SpravodajstvoVeda a výskum

Toto sú kľúčové misie NASA, vďaka ktorým aktuálne môžeme objavovať MARS

Hoci MARS skúmame už viac ako 50 rokov, tak aj napriek tomu o ňom nevieme všetko. Vďaka týmto družiciam NASA však získavame o nich stále nové informácie.

Ďalšie družice, ktoré môžeme aj v dnešných dňoch nájsť na obežnej dráhe sú družica MRO (pozn. redakcie: Mars Reconnaissance Orbiter)  a  družica MAVEN. Obe okrem priameho spojenia medzi Zemou a  Marsom nesú so sebou kľúčové nástroje na skúmanie atmosféry, mapovania pôdy a  hľadaniu vody.

Mars Reconnaissance Orbiter

Družica vybavená kamerou s  vysokým rozlíšením skúma potenciálne pristávacie miesta pre rovery a  pristávacie moduly. Jej misia sa začala v  auguste 2005. Z obežnej dráhy dokáže zachytiť na povrchu objekt, menší ako tanier. Taktiež slúži ako prvý modul tzv. medziplanetárneho internetu, ktorý sa stane kľúčovým pre ďalšie lety k planéte.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

MAVEN

Družica MAVEN je navrhnutá tak, aby odpovedala na vysoko postavené ciele modernej vedy, uvedené v  dotazníku Národnej akadémie vied z roku 2003. Zbiera kľúčové merania, týkajúce sa drastických klimatických zmien v  histórií červenej planéty.

Mars
Družica MAVEN s Marsom v pozadí Zdroj: NASA

Veľmi dávno Mars mal hustejšiu atmosféru, ktorá podporovala tekutú vodu na povrchu. V tom čase mal prírodné podmienky na udržanie mikrobiologického života, keďže voda je základ pre všetky živé organizmy. Avšak kvôli klimatickým zmenám sa väčšina atmosféry „stratila“ do vesmíru a tak sa voda na povrchu nedokáže udržať v  stabilnom stave.

mars
Ľad na povrchu Marsu Zdroj: NASA

MAVEN skúma ako rýchlo sa atmosferické plyny vyparujú a  na základe týchto informácií môžu vydedukovať, čo sa stalo v minulosti. Preskúmanie toho, ako prišiel Mars o svoju atmosféru môže odhaliť čo sa stalo s podnebím, geologickým a geochemickým rozpoložením. Všetky tieto informácie pomáhajú odhaliť, či sa v minulosti na Marse nachádzal život.

InSight

Pristávací modul určený na hĺbkové preskúmanie planéty začal svoju misiu v  máji 2018. Vo svojej podstate je modul oveľa viac, než len nástroj na skúmanie Marsu. Svojím skúmaním do hĺbky planéty dokáže odhaliť procesy, ktoré formovali všetky planéty vnútornej slnečnej sústavy, pred viac ako 4 biliónmi rokov. Jej základnou úlohou je teda zistiť ako vznikajú planéty.

Video zachytáva zvuky, ktoré vznikli seizmickou aktivitou pod povrchom. Ďalší z vedeckých nástrojov zase zachytil zvuk marťanského vetra.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close