DOBRÉ SPRÁVY: Ozónová diera nad Antarktídou je najmenšia v histórii jej merania

Ozónová diera nad Antarktídou je najmenšia v histórii od kedy sa meria jej hrúbka. Je to spôsobené vyššími teplotami v stratosfére.

Ozonova diera
Zdroj: flickr.com (NASA's Marshall Space)

Počas septembra a októbra sa zvykne ozónová diera nad Antarktídou zväčšovať, no tento rok je tomu inak. Vedci začali prvýkrát skúmať ozónovú dieru ešte v roku 1982 a  v súčasnosti je nad Antarktídou najmenšia ozónová diera, akú vôbec počas svojich pozorovaní zaznamenali.

Ozón monitorujú NASA a  Národný úrad pre oceán a atmosféru prostredníctvom satelitov a meteorologických balónov, ktoré nesú takzvané sondy, ktoré môžu merať ozónovú vrstvu. K udalosti, kedy vyššie teploty spôsobené poveternostnými systémami skutočne pomohli obmedziť ozónovú dieru, došlo iba v rokoch 1988 a 2002.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Za všetko môžu vyššie teploty stratosféry

Zvyčajne rastie ozónová diera nad Antarktídou počas antarktickej jari a svoju maximálnu veľkosť dosahuje v  októbri, pričom k jej uzatvoreniu dochádza opäť v decembri. Ozónová diera, ktorá je momentálne o rozlohe 3,9 milióna štvorcových kilometrov dosahuje v tomto období zvyčajne až 8 miliónov kilometrov štvorcových.

„Je však dôležité si uvedomiť, že to, čo tento rok vidíme, je spôsobené vyššími teplotami stratosféry. Nie je to znakom toho, že atmosférický ozón sa náhle rýchlo zotavuje.“ povedal Paul Newman, vedecký pracovník z Goddardovho vesmírneho letového centra NASA.

Mrakové častice v studenej stratosfére vedú k reakciám, ktoré ničia molekuly ozónu, ale keď sú teploty vyššie, tieto oblaky sa nevytvárajú, čo znižuje poškodzovanie ozónu.

„Je to zriedkavá udalosť, ktorej sa stále snažíme porozumieť,“ povedala Susan Strahan, atmosférická vedkyňa Asociácie univerzitného vesmírneho výskumu, ktorá pracuje v  NASA. Ďalej dodala: „Keby sa otepľovanie nestalo, pravdepodobne by sme sa pozreli na oveľa typickejšiu ozónovú dieru.“

Očakáva sa, že ozónová vrstva na Antarktíde sa zotaví do roku 2070, pretože zlúčeniny nazývané chlórfluórované uhľovodíky klesajú. Pred 32 rokmi boli regulované Montrealským protokolom a ich používanie bolo medzinárodne vylúčené.

Čo je to Ozónová diera?

Za Ozónovú dieru sa označuje najmä oblasť nad Arktídou a Antarktídou, pre ktorú je typická prudko znížená koncentrácia ozónu v dôsledku antropogénneho znečistenia. Ozón je pre život na Zemi veľmi dôležitým. Zachytáva totiž väčšinu ultrafialového žiarenia a  zároveň prepúšťa na zemský povrch svetlo.

 

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre