Toto sú najhoršie heslá roku 2018! Je na zozname aj Vaše?

heslo bezpecnost data-1590455_960_720
Zdroj: pixabay.com

Napriek tomu, že bezpečnostní analytici už v minulosti varovali pred používaním tých istých hesiel, niektorí používatelia to ignorovali a svoje heslá ani po roku nezmenili. Spoločnosť SplashData, ktorá spravuje správcu hesiel SplashID, študovala viac ako 5 miliónov uniknutých hesiel z nedávnych prelomení a zistila, že mnohé z bežne používaných hesiel  v zozname sú bežne používané zlé heslá z minulých rokov, napríklad „123456“, „heslo“ „Admin“ a „abc123“.

Taktiež sa do rebríčku top 25 hesiel dostalo tento rok aj heslo ako “donald,” “princess,” a “sunshine.” Ak používate jedno z týchto 100 hesiel, mali by ste byť trošku viac kreatívny.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Použitie jednoduchého, ľahko uhádnuteľného alebo bežne používaného  hesla môže spôsobiť, že váš účet bude viac náchylný k ukradnutiu alebo zneužitiu, čo môže viesť k finančným podvodom alebo k tomu, že vaše osobné údaje budú ohrozené. Tu je top 10 zlých hesiel pre rok 2018:

  1. 123456
  2. password
  3. 123456789
  4. 12345678
  5. 12345
  6. 111111
  7. 1234567
  8. sunshine
  9. qwerty
  10. iloveyou

Začiatočníci môžu použiť správcu hesiel na bezpečné zhromažďovanie hesiel na jednom mieste. Niektoré populárne sú SplashID, LastPass a 1Password. Taktiež tu môžu vygenerovať silné náhodné heslo.

Využívať treba viacfaktorovú autentifikáciu

V prípade bankových profilov sociálnych médií a ďalších dôležitých webových stránok môžete tiež pridať viacfaktorovú alebo dvojfaktorovú autentifikáciu. To znamená že okrem požadovania používateľského mena a hesla je potrebný dodatočný overovací faktor, napríklad šesť alebo osemmiestny prístupový kód. Tieto kódy sa vám buď posielajú prostredníctvom textovej správy, alebo sa dajú získať prostredníctvom autentifikačnej aplikácie.

Ďalším spôsobom, ako zabezpečiť svoje heslo, je použitie lacného hardverového bezpečnostného kľúča. Toto požadovala aj spoločnosť Google od svojích zamestnancov od roku 2017 a tím dokázala zabrániť phishingovým útokom. Prelomenie viacfaktorovej autentifikácie s hardvérovým kľúčom, je takmer nemožné. Aj keď má útočník prístup k prihlasovacím údajom, v ceste mu bude aj naďalej stáť niekoľko ďalších faktorov, v podobe číselných hesiel a v neposlednom rade samotný hardvérový kľúč, ktorý musí byť pripojený k zariadeniu. Po pripojení k vášmu účtu budú hardvérové ​​kľúče v závislosti od variantu kľúča pracovať s operačnými systémami Windows, Mac a smartphonmi prostredníctvom pripojenia USB, USB-C, Bluetooth alebo NFC.

Zdroj: digitaltrends.com, úvodný obrázok: pixabay.com

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre