Adobe predstavuje technológiu, ktorá dokáže odhaliť manipuláciu s fotografiami

Adobe ukázalo projekt AboutFace, ktorý je schopný odhaliť či bola fotografia digitálne upravovaná. Môže tak pomôcť k odhaľovaniu Fake news.

deepfake technologia
Zdroj: Youtube (USA TODAY)

Spoločnosť Adobe je softwarová spoločnosť, ktorá si získala popularitu medzi používateľmi hlavne vďaka programu Adobe Photoshop, profesionálneho nástroja na editáciu fotografií. Spoločnosť sa pritom venuje aj iným odvetviam, vrátane vývoju AI technológie.

ProjectAboutFace

Spoločnosť Adobe prostredníctvom svojho blogu a Youtube kanálu zdieľala video, v ktorom vysvetľuje ako pracuje technológia „AboutFace“, ktorá je poháňaná umelou inteligenciou Adobe Sensei (pozn. redakcie: Adobe Sensei je technológia strojového učenia vytvorená spoločnosti Adobe). Adobe opisuje projekt „AboutFace“ slovami:

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Nástroj Liquify-aware Liquify automaticky detekuje rysy tváre a pomáha vám ich upravovať tak, aby vylepšili portrét alebo pridali kreatívnu postavu do zábavného záberu. Project About Face vám umožňuje identifikovať a vrátiť späť tieto úpravy a vrátiť sa späť k pôvodnému obrázku.“

Richard Zhang, ktorý počas konferencie predstavoval túto technológiu, jej fungovanie vysvetľoval na príklade úpravy fotografie ich hosťa.

Adobe AboutFace technologia
Zdroj: Youtube (Adobe)

Ako môžete vidieť vyššie, tak podobizeň ich hosťa bola zjavne zmenená. Následne túto fotografiu nahrali do ich systému, ktorý vyhodnotil fotografiu ako upravovanú.

technologia odhalujuca upravenu fotografiu
Zdroj: Youtube (Adobe)

Richard Zhang vysvetľuje, že nimi vyvinutá technológia funguje na princípe, že AI technológia reaguje na pixely, ktoré sú v  určitej časti fotografie viac roztiahnuté a v iných sú zas zúžené. Zároveň dodáva, že takto upravené pixely zanechávajú za sebou inú dátovú stopu ako je štandard. Vďaka tomu je nimi vyvinutá technológia schopná odhaliť či bola fotografia upravovaná alebo nie.

Využitie technológie je obrovské

V  súčasnosti nie len v našej krajine, ale aj naprieč celým svetom ľudia musia bojovať s takzvanými „fake news“, teda falošnými správami. Mnoho autorov takéhoto obsahu argumentuje obrázkami či fotografiami, ktorých pôvod bežný čitateľ nemá šancu zistiť, a to nehovoríme o ich overovaní. Človek by jednoducho mohol tráviť desiatky hodín ich overovaním, zatiaľ čo by sa mu však podarilo overiť jednu takúto správu, tak bez pochyby by ich vzniklo ďalších XY. Nehovor viac o technológii Deepfake, ktorá dokáže dokonca upravovať videá v  reálnom čase. Očakáva sa, že v priebehu nasledujúcich mesiacov bude technológia Deepfake tak vyvinutou, že ju už nebude možné rozoznať voľným okom.

Projekty ako AboutFace od spoločnosti Adobe tak môžu aspoň čiastočne priniesť do tejto oblasti trošku viac transparentnosti a poriadku.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre