Nová štúdia hovorí, že rok 2050 bude pre ľudstvo zlomovým. Ak nezmeníme spôsob našich životov, tak nás čaká kolaps

koniec sveta katastrofa dead-trees-947331_960_720
Zdroj: pixabay.com

Ďalšia štúdia hovorí, že nás čakajú rušné chvíle, teda ak nezmeníme spôsob nášho správania. Austrálski vedci zo spoločnosti Spratt a Dunlop prišli s reportom, v ktorom hovoria, že rok 2050 bude pre nás zlomovým, a nie vo významne, že dovtedy máme ešte „čas“, ale v zmysle, že v tomto roku môže nastať globálny kolaps. Informuje o tom portál Vice.com.

Opäť raz tá klíma

Analýza austrálskych vedcov hovorí, že klimatické zmeny sú „súčasným a existenčným národným bezpečnostným rizikom“, ktorý ohrozuje predčasný zánik inteligentného života pochádzajúceho zo Zeme, resp. trvalé poškodenie jeho potenciálu pre budúci rozvoj. Alebo inými slovami:

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„…na ceste ku koncu ľudskej civilizácie a modernej spoločnosti, ako ju poznáme…“, píše portál Vice.com.

Bod zlomu, z ktorého nie je návratu je podľa štúdie v polovici tohto storočia, teda v roku 2050. Ak do tohto momentu nebudeme meniť naše správanie, tak nebude z neho návratu. Riešením ako predísť tomuto katastrofickému scenáru by mal byť  Marshallov plán, ktorý pozostáva z dodávok energie s nulovými emisiami oxidu uhličitého v kombinácií s elektrifikáciou.

Našim hlavným cieľom má byť obmedzenie globálneho otepľovania maximálne na hranicu 1,5 Celzia stupňa. Správa ďalej dodáva, že aj oteplenie o 2°C môže viesť k tomu, že viac ako 1 miliardu ľudí budeme musieť presídliť čo môže mať na konci dňa rovnako devastujúce dôsledky. Dôvodom nie je ani tak samotné presídlenie ľudí, ale kolaps ekosystému. Podľa štúdie by totiž 2 miliardy ľudí trpeli nedostatok zásob vody, poľnohospodárstvo by sa v subtrópoch zrútilo, čím by výroba potravín na celom svete bola obmedzená.

Vedci si zároveň myslia, že kľúčovým dôvodom, prečo riziká nie sú chápané je to, že veľa poznatkov vytvorených pre tvorcov politík, je príliš konzervatívnych.

Scenár spoločnosti Spratt a Dunlop z roku 2050 ilustruje, aké ľahké by mohlo byť skončiť v urýchľujúcom sa klimatickom scenári, ktorý by v priebehu niekoľkých desaťročí viedol k veľmi neobývanej planéte.

Štúdia v závere však dodáva, že existuje strašne veľa záverov, ktoré môžu zmeniť tento scenár.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre