Ruským vedcom sa podarilo čítať mozgové vlny pomocou umelých neurónových sietí

Ruským vedcom sa podarilo pomocou neurónových sietí zrekonštruovať obraz, na ktorý sa pozerali testované subjekty.

neuronove siete red-3449490_1920
Zdroj: Pixabay.com (n8kings), úprava: Vosveteit.sk

Neurobiológovia musia pochopiť, ako mozog kóduje informácie, aby vyvinuli zariadenia ovládané mozgom a metódy liečby kognitívnych porúch a rehabilitácie po mŕtvici. Kľúčovým aspektom je štúdium mozgovej aktivity ľudí, ktorí vnímajú vizuálne informácie a to napríklad pri sledovaní videa.

Vedcom sa podarilo zachytiť vizuálne vnemy ľudí

Existujúce riešenia na extrahovanie pozorovaných obrazov z mozgových signálov používajú buď funkčnú MRI alebo analyzujú signály zachytené implantátmi priamo z neurónov. Obe metódy majú pomerne obmedzené uplatnenie v  praxi, a preto výsledky  spolupráca medzi Moskovským inštitútom fyziky a technológie a spoločnosťou Neurobotics  vzbudzujú zvýšený záujem zo strany vedeckej komunity. Podarilo sa im totiž neinvazívnou metódou prečítať vizuálne vnemy z mozgu. Ich práca sa opiera o umelé neurónové siete   a techniku ​​na zaznamenávanie mozgových vĺn prostredníctvom elektród umiestnených na temene hlavy pomocou čoho sa usilujú neinvazívnym spôsobom čítať mozgové vlny človeka a zachytiť ich vizuálnu podobu. Táto technika analýzy elektroencefalografických údajov je úplne neinvazívna a všetky informácie sú zaznamenávané pomocou EEG – elektroencefalografu pozostávajúceho zo snímacích elektród, ktoré sa pripevnia k hlave. Ruským vedcom sa tak podarilo vytvoriť umelú inteligenciu, ktorá je schopná analyzovať mozgové vlny a zaznamenať to, na čo sa subjekt momentálne pozerá.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Vedci boli schopní premeniť zachytené vlny na vizuálny obraz

Tím z Moskovského inštitútu fyziky a technológie a ruskej spoločnosti Neurobotics začal svoju štúdiu umiestnením uzáveru elektród na pokožku hlavy účastníkov, aby mohli zaznamenávať jeho mozgové vlny. Každého účastníka nechali pozerať 20 minút 10-sekundové útržky videa. Téma každého útržku spadala do jednej z piatich kategórií a vedci zistili, že vedeli zistiť, ktorú kategóriu videa účastník sledoval, a to len pri pohľade na údaje EEG.

„Neočakávali sme, že obsahuje dostatok informácií na to, aby čiastočne zrekonštruoval obraz pozorovaný osobou. Ukázalo sa však, že je to celkom možné.“ uviedol v tlačovej správe výskumný pracovník Grigory Rashkov.

Vedci však predtým ako dosiahli výsledok, ktorý ste mohli vidieť vyššie vo videu, tak vyvinuli dve neurónové siete. Jedna generovala obrázky v  rôznych kategóriách a druhá neurónová sieť zas vytvárala EEG, z ktorého vytvárala  obraz. Následne keď boli tieto neurónové siete spojené, tak boli prekvapivo schopné nakresliť obrazy toho, na čo sa človek pozeral.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre