SpravodajstvoTechnológie

Ako funguje približovanie kamery?

Na akom princípe funguje priblíženie záberu v kamere smartfónu? Pozrite si hlavné rozdiely medzi optickým a digitálnym priblížením.

K rozšíreniu diskusie ohľadom približovacej techniky došlo po vydaní Huawei P30 Pro a Oppo Reno 10x Zoom smartfónov, Tieto smartfóny zahŕňajú všetky tri typy techniky približovania:  optický, digitálny a hybridný. Ako však funguje technológia približovania v praxi? Téme sa venoval portál androidauthority.com

Čo je to priblíženie (zoom) kamery?

Začnime od základov. Zoom Out/Zoom In kamerou znamená zachytenie bližšieho alebo vzdialenejšieho objektu pričom nám umožní zobraziť bližšie detaily alebo pri vzdialení odfotiť väčší priestor foteného objektu.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Optické priblíženie

Na optické priblíženie sa používa súbor šošoviek. Sklo sa môže pohybovať cez šošovku podľa toho či chceme priblížiť alebo vzdialiť fotený objekt v objektíve. Obraz je odrazom lúčov z okolia poskytujúci najdokonalejší obraz. Obraz je takmer totožný s fyzkým priblížením sa k fotenému objektu.

„Optické prblíženie ponúka najlepšie výsledky a je najskutočnejším obrazom zväčšenia objektu.“ , hovorí Edgar Cervantes

Jedinou nevýhodou môže byť zhoršenie kvality skla kedy môže dojsť k zmene ohniskovej vzdialenosti a k zhoršeniu kvality fotografie.

V smartfónoch je optický zoom novou funkciou. O neúspešné pokusy presadiť technológiu sa pokúšal Samsung v roku 2012 spolu so spoločnosťami ASUS a Polaroid, ale bez úspechu.

Nové smartfóny Huawei P30 Pro a Oppo Reno 10x Zoom naopak zapôsobili na zákaznikov a majú nainštalované vo svojom vnútri približovacie šošovky. Narozdiel od bežných šošoviek vo fotoaparátoch mobilné fungujú na princípe periskopu a umožňujú rovnaký výsledok ako bežné. Nepotrebujú sa pre priblíženie pri fotení pohybovať a namiesto toho sa automaticky prepne kamera s väčším priblížením.

Digitálne priblíženie

Podobný výsledok priblíženia, ale bez skla alebo mechaniky dosahuje v porovnaní s optickým digitálne priblíženie  vystrihnutím nepotrebného okolia a priblížením cez softvérové algoritmy. Narozdiel od optického, kde nedochádza k strate akýchkoľvek informácií, pri digitálnom sa časť stratí. Pre zachovanie detailov algoritmus pridá pixely aby sa sa zachovali. Tento proces ale nie je celkom dokonalý. Toto je dôvodom, pre ktorý bývajú digitálne fotky niekedy neostré až rozmazané.

ako funguje priblizenie
Zdroj: Vosveteit.sk

„Digitálne priblíženie je to isté ako orezanie obrázku“, hovorí Edgar Cervantes

Hybridné priblíženie

Ide o nový koncept použitý napríklad v smartfóne Huawei P30 Pro. Využíva výhody optického, digitálneho priblíženia a softvéru pre zlepšenie zachytenia foteného objektu, pre ktorý nie sú postačujúce fyzické možnosti kamery.

Moderné mobily s optickým priblížením majú možnosť 3 až 5x zväčšenia. Väčšie priblíženie vyžaduje digitálnu technológiu. Práve v tejto situácií pomáha hybridná technológia využívajúca softvér vytvarajúci fotografiu z ich väčšieho množstva. Tak sa fotografia stáva kvalitenejšou oproti digitálnemu približovaniu.

Lepšie porozumenie spôsobu fungovania rôzných typov približovania kamery vám nabudúce pomôže pri výbere správneho typu mobilu.

 

 

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close