SpravodajstvoTechnológie

Pozrite sa ako autonómny systém riadenia auta zvládol jazdu v silnom daždi

Pozrite sa ako autonómny systém riadenia auta si poradí s plnou premávkou a silným dažďom bez toho, aby musel do šoférovania zasahovať šofér.

Zlé počasie, obzvlášť búrka alebo silný dážď nie je ničím príjemným, o  to viac keď práve šoférujete. Ako si však s nie najideálnejšími podmienkami poradí autonómne auto?  Video uverejnené na serveroch Youtube, používateľom Logan LeGrand, poukazuje na technologickú vyspelosť autonómnych áut, resp. na software Comma.ai vo verzii 0.6.3. Na video upozorňuje portál Futurism.com.

Video vyššie zachytáva jazdu vozidla Toyota Corolla z  roku 2019, ktorá ide plynulo rýchlosťou okolo 50 až 70km/h počas silného lejaku, bez zásahu šoféra. Inteligentné vozidlo je vďaka vyspelej technológii schopné promptne reagovať nie len na aktuálny stav vozovky, ale aj bezpečne fungovať počas silného dážďu (pozn. redakcie: do pozornosti dávame čas videa 1:30, kedy auto vyzve vodiča k prevzatiu kontroly nad riadením, ku ktorému nakoniec nedôjde).

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Comma.ai 0.6.3 na modeli Toyota Corolla Hatchback z roku 2019, ktorý dosahuje úžasnú výkonnosť v silnom lejaku, pričom si zachováva pruh a veľkú vzdialenosť s vysokou istotou.“, píše Logan LeGrand, autor videa v popise na Youtube.

Openpilot

Za vývojom tejto technológie, resp. inteligentného softwaru stála spoločnosť Openpilot, na ktorej čele stál hacker Georg Hotz. V  súčasností spoločnosť kód softwaru otvorila širokej verejnosti, ktorá pracuje na jeho vývoji. Dôvodom je, že  spoločnosť ho na trh uviedla ešte v roku 2015 ako Comma One, krátko na to však bol stiahnutý Národnou správou bezpečnosti cestnej premávky v USA. Hotz vtedy startup Openpilot pozastavil.

Software je však ďalej vyvíjaný. V  novembri v roku 2016 ho Hotz otvoril ako open-source projekt širokej verejnosti s tým, že jeho používatelia jazdia pomocou neho na vlastné riziko. Odvtedy ho nažive udržujú ako technologickí nadšenci, tak aj viaceré spoločnosti, ktoré na ňom ďalej pracujú.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close