Miliardári a viaceré organizácie uvažujú o presunutí ťažkého priemyslu do vesmíru

Prvé kroky, aby sme začali ťažiť zdroje z vesmíru sa už spravili. Čaká nás však ešte dlhá cesta, kým sa podarí vyvinúť potrebné technológie na ťažbu

Zem vo vesmire earth-1388003_960_720
Zdroj: Pixabay.com

Presunutie ťažkého priemyslu do vesmíru znie na prvý pohľad ako ďaleké science-fiction, ale v skutočnosti to vôbec nemusí byť až taká vzdialená budúcnosť. Môže to byť otázkou niekoľkých nasledujúcich desiatok rokov. Získavania zdrojov z planét alebo asteroidov, namiesto ich získavania zo Zeme nám môže pomôcť ako zabezpečiť prežitie ľudskej rasy. Píše portál Futurism.com.

„Slnečná sústava môže podporiť miliónkrát väčší priemysel, ako máme na Zemi,“ povedal Phil Metzger, planetárny vedec na University of Central Florida.

Investovanie do vesmíru

To, že sa zdroje na Zemi vo všeobecnosti zmenšujú a  planéta ich nedokáže tak rýchlo obnovovať je dnes holým faktom. Do kariet nám nehrá ani narastajúci počet obyvateľov. Inými slovami, zdrojov ubúda, zatiaľ čo spotrebiteľov pribúda. Toto je jeden z hlavných argumentov priekopníkov z viacerých väčších spoločností, ktoré sa zaoberajú, resp. sa chcú zaoberať získavaním zdrojov z vesmíru. Jednou zo spoločností, ktorá si dala za cieľ vyvinúť technológiu vhodnú na ťažbu zdrojov z asteroidov je Planeraty Resources Inc.. Spoločnosť pokladá vyvinutie technológie za kľúčovú úlohu ak chceme skúmať vesmír viac do hĺbky. Problémom totiž je, že dnešné rakety majú určitú doletovú vzdialenosť, a na to aby sme dosiahli ešte väčšie vzdialenosti, tak si jednoducho palivo musia so sebou zobrať, ako „batožinu“. A práve toto je kameňom úrazu, kde narážame na limity súčasných technológií.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Miliardár a  CEO Amazonu, Jeff Bezos  k tejto téme povedal:

„Dôvodom, prečo musíme podľa môjho názoru ísť do vesmíru, je zachrániť Zem,…“ povedal Bezos počas oznámenia lunárneho landera svojej vesmírnej spoločnosti minulý mesiac. „Veľmi zásadným problémom s  dlhodobým dopadom je, že na Zemi dôjdu zdroje,“, ďalej doplnil: „Toto je len aritmetika. Stane sa to.“

Dokonca aj NASA sa nedávno rozhodla investovať milióny do vývoja technológií, ktoré by nám pomohli preskúmať lunárne krátery , ako aj  možnosti ťažby surovín vo vesmíre.

Vesmír by nám pritom mohol poskytnúť nie len fyzické zdroje, ale aj solárne elektrárne, z  ktorých by bola posielaná energia späť na Zem. Mimochodom, na podobnom projekte pracuje už Čína. Ak by všetko išlo podľa plánu, tak prvá solárna elektrárne vo vesmíre by mohla byť realitou do roku 2050. Čína aktuálne stavia v  okrese Bishan testovacie zariadenie o rozlohe 33 akrov, kde bude vyvíjať technológiu presunu energie z vesmíru na Zem a zároveň vplyv na živé organizmy.

Nie všetci zmýšľajú rovnako

Nie všetci zdieľajú rovnaký názor, že čerpanie energie z  vesmíru je tou správnou cestou. Vedúci autor návrhu týkajúceho sa ochrany našej slnečnej sústavy, Martin Elvis, senior astrofyzik na Smithsonian Astrophysical Observatory povedal:

„Ak o tom teraz nebudeme premýšľať, pôjdeme ďalej, ako vždy máme, a za niekoľko sto rokov budeme čeliť extrémnej kríze, oveľa horšej, než máme teraz na Zemi,…“.

Prvé detské kroky

Skôr ako sa však ťažba surovín z vesmíru stane realitou, je pred nami ešte veľa práce. Hoci sa môže pre mnohých táto snaha zdať ako zbytočná, tak existuje viacero ľudí a  spoločností, ktoré v tom vidia zmysel. Za spomenutie stoji napríklad spoločnosť Made In Space, ktorá sa stala prvou spoločnosťou, ktorá vyvinula 3D tlačiareň schopnú tlačiť v nulovej gravitácii. Tá istá spoločnosť v roku 2018 získala veľkú zákazku od NASA, aby vyvinuli „hybridný systém na výrobu kovov pre prieskum vesmíru“. Ďalej, japonskej vesmírnej agentúra JAXA sa nedávno podarilo pristať so svojou kozmickou loďou na asteroide  Ryugu. Stalo sa tak 22. februára tohto roku.  Na asteroide sa im podarilo dokonca vystreliť náboj, ako aj nechať vybuchnúť bombu, aby mohli naspäť priniesť vzorky za účelom ďalšieho skúmania.

Všetky vyššie spomínané snahy sú však ešte ďaleko k tomu, aby sme boli schopní ťažiť zdroje vo vesmíre. Niekde však treba začať.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre