BezpečnosťSpravodajstvoTechnológie

Čína zavádza kontroverzný zákon, pomocou ktorého bude zbierať skeny tváre od svojich občanov

Nový kontroverzný zákon v Číne zavádza pri kúpe SIM karty, či prechodu k inému operátorovi, povinnosť oskenovať si tvár.

Čínski zákazníci, ktorí si zakúpia novú SIM kartu, alebo sa zaregistrujú u nového mobilného operátora, si budú musieť nechať oskenovať tvár. Jedná sa o nový zákon, ktorý bol uvedený do platnosti 5.12. 2019. Čína chce týmto zabezpečiť „ochranu osobných práv občanov v kyberpriestore.“

Kontroverzný krok

Na jednu stranu sa môže jednať o snahu Číny potlačiť šírenie falošných obsahov. Týmto krokom prinútia občanov šíriť mediálne produkty pod svojou vlastnou identitou, čím sa výrazne zvýši bezpečnosť. Na druhú stranu sa jedná o krok, vďaka ktorému bude každý člen spoločnosti ľahko monitorovaný.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ťažko povedať, ako sa k novému zákonu stavia čínsky ľud, vďaka prísnej kontrole tlačových a sociálnych médií. Možno však zachytiť rastúce nepokoje, spojené s použitím nástroja na rozpoznávanie tváre v celej krajine. Pre vonkajších pozorovateľov rastie tiež obava, akú úlohu bude mať nová technológia v ešte kontroverznejšom systéme sociálneho kreditu. Ten bol použitý napríklad na utláčanie Ujgurov (pozn. redakcie: turkický národ) v západnom regióne Sin-ťiangu (pozn. redakcie: jednalo sa AI software vybudovaný pre vládu, ktorý sledoval minoritnú skupinu Moslimov).

Ak sa v Číne tejto technológii zadarí, môže to mať dopad aj na ostatné krajiny. Čínske firmy spolupracujú na zavedení univerzálnych štandardov pre technológie. Tie by mali tvarovať pravidlá pre to, ako sa bude technológia rozpoznávania tváre používať v celom svete, predovšetkým v rozvojových krajinách.

Obavy o bezpečnosť

Veľkú kritiku od médií si vyžiadala aj najnovšia čínska aplikácia Zao, ktorá vám umožní vymeniť si tvár s akoukoľvek celebritou, či bežným človekom. Demonštrovala tak silu technológie deepfake a jej vplyv na sociálne médiá. Pomocou počítača a učenlivého softvéru dokážete vytvoriť hodnoverné videá, čo vyvoláva obavy mnohých ľudí. Pýtajú sa otázky, ako by mohol tento program ovplyvniť svojim falošným obsahom voľby.

Po rozruchu, ktorý táto aplikácia spôsobila sa ozvala aj čínska vláda, ktorá zdôraznila, že je potrebné pristupovať k podobným technológiám oveľa tvrdšie.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close