SpravodajstvoTechnológieVeda a výskum

Tlač kostí a kože vo vesmíre by mohla pomôcť kozmonautom pri skúmaní Marsu

Vedcom sa podarilo vytlačiť vzorky kože a kostí, ktoré by malo byť schopné vytlačiť aj vo vesmíre. Mali by pomôcť pri liečbe kozmonautov

Ľudské telo sa na Zemi správa inak vo vesmíre. Týka sa to ako zmeny fyzických vlastností, tak aj liečenia prípadných zranení. Na tento problém reagujú vedci z Drážďanskej technickej univerzity, ktorý vyvinuli prvé vzorky vytlačenej kože a  kostí, na použitie vo vesmíre. Informuje o tom portál techspot.com.

Vedcom sa podarilo vyvinúť prvé vzorky bioprintingu kože a kostí určené na použitie vo vesmíre. V  tomto prostredí je totiž ľudské telo náchylnejšie na zranenia, a zároveň sa telo nelieči tak rýchlo ako na Zemi.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„V prípade popálenín by napríklad mohla byť bioprintingom vytvorená nová koža namiesto toho, aby bola transplantovaná z tela kozmonauta, čo by mohlo spôsobiť sekundárne škody, ktoré sa v orbitálnom prostredí nemusia ľahko liečiť,…“ povedal Tommaso Ghidini, šéf divízie Európskej vesmírnej agentúry (ESA), ktorá dohliada na projekt.

3D tlač vo vesmíre však nie je prechádzkou ružovou záhradou. Vedci sa museli vysporiadať s viacerými problémami. Tie najvypuklejšie sú nulová gravitácia a nájdenie nevyhnutných bioatramentov.  V prípade druhého problému to vyriešili paradoxne pomocou tiel kozmonautov. Kožné bunky môžu byť vytlačené pomocou plazmy, zatiaľ čo kosti môžu byť vytlačené pomocou kmeňových buniek.

„Kožné bunky môžu byť bioprotokolované s použitím ľudskej krvnej plazmy ako „bio-atramentu bohatého na živiny “, ktorý by bol ľahko dostupný z členov posádky misie,“ hovorí Nieves Cubo, špecialista bioprintingu na univerzite. „Produkcia kostnej vzorky zahŕňala tlač ľudských kmeňových buniek s podobným zložením bio-atramentu, s pridaním kostného cementu s fosforečnanom vápenatým ako materiálu podporujúceho štruktúru, ktorý sa následne absorbuje počas fázy rastu.“

Pokiaľ ide o nulovú gravitáciu, tak vytvorili metódu 3D tlače, ktorá funguje hore nohami a  zahusťuje ľudskú krv rastlinným materiálom.

Vedci zároveň veria, že tento projekt na konci dňa skončí tak, že budú schopní tlačiť celé orgány.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close