Vedci objavili v našej slnečnej sústave niečo, o čom si mysleli, že nemôže existovať

Vedcom sa podarilo zistiť, že okolo planéty Merkúr sa nachádza kozmický prach. Doteraz si mysleli, že to nie je možné.

Platena
Zdroj: pixabay (AD_Images)

Niektoré planéty našej sústavy sú obklopené prachovým kruhom, vrátane Venuše a Zeme, okolo ktorého je kozmická hmota. Niektoré iné planéty tento kruh nemajú, ako napríklad Merkúr. Predpokladalo sa, že je to spôsobené krátkou vzdialenosťou medzi Slnkom a Merkúrom. Najnovšie zistenia však dokazujú, že to bol mylný predpoklad.

mesacny prach okolo planety merkur_2
Zdroj: videos.space.com

Ako ukazuje štúdia uverejnená v Astrophysical Journal, Merkúr má na svojej obežnej dráhe obrovskú stopu jemného kozmického prachu a  predpokladá sa, že je trikrát väčší ako samotný Merkúr. Vedci odhadujú, že tento prachový kruh existuje už celé miliardy rokov, no nikdy nebol objavený.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Ľudia si mysleli, že Merkúr je na rozdiel od Zeme alebo Venuše príliš malý a príliš blízko Slnka na to, aby mohol mať prachový kruh,“ uviedol Guillermo Stenborg, spoluautor štúdie a solárny vedec námorného výskumu. „Očakávalo sa, že slnečné vetry a magnetické sily Slnka odfúkajú všetok prebytočný prach na obežnej dráhe Merkura.“

Vďaka náhode sa podaril nevídaný objav

V skutočnosti hľadal tím vedcov pôvodne bezprašný priestor blízko Slnka a chceli vedieť, ako sa prach správa okolo slnečnej sústavy. Keďže však prach zakrýval okamžitý výhľad, vedci nedokázali rozoznať bezprašné priestory medzi Zemou a Slnkom, ale objavili dva druhy svetla, svetlo zo svetelnej vonkajšej atmosféry zvané Corona a svetlo odrazené od prachu. Slnečné svetlo, ktoré sa odráža v prachu, je asi 100-krát silnejšie ako korónové svetlo.

mesacny prach okolo planety merkur
Zdroj: videos.space.com

Stenborg a jeho kolegovia analyzovali snímky nasnímané jednou z dvoch kozmických lodí STEREO a vytvorili model založený na týchto fotografiách, ktorý by umožnil oddeliť oba typy svetla a vypočítal, koľko prachu sa tam nachádza. Vďaka tejto náhode sa tak podarilo zistiť, že kruh vesmírneho prachu okolo Merkúra je široký takmer 15 miliónov kilometrov.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre