minút. Toto sa počas leta zmenilo.

Aj formou dlhej protestnej šnúry sme dôrazne upozornili na možné daňové podvody pána Bašternáka a najmä na to, že polícia tohto pána cielene kryje. Minister vnútra Robert Kaliňák vtedy ešte hovoril o časoch kešu. Medzičasom je minister vnútra svojimi podriadenými vyšetrovaný pre možné majetkové podvody, teda nejde už len o nejaké podozrenia zo strany opozície či médií a Robert Fico mlčí. Horšie je, že Robert Fico býva v byte tohto pána Bašternáka a na bývanie v takomto byte nestačia oficiálne príjmy Roberta Fica.

Jediné, čo sa v tejto veci deje, je, že sa stupňujú útoky voči opozícii. Ale veď už aj samotní príslušníci policajného zboru musia vidieť, že sa nevyšetruje to, čo sa vyšetrovať má. Toto sú jasné predpoklady vedúce k odstúpeniu ministra vnútra, no napriek vlastnej sebareflexii sú silové zložky zneužívané na očierňovanie a zastrašovanie opozície.

Je to napríklad monitorovanie mobilnej a elektronickej komunikácie vrátane tej súkromnej Gábora Grendela, v tom čase hovorca ministra vnútra. Alebo následná tlačovka, na ktorej je táto komunikácia zverejnená a políciu nezaujíma, ako sa Marián Kočner dostal k týmto prepisom. Alebo 4 roky stará kauza, kde Lipšic a Grendel oznámili možné podozrenia z majetkových podvodov a pofidérne prevody, zrazu oni začnú byť vyšetrovaní. Naopak, pán Bašternák stále ešte nebol ani len vypočutý. Takisto už spomínaný únik videonahrávky zo spomínanej nehody. Proti svojim ľuďom nikdy nezačnú konať bez ohľadu na to, aký závažný je tento skutok. Ľudia ako konkrétne policajný prezident Tibor Gašpar a špeciálny prokurátor Dušan Kováčik sú osobne zodpovední za tento zúfalý stav a môžu si to dovoliť len preto, lebo sú krytí z najvyšších miest.

Žijeme v pohnutej dobe, no očividné to bude až s odstupom času. Aj preto treba na toto dôrazne upozorňovať a robíme to aj dnes a budeme tak robiť aj do budúcna. Toto nie sú normálne časy, v ktorých dnes žijeme. Toto sú časy, kde sa mafia zmocnila štátu a už sme to raz zažili v 90-tych rokoch. Pánovi Ficovi a pánovi Kaliňákovi strach, ale aj pomstychtivosť nedovolia, aby konali inak.

Ale chcel by som apelovať napr. na pani Žitňanskú, ktorá je stále len znepokojená, a to je tak asi všetko. Na pána Bugára, pána Kresáka, Šebeja, kde sú títo ľudia, ktorí si dlho o sebe mysleli, aj hovorili, že sú to slušní politici. Ako môžu byť vo vláde s ľuďmi, ktorí robia to, o čom som práve hovoril. Apelujem na týchto politikov, na ich čestnosť, ich morálku, na vlastnosti, za ktoré im ľudia vo voľbách dali hlas.

Apelujem na nich, aby stál na strane právneho štátu. Jedna vec je dostať sa do parlamentu, do vlády a druhá vec je plniť program, s ktorým sa tam niekto dostal. Myslím si, že ako predseda politickej strany viem, o čom hovorím. Veľmi dôležité v tejto dobe je nedovoliť, aby sa naša krajina vydala cestou ničenia princípov právneho štátu. A práve ľudia ako pani Žitňanská, pán Bugár alebo pán Kresák a pán Šebej majú dnes v týchto pohnutých časoch toto v rukách, aby pochopili, že momentálne nestoja na tej správnej strane.

Ján Budaj: Ja by som k tomu dodal, že nielen oni. Všetci poslanci vládnucej koalície majú na výber a môžu sa pridať k ľuďom, ktorí obhajujú právny štát. Mečiarizmus totiž vrhá zlý tieň a čo je to vlastne za tieň tohto mečiarizmu? Je to absencia právneho štátu, je to nadužívanie právnej moci, a preto potláčanie kritikov. Toto sú tri piliere toho, čo môže mať v každom štáte svojský názov, ale znamená to vždy to isté – buď je demokracia, alebo je potláčanie demokracie, potláčanie právneho štátu a zneužívanie moci proti kritikom. Keď som počúval to, o čom rozprávali moji predrečníci, tak sa okamžite vynárajú analógie. Spomínate si, ako boli odvolávaní a odchádzali vyšetrovatelia únosu Michala Kováča mladšieho? Neboli vyhovujúci, až sa našiel taký vyšetrovateľ, ktorý súhlasil s tým, že pomaly Remiáš sám seba zapálil. Dodnes je celkom zrejmé, že zmaril vyšetrenie vraždy.

Aj teraz odchádza nepohodlný vyšetrovateľ. Pred pár dňami sme pochovávali Michala Kováča. Michal Kováč bol zosobnením zápasu s mečiarizmom. Nejako sa ten jeho životný príbeh vyvinul tak, že keď sa dostal do konfrontácie s týmto štýlom politiky a v zásade ide o deformáciu demokratickej a férovej politiky, tak sa naozaj zachoval jednak ako muž a jedna ako štátnik. A postupne toto všetko absolvoval. Aj vtedy boli prenosy akýchsi čudných informácií.

Vtedy sa tomu hovorilo utajení svedkovia, zjavili sa svedkovia, ktorí disponovali dokumentmi získanými očividne tajnou službou. Tak ako bola nedávno tlačovka proti Grendelovi alebo Lipšicovi. Analógiou je aj to, ako sa udiala noc dlhých nožov. Analógiou je aj myšlienka na vylúčenie poslanca z parlamentu. Vtedy mal Mečiar najprv nápad, že vylúči celú Demokratickú úniu, to bola strana, ktorej napadol jej legitimitu účasti v parlamente a keď na to nezískal žiadne dôkazy, tak potom vylúčil Františka Gauliedera z parlamentu.

Pamätníci vedia, že to bol naozaj medzinárodný škandál, lebo aby parlament poslal jedného spomedzi seba za dvere, toho, ktorého voliči zvolili, tak to je najbrutálnejšie znásilnenie parlamentarizmu, aké si vymyslíte.

Návrat mečiarizmu je pre demokraciu vírusom, z ktorého sme sa dlho liečili, nie veľmi rázne. Dzurindova garnitúra nedokázala tento vírus odstrániť, a tak nám zostal. Zostal nám v súdnictve. Teraz sa pani ministerka Žitňanská chválila, že snáď už Harabinova minulosť zo súdnictva pomaly mizne. Koľko desiatok rokov je súdnictvo také, že dodnes máme sudcov, ktorí súdili ľudí, ktorí sa pokúšal prejsť hranice?

Donedávna sme mali prokurátorov, ktorí súdili v 50-tych rokoch. Všetci odchádzajú v pokoji s veľkými dôchodkami tak, ako odišli dôstojníci štátnej bezpečnosti a ďalších represívnych zložiek, ktoré prenasledovali demokratov a opozičníkov. Zlieva sa celý ten príbeh len do dvoch pólov – sú tu obhajcovia demokracie a slobody a sú tu tí, ktorým prekáža demokracia, sloboda a demokratická kontrola. Chcú vládnuť tak, aby im nikto nepozeral na prsty. Keď im niekto pozerá na prsty, škandalizujú ho, zastrašujú ho, zosmiešňujú ho. Či to má podobu toho, že ten politik priamo napadol novinárov, zapálil auto, alebo to má podobu toho, že unikajú maily a sms z novinárskeho prostredia.

V každom prípade, je to stále ten istý vírus, vírus moci, vírus chamtivosti a vírus bezohľadnosti. Som jeden z tých poslancov dnešného parlamentu, ktorý vie tento vírus rozpoznať, pretože som ho sledoval a viedli sme spoločný zápas s demokratmi v 90-tych rokoch, aby zo Slovenska už navždy zmizol. Zase aj táto alternatíva, tak ako vidíme aj na fašizme, je vždy prítomná. A tak ako v ľudskom organizme sú vždy prítomné vírusy, ktoré vám môžu priniesť chorobu, záleží na vašej obranyschopnosti, kondícii, schopnosti udržať sa zdravý. Tak je to zjavne aj so spoločnosťou.

Ak si nedáme pozor, vírusy mečiarizmu, fašizmu alebo totalitarizmu, v rôznych podobách sa vždy zjavia. Vždy je tu majetok štátu, vždy sú tu dane občanov, vždy sa nájdu chamtivci, ktorí si na ne brúsia zuby. Podstatné je, že dnešná opozícia nerezignovala. Verím, že rovnako nerezignujú občania a že tento nával vírusu mečiarizmu spoločne zdoláme a odmietneme.

 

Otázka: V súvislosti s kauzou Bašternák sa v piatok hovorilo, že vyšetrovanie sa dosť natiahne. Čo na to hovoríte?

Richard Sulík: Nejako nás to neprekvapuje. Keby bolo čo i len trochu vôle, tak dávno celá kauza vyšetrená je, dávno je pán Bašternák odsúdený. No len keby pán Bašternák skončil čo i len vo vyšetrovacej väzbe, tak zrejme by si pospomínal na príliš veľa vecí. To je strach, ktorý má Robert Fico a Robert Kaliňák, lebo boli zrejme oni sami namočení. Preto mňa osobne nijako neprekvapuje, že vyšetrovanie budú naťahovať a budú využívať všetky možné finty, aby sa kauza Bašternák nevyšetrila vôbec, alebo vyšetrila až v dávnej minulosti, alebo možno potom povie, že skutok sa nestal.

 

Otázka: Minulý týždeň prokuratúra najskôr povedala, že nemá obvinenie na pána Lipšica a pána Grendela, potom, že má. Ako sa dá na toto reagovať?

Richard Sulík: Škoda, že tu nestojí Dano Lipšic, ale je to opäť len ich hra, kde sa niečo pustí do novín, povie sa, nakoniec neurobí sa, naťahuje a celé toto má skrátka spôsobiť akési očierňovanie alebo oslabovanie opozície. Ale vôbec, prísť s tým 4 roky po udalosti, kde je sám oznamovateľ obvinený, toto celé pokladám za veľmi nebezpečný krok.

 

Video si môžete pozrieť tu:

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Poľsko chce predĺžiť výnimočný stav na hranici s Bieloruskom

0 icon

Poľsko 28. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Vadim Ghirda,TASR/AP-Czarek Sokolowski)   Poľsko chce predĺžiť výnimočný stav na svojich hraniciach s Bieloruskom, pretože podľa Varšavy tam robí Bielorusko nebezpečné provokačné akcie a niektorí migranti zadržaní na hranici sú napojení na teroristickú skupiny. V pondelok o tom informovala tlačová agentúra AP Poľský minister vnútra Mariusz…

Väčšina Nemcov nechce, aby Laschet zostavoval vládu

0 icon

Berlín 28. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP/dpa-Michael Kappeler,TASR/AP/dpa-Peter Kneffel,SITA/AP-Martin Meissner)   Veľká väčšina Nemcov je proti tomu, aby sa predseda Kresťanskodemokratickej únie (CDU) Armin Laschet pokúsil zostaviť vládu napriek tomu, že jeho strana utrpela v nedeľňajších voľbách výraznú stratu a skončila druhá za sociálnymi demokratmi (SPD). Vyplýva to z výsledkov reprezentatívneho on-line…

Združenie V7 vyzýva k zmene slovenského vysokého školstva

0 icon

Bratislava 28. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Združenie výskumne a technicky orientovaných univerzít (V7) vyzýva k zmene slovenského vysokého školstva. To, čo vysoké školstvo potrebuje, je akceptovanie toho, že nie všetky vysoké školy plnia a majú plniť rovnaké úlohy. Združenie V7 tvrdí, že bez legislatívne ukotvenej diverzifikácie vysokých škôl podľa…

Ingrid Brocková: Juhovýchodná Ázia je pre nás perspektívny trh najmä v oblastiach digitálnych technológií a obranného priemyslu

0 icon

Bratislava 28. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:Facebook)   Štátna tajomníčka Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ingrid Brocková sa dnes (27. septembra 2021) stretla s veľvyslankyňou Indonézskej republiky v SR Adiyatwidi Adiwoso Štátna tajomníčka počas rozlúčkového stretnutia ocenila dobrú úroveň bilaterálnych vzťahov medzi Slovenskom a Indonéziou a poďakovala sa veľvyslankyni za…

Minister Jaroslav Naď rokoval s maďarským pridelencom obrany pplk. Lászlóm Tamásom Leskóom

0 icon

Bratislava 28. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)   Minister obrany SR Jaroslav Naď dnes spolu so štátnym tajomníkom Marianom Majerom prijali na pôde rezortu obrany pridelenca obrany Maďarska pplk. Lászlóa Tamása Leskóa, ktorý sa im pri tejto príležitosti predstavil vo svojej funkcii. V rozhovore sa venovali témam bilaterálnej obrannej spolupráce, ako…

Na ostrov Lampedusa dorazilo na lodiach vyše 600 migrantov

0 icon

Rím 28. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Santi Palacios)   Viac ako 500 migrantov dorazilo v pondelok večer na starej rybárskej lodi k talianskemu ostrovu Lampedusa. Informovala o tom agentúra ANSA. Pätnásť metrov dlhé plavidlo zastavila loď talianskej finančnej polície približne sedem kilometrov od ostrova a eskortovala ho do tamojšieho prístavu Medzi migrantmi,…

USA sú pripravené stretnúť sa so Severnou Kóreou bez akýchkoľvek podmienok

0 icon

Washington 28. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Korean Central News Agency/Korea News Service)   Spojené štáty sú bez akýchkoľvek podmienok pripravené stretnúť sa s predstaviteľmi Severnej Kórey. Uviedla to v pondelok hovorkyňa amerického ministerstva zahraničných vecí Jalina Porterová Hovorkyňa takto podľa juhokórejskej agentúry Jonhap odpovedala na otázku, či sú USA ochotné uvažovať o…

Odňatie kontrolných mechanizmov Generálnej prokuratúry SR a posilnenie Úradu špeciálnej prokuratúry SR bude zádušnou omšou za zdeštruovaný demokratický a právny štát

0 icon

Bratislava 28. septembra 2021 (HSP/Foto:Foto:TASR-Jaroslav Novák,Pavel Neubauer)   Formalisticky omieľaný boj za spravodlivosť a právny štát sa pod rúškom „obnovenia dôvery “ dostal do sféry špeciálnej pracovnej skupiny, ktorej jedinou úlohou je rýchle splnenie na mieru šitej politickej objednávky Jej členovia sa zároveň budú musieť vysporiadať so svojím svedomím, právnym vedomím…

Prezidentka Čaputová požiadala Fica o rešpekt k deľbe moci a primeranosť v jeho vyjadreniach

0 icon

Bratislava 28. septembra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR- Jaroslav Novák, Pavol Zachar)   Prezidentka Zuzana Čaputová dnes predsedu strany Smer – sociálna demokracia (Smer-SD) Roberta Fica, s ktorým sa rozprávala o dianí v bezpečnostných zložkách a celkovej situácii na Slovensku, požiadala o rešpekt k deľbe moci, primeranosť v jeho vyjadreniach a nepodnecovanie k…

Bukovský po zablokovaní videokanálu: „YouTube cenzuruje bez udania dôvodu a v rozpore s Ústavou SR“

0 icon

Bratislava 28. septembra 2021 (HSP/Foto:Screenshot YouTube)   Včera sme napísali o tom, že doktorovi Igorovi Bukovskému, ktorý sa pravidelne vyjadroval ku pandémii koronavírusu a ktorého videá sledovali desaťtisíce ľudí, služba YouTube zrušila kanál (viac v článku). Pozrite si reakciu samotného odborníka na výživu Bukovského. Bukovský v pondelok popoludní zverejnil oficiálnu…

Podkasty

Video Podcast

  Bratislava 23. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/SZĽH-Andrej Galica)   Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021...

Podkast Konrád verí v postup, podľa Daňa je tím dobre poskladaný

  Bratislava 23. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/SZĽH-Andrej Galica)   Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021...

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Matej Kečkéš

Genocída Slovanov v globálnej eugenike

0icon

Začalo to už dávno, keď slovanské národy začali masívne potlačovať a zotročovať anglosasi, ale nebolo to až tak dávno, čo to vyvrcholilo v masívnu genocídu Slovanov zvanú aj holokaust. Paradoxne dnes sa však od genocídy Slovanov neustále odvádza pozornosť len na holokaust židov. Ktorých však bolo zabitých cca 5 miliónov…

Marián Tkáč

Na okraj Františkovej návštevy – 6. časť: Odpoveď Petrovi Weissovi a podobným

0icon

Františkova návšteva nás mala zjednocovať, takto nám to sľúbili natešení arcipastieri a ich hovorca a najmä Grasalkovičov palác. Nemám taký pocit. A ak zjednotila, tak predovšetkým liberálov a neznabohov vo vynášaní Františka priam do neba. Oslavný text na jezuitu Františka napísal ateista Samuel Marec, aj Magda Vášaryová: „Na niektorých z…

Boris Mesár

Jeden smutný očkovací príbeh z jednej krajiny .

0icon

Anna Shafran sľúbila, že keď začne s programom, porozpráva smutný príbeh o jednej krajine. V tejto krajine bol vytvorený vysokokvalitný systém lekárskej starostlivosti - systém Semashko, podľa ktorého majú všetci občania právo na univerzálnu, rovnakú a bezplatnú pomoc. Plus hygiena . Vďaka systému Semashko občania tejto krajiny napriek ťažkej epidemiologickej…

Dušan Hirjak

Komu patrí demokratický a právny štát v kapitalizme ? Časť II.

0icon

V dokumente GPMB – Globálnej rady pre sledovanie pripravenosti „Svet v ohrození“ vo väčšine zo siedmich bodov, čo je potrebné urobiť, je otázka financií na prvom mieste. Je priam neuveriteľné, že tí, čo v tejto svojej Rade reprezentujú bohatých a mocných, určujú národným predstaviteľom, čo všetko musia urobiť a na…

Marek Brna

Ivermektin do lekární bez predpisu!

0icon

Prihováram sa našim politikom. Pôvodne som chcel v texte začať každú vetu nejakou škaredou nadávkou, ale rozmyslel som si to. Politici, na Ivermektin pri liečbe Covidu som vo svojom okolí počul len chválu. A dokonca aj o tom určenom pre kone či ovce. Politici, Ivermektin je podľa odborných štúdií najbezpečnejší…

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

TOP 5 najhorších vlakových nešťastí na svete

0 icon

Môžeme si myslieť, že cestovanie vlakom je bezpečnejšie ako cestovanie lietadlom. Takýto názor je však nesprávny. Podľa štúdie z roku 2013 je cestovanie vlakom druhým najbezpečnejším spôsobom cestovania ihneď po leteckej doprave, kde je nižší index úmrtnosti. To však neznamená, že cestovanie vlakom je nebezpečné. Naopak, ako už bolo spomenuté, cestovanie…

Zvrátenosť, alebo genialita? Ako Rusi počas vojny využívali protitankové psy: 2. časť

0 icon

Pokračujeme druhou časťou článku o ruských protitankových psoch. O tom, ako boli vyzbrojené, koľko kilogramov mín dokázali uniesť aj to, akým spôsobom boli cvičené, sme si povedali v prvej časti článku. Z pôvodných 30 psov dokázali splniť svoju úlohu, teda spôsobiť výbuch pod nemeckým tankom, iba 4 z nich. Efektivita…

10 osobností, o ktorých si (pravdepodobne) netušil, že získali Nobelovu cenu za mier

0 icon

Poznáš ich. Sú to mená, pri ktorých sa ti v pamäti hneď vynorí známa tvár. Čo však možno nevieš, je to, že získali jedno z najprestížnejších ocenení sveta. Preto ti prinášame 10 osobností, o ktorých si (pravdepodobne) netušil, že získali Nobelovu cenu za mier. Alfred Nobel bol švédsky inžinier, chemik a…

10 najväčších dizajnových prešľapov v histórii ľudstva

0 icon

Od dvoch homosexuálnych levov na Noemovej arche až po neriešiteľnú detskú hádanku: tieto veselé zlyhania ukazujú, že aj dizajnéri sú len ľudia. Tieto fotky boli zhromaždené z threadu na portáli reddit s názvom "Crappy Design", ktorý obsahuje niektoré z najzábavnejších príkladov práce dizajnérov. Fotografie nižšie dokazujú, že aj každá maličkosť, ako napríklad čiarka, má…

Nebudeš veriť vlastným očiam! Tieto zvieratá sa očividne roztápajú

0 icon

Zima je už definitívne za nami a blížime sa k tým neznesiteľným horúčavám, ktoré nás čakajú v lete. Predstav si ten pocit, že sa roztápaš. Ako čokoláda, ktorú si nechal na slnku dlhšie, ako bolo potrebné. Presne tak sa v lete cíti nejden človek. A nie len ľudia zdieľajú tieto…

Armádny Magazín

Luhanská republika informovala že ukrajinský ostreľovač zabil obrancu Donbasu

0 icon

Donbas, 28.september 2021 (AM) – Ukrajina a Luhanská republika informovali o smrti svojich vojakov pri ostreľovaní Donbasu.   Ukrajinské ozbrojené sily naďalej udržiavajú napätie na kontaktnej línii v Donbase. Dnes bolo niekoľko obetí. Zástupcovia Luhanskej ľudovej republiky informovali o ostreľovaní ukrajinskou armádou a smrti príslušníka jej Ľudových

Boeing začal práce na vylepšení gondoly konvertoplánu CV-22

0 icon

Amarillo, Texas (28. september 2021) - Do montážneho strediska spoločnosti Bell v Amarille dorazil 21. septembra prvý konvertoplán CV-22 Osprey amerického letectva, ktorému sa budú upravovať gondoly. Stroj je súčasťou prebiehajúceho spoločného projektu spoločnosti Bell Textron Inc., dcérskej firmy Textron Inc. (NYSE: TXT) a Boeing (NYSE: BA) – „Bell B

Taliban poslal tisíce samovražedných bojovníkov Mansuriho bataliónu do pohraničnej provincie Tadžikistan

0 icon

Afganistan, 28.september 2021 (AM) – Taliban, ktorý po uchopení moci v Afganistane oznámil vytvorenie islamského emirátu Afganistan, poslal vojakov k provincii Takhar \"na odstránenie bezpečnostných hrozieb a pre ďalšie potenciálne hrozby, uviedlo Radio Azattyk. Tadžické úrady sa domnievajú, že táto správa je „trochu prehnaná“, uvád

Únos alebo vražda Assangea: Plány tajnej vojny CIA proti WikiLeaks

0 icon

Veľká británia, 27.september 2021 (AM) – CIA údajne plánovala únos Juliana Assangeho a niektorí vyšší úradníci agentúry a Trumpovej administratívy údajne zašli tak ďaleko, že zvažovali aj možnosť, ako zavraždiť zakladateľa WikiLeaks, uviedli

Šéf ruskej rozviedky Naryškin vysvetlil údajné akustické útoky na americkú ambasádu na Kube

0 icon

Rusko, 27.september 2021 (AM) – Vedúci zahraničnej spravodajskej služby Sergej Naryškin v komentári k informáciám o záhadnom „kubánskom syndróme“ odhalil podrobnosti o niektorých tajných experimentoch USA, ktoré sa uskutočnili v sovietskych časoch. Americkí experti podľa Naryškina skúmali spôsoby, akými elektromagnetické žiarenie ovplyvňuje ľudský mozog, aby sa

Svetlo sveta

Pastiersky list KBS pri príležitosti návštevy pápeža Františka na Slovensku

0 icon

Pri príležitosti blížiacej sa návštevy Svätého Otca na Slovensku prinášame pastiersky list slovenských biskupov. List prinášame v plnom znení. _______ Drahí bratia a sestry, viac ako rok je naša spoločnosť poznačená pandémiou, ktorá priniesla strach do všetkých oblastí života. Akosi podvedome sme si hovorili: kedy už konečne príde nejaká dobrá správa;…

Biskupi rozhodli o zrušení dišpenzu od povinnosti účasti na bohoslužbách

0 icon

Na 99. plenárnom zasadaní KBS v Badíne sa v dňoch 15. a 16. júna 2021 zúčastnili všetci slovenskí katolícki biskupi, členovia KBS. V rámci zasadania zvolili na nasledujúce obdobie 5 rokov generálneho sekretára KBS. Stal sa ním banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec. Za predsedu Liturgickej komisie bol zvolený rožňavský biskup Mons.…

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali