Vedci poukazujú na spojitosť infekcie a vzniku duševných porúch u detí a dospievajúcich

bakteria bacteria-3658992_960_720
Zdroj: pixabay.com

Deti a dospievajúci, ktorí boli liečení na infekciu, sú vystavení zvýšenému riziku následného vzniku duševnej poruchy. Pri infekciách vyžadujúcich hospitalizáciu sa pravdepodobnosť takéhoto ochorenia zvýšila o viac ako 80%. Na štúdiu upozrňuje portál wissenschaft-aktuell.de.

„Naše výsledky ukazujú, že infekcie a imunitný systém sa podieľajú na vývoji duševných porúch u detí a dospievajúcich,“ píše výskumník Ole Köhler-Forsberg z Aarhus University Hospital v Dánsku.

Z predchádzajúcich štúdií bolo známe, že existuje spojenie medzi jednotlivými duševnými chorobami a prežitými infekciami. Vedci to potvrdili použitím komplexných informácií z dánskeho Národného registra pacientov a analýzou zdravotných údajov všetkých osôb narodených v rokoch 1995 až 2012 v Dánsku. Z takmer 1,1 milióna ľudí bolo 57 000 liečených psychotropnými liekmi a 42 000 bolo hospitalizovaných kvôli psychickej poruche. Po závažnej infekcii získanej v nemocnici sa riziko duševných ochorení počas nasledujúcich troch mesiacov zvýšilo o 84%. Táto asociácia bola najsilnejšia pri použití antibiotík, ktoré sú účinné proti baktériám. Najväčším rizikom ochorenia bola obsedantno-kompulzívna porucha, schizofrénia, poruchy osobnosti a správania, autizmus a porucha pozornosti s hyperaktivitou.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Vedci sa domnievajú, že infekčné agensy priamo ovplyvňujú centrálny nervový systém. Na jednej strane by nepriamymi účinkami mohlo byť, že antibiotiká používané na liečbu menia črevnú flóru spôsobom, ktorý narúša činnosť mozgu. Na druhej strane, určité obranné reakcie imunitného systému vyvolané infekciou by mohli mať škodlivý účinok na nervový systém.

Zdroj: wissenschaft-aktuell.de

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre