Ročne nechcene skonzumujeme a vdýchneme tisícky častíc mikroplastov

Jedna z nových štúdií poukazuje na to, že ľudia ročne nechcene vdýchnu alebo skonzumujú tisícky mikroplastov.

Plastovy odpad
Zdroj: flickr.com (European Parliament)

Drobné kúsky plastov, menšie ako päť milimetrov, nazývajú vedci mikroplastami. Mnohé z nich sú však oveľa menšie a viditeľné iba pod mikroskopom. Nachádzajú sa úplne všade, usádzajú sa napríklad na dne mora, kde sa vmiešajú do piesku na plážach a neskôr sa rozfúkajú vo vetre.

Ročne (nechcene) konzumujeme tisícky mikroplastov

Podľa novej štúdie uverejnenej v časopise Environmental Science and Technology je možné, že ľudia žijúci kdekoľvek na svete konzumujú v priemere od 39 000 do 52 000 mikroplastických častíc ročne. Ak sa zohľadní, koľko mikroplastov by mohlo byť ešte vdýchnutých, je toto číslo viac ako 74 000 mikroplastických častíc ročne.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Štúdia skúmala prítomnosť mikroplastov v pive, soli, morských plodoch, cukre, alkohole a mede. Na výpočet toho, ako často jeden človek zvykne jesť každú z týchto položiek za rok, sa štúdia zamerala na odporúčania ministerstva poľnohospodárstva USA. Výskumný tím ďalej skúmal prítomnosť mikroplastov v pitnej vode a vzduchu. Štúdia zistila, že ľudia, ktorí splnia odporúčaný príjem vody z vodovodu, prijímajú ročne ďalších 4 000 plastových častíc, zatiaľ čo tí, ktorí pijú iba balenú vodu, prijímajú ďalších 90 000 plastových častíc. Vedci dodali, že tieto odhady sú orientačné, pretože zahrnuté potraviny tvoria približne 15% priemernej stravy a zatiaľ nie je známe, koľko plastu je vo zvyšných 85% bežnej stravy.

Aký vplyv má prítomnosť plastov na organizmus ľudí?

Vedci si stále nie sú celkom istí množstvom mikroplastov, ktoré telo dokáže tolerovať a ani tým, aké veľké škody spôsobujú. Rôzne typy plastov majú rôzne toxické vlastnosti. Niektoré sa vyrábajú s toxickými chemikáliami, ako je chlór, zatiaľ čo iné zachytávajú stopové množstvá chemikálií, ako je olovo nachádzajúce sa v životnom prostredí. Zhromaždenie týchto toxínov v priebehu času by samozrejme mohlo ovplyvniť imunitný systém.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre