BezpečnosťSpravodajstvo

Prečo končí Adobe Flash a ako sa bude možné dostať k jeho obsahu?

Flash obsah sa pomaly, ale isto blíži ku koncu svojej podpory. Pozrite sa na hlavný dôvod prečo tento štandard je nahrádzaný novým

Nie je žiadnou novinkou, že Adobe Flash je už dávnejšie „out“. Prehliadače ešte doteraz predlžovali podporu počas posledných rokov, ale samotný Adobe oznámil ukončenie podpory a vývoja ku koncu  decembra 2020.

Budúci rok tak väčšina hlavných prehliadačov už  nebude schopná prístupu k obsahu Flash na webe. V praxi to znamená obmedzenie k videám, hrám a „vintage“ stránkám. Prečo k tomuto kroku prišlo a čo robiť v prípade ak sa  budete potrebovať dostať k flash obsahu neskôr? Téme sa venoval portál maketecheasier.com.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Prečo končí Flash?

Ide hlavne o bezpečnostný krok. Flash bol kedysi štandardom pre videá, hry a iný obsah na webe, ale je veľmi zraniteľný vočí exploitom (pozn. red.: programy využívajúce chybu pre nainštalovanie nežiaduceho softvéru alebo získanie kontroly nad iným počítačom.). Zraniteľnosť spočíva najmä v spôsobe využívania pamäte. Ďalším problémom sú ťažkosti integrácie s mobilnou technológiou spôsobené tendenciou vyčerpávať veľa energie a chýbajúca podpora na systémoch iOS a Android.

Kedy prestane Flash fungovať?

V súčasnosti Vám väčšina prehliadačov dovolí sa dostať k obsahu Flash v prípade manuálneho povolenia, ale aj táto možnosť čoskoro  zmizne. Záleží od prehliadača, ktorý využívate nakoľko rôzni výrobcovia oznámili rôzne dátumy odstránenia podpory Flash, ale ak pôjde všetko podľa plánov tak väčšina ostávajúceho Flash obsahu zmizne a nebude prístupná do konca roku 2020.

Ukončenie podpory Flash
Zdroj: maketecheasier.com

Zoznam vybraných najnpoužívanejších prehliadačov a ich oznámených dátumov ukončenia podpory Flash:

  • Začiatok roka 2020: Firefox
  • December 2020: Adobe
  • December 2020: Chrome a Microsoft Edge

Budem sa ešte môcť dostať k obsahu Flash?

Po roku 2020 prístup ku ktorémukoľvek ostávajúcemu Flash obsahu bude možný, ale bude vyžadovať určitú prácu navyše. „Zúfalí“ fanúšikovia sa budú môcť k obsahu dostať cez staršie verzie prehliadaču,  zablokovaním aktualizácií a podobne. Z týchto možností ako sa dostať k Flash obsahu však  samozrejme vyplývajú aj bezpečnostné riziká.

Väčšina stránok s týmto obsahom pravdepodobne už nebude pre nadchádzajúce obmedzenia dlho fungovať. Preto ak si chcete nejaký obsah zachovať, tak by ste mali zvážiť  stiahnutie samotných flash súborov (SWF) do zriadenia a použiť SWF prehrávače na ich otvorenie.

Ukončenie podpory Flash
Zdroj: maketecheasier.com

Najlepšou možnosťou za týmto účelom je  stiahnutie rôznych rozšírení do prehliadačov, pomocou ktorých si môžete požadovaný obsah uložiť.

Google odhaduje, že iba 17% používateľov využíva Adobe Flash každý deň a väčšina obsahu už bola nahradená štandardmi HTML5, WebGL alebo Unity. Ak teda máte svoj obľúbený obsah vo Flash forme, je na čase si ho uložiť.

Článok pôvodne  vyšiel  21. septembra 2019

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close