Potrebujeme smartfóny so 48-megapixelovým snímačom? Pozrite sa čo hovoria experti

Potrebujeme 48-megapixelové snímače? Vo všeobecnosti sú dobrou voľbou, experti však hovoria o ďalších problémoch, ktoré prinášajú.

48-megapixelova kamera v smartfone
Zdroj: Youtube (gizmochina), úprava Vosveteit.sk

48-megapixlové snímače v  tomto roku prenikli aj do lacnejších zariadení, sú však nevyhnutnými pre kvalitnejšie fotografie? Tak touto otázkou sa zaoberal portál Digitaltrends.com, ktorý sa na to opýtal odborníkov z fachu.

Potrebujeme 48-megapixelové snímače?

Odpoveď je áno, ale samotný počet megapixelov neznamená hneď kvalitnejšiu fotografiu. 48 -megapixelový snímač totiž nemusí automaticky znamenať lepšiu kvalitu fotografie. Dokonca aj 2  000 – megapixelový fotoaparát môže robiť priemerné fotoagrafie. Otázkou tak je, prečo sú viac megapixelové fotoaparáty dobrou vecou? Paradoxom je, že nejde ani tak o „kvalitu“, ako skôr množstvo informácií, ktoré dokáže snímač zachytiť. Stlačenie viacerých pixelov do snímača kamery znamená, že sa pixely zmenšujú v dôsledku obmedzení veľkosti tela smartfónu a snímača kamery namontovaného vo vnútri. Môže to ovplyvniť kvalitu obrázka a následne sa kladie väčší dôraz na softvér, ktorý riadi fotoaparát, a pomáha tak vytvárať čo najlepšie obrázky.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Kvalita pred kvantitou

Rob Layton, jeden z  profesorov vyučujúcich mobilnú žurnalistiku a fotografovanie smartfónmi na univerzite Bold v Austrálii hovorí:

„Pokiaľ ide o vzťah medzi počtom megapixelov smartfónu a kvalitou obrazu, je to naozaj otázka kvality,“ hovorí Layton, ktorý ďalej dopĺňa: „Starý marketing pokračuje v mýte, že čím vyšší je počet megapixelov fotoaparátu, tak tým lepšia je kvalita obrazu. Nie je to však nevyhnutne vždy, závisí to aj od iných viacerých prvkov; od veľkosti senzora a spracovania obrazu po výpočet neurónovej siete a strojové učenie [sú] v modernej generácii obrazu oveľa dôležitejšími. Polia senzorov, ktoré sú väčšie a hlbšie, vytvárajú kvalitnejšie obrázky ako senzory s väčším počtom pixelov, ktoré nie sú schopné absorbovať toľko svetla. “

Ak je to tak, ako vysvetľuje Rob Layton, tak ako sa výrobcovia vypriadavajú s  nedostatkom svetla? Väčšina 48-kamier v smartfónoch využíva snímač Sony IMX586, ktorý bol predstavený ešte v roku 2018. Paradoxom je, že aj Sony pripúšťa možné problémy.

„Všeobecne platí, že miniaturizácia pixelov vedie k zlej účinnosti zberu svetla na pixel, sprevádzanej poklesom citlivosti a objemu saturačného signálu,“ uvádza  spoločnosť.

Sony však ďalej vysvetľuje, že aj tento problém je riešiteľným. Senzor, ktoré majú veľkosť snímača 0,8 mikrónu, pri slabom osvetlení pridajú štyri okolité pixely, aby sa vytvoril 1,6 mikrónový pixel, ktorý ťahá viac svetla. Výsledkom je jasný 12-megapixlový záber bez šumu (pozn. redakcie: Sony hovorí o technológií Pixel Binning, ktorá zlučuje 4-megapixely v jeden).

Portál Digitaltrends sa ďalej opýtal na názor aj nezávislych špecialistov na meranie kvality fotografií z  DxOMark na výhody a nevýhody 48-megapixelových snímačov.

„Aj keď je určite pravda, že 12-megapixlové obrázky sú dosť dobré, neznamená to, že by kamera nemala mať viac ako 12 megapixelov,“ uviedla Anwesha Ghosh, marketingová manažérka v DxOMark Image Labs. „Pri pridávaní ďalších pixelov skutočne existuje potenciálna a skutočná hodnota. Napríklad optický zoom sa ťažko dá zabaliť do smartfónu, ale 48-megapixlový snímač by mohol vyprodukovať ekvivalent dvojnásobného optického zoomu iba orezaním – to znamená bez akejkoľvek digitálnej interpolácie. “

Ghosh sa ďalej uviedla, že 108-megapixlová kamera, ktorá bude čoskoro dostupná v  smartfónoch od spoločnosti Xiaomi ponúkne trojité priblíženie bez toho, aby fotografia bola orezaná. Ďalej však dodáva, že viac megapixelov prináša aj viac problémov, s ktorými sa je nevyhnutné vysporiadať.

„Nevýhodou je, že veľkosť senzora je obmedzená faktorom telefónu,“ uviedla Ghosh, ktorá ďalej vysvetlila nevýhody, ktoré musela Sony vyriešiť so snímačom IMX586. „Viacej pixelov zvyčajne znamená, že sa musia používať menšie pixely, ktoré vytvárajú hustejšiu mapu dát. Aj keď väčší počet pixelov by mohol tak kompenzovať hustejšiu mapu dát, tak to v praxi vo všeobecnosti neplatí, čo vedie k tomu, že väčšie senzory v telefónoch majú v súčasnosti problémy so zobrazovaním jemných detailov pri priblížení alebo nakoniec vykazujú väčšiu chybovosť“.

Výrobcovia, aby predišli problémom sa preto musia spoliehať na software, ako aj hardware. Gosh tak vysvetľuje, prečo sa kvalita rovnakých snímačov v rôznych telefónoch môže tak rapídne líšiť.

„Mať viac pixelov vyžaduje viac výpočtového výkonu,…“. „Inými slovami, v  prípade lacnejších zariadení  viac pixelov znamená menšiu výkonnosť spracovania na pixel, takže existujúce algoritmy spracovania sú pri väčších senzoroch menej efektívne.“

Andrew Darlow, konzultant digitálnej fotografie sa na margo väčšieho počtu pre portál Digitraltrends vyjadril následvne:

„Na otázka, či skutočne potrebujeme 48-megapixlový fotoaparát v smartfóne, je pre mňa ľahké odpovedať: nie, nepotrebujeme.“, ďalej dodáva, že: „Zvyšovanie počtu megapixelov sa môže zdať ako zlepšenie, ale v skutočnosti existujú určité významné nevýhody tohto rozhodnutia.“

Okrem negatív, ktoré spomína Ghosh a  Layton, Darlow dopĺňa:

„Zvýšenie megapixelov zvyšuje úložisko potrebné na spracovanie súborov. Drvivá väčšina inteligentných telefónov prevádza „za chodu“ z obrazových údajov „RAW“ do formátu JPEG alebo do proprietárneho formátu, ako je formát HEIC od spoločnosti Apple, aby sa zachovala primeraná veľkosť súborov (zvyčajne v rozsahu 1-5 MB pre smartphony s 8- 12 megapixelových kamier). 48-megapixlový snímač však vytvorí oveľa väčší súbor a výsledný súbor bude pravdepodobne osem až 15-krát väčší ako typický 12-megapixlový fotoaparát s fotoaparátom. Ak urobíte matematiku, uvidíte, koľko miesta budete potrebovať na svoje fotografie. “

Viac megapixelové fotoaparáty v  smartfónoch odsudzuje aj CEO spoločnosti Zeiss, Michael Kaschkeho, ktorý hovorí rovnakou rétorikou, ako jeho niektorí kolegovia vyššie.

„Zvyšovanie počtu megapixelov nie je správne. Viac megapixelov nie je v tomto prípade riešenie, ale skôr ďalšia prekážka. V skutočnosti, čím vyššie je rozlíšenie snímača, tým menšie sú jednotlivé pixely.  Preto je ťažšie ich primerane osvetľovať. “

 

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre