SpravodajstvoVeda a výskumVesmír

Rusko a Čína sa „stavajú“ proti USA: Oznámili svoje plány spolupráce pri prieskume Mesiaca

Rusko a Čína hľadajú partnerov, ktorí by sa stali súčasťou ich vesmírneho projektu.

V nasledujúcich rokoch bude na Mesiaci naozaj rušno. Po prvýkrát od skončenia vesmírneho programu Apollo sa našu prirodzenú družicu chystá navštíviť viacero vesmírnych agentúr, píše portál Universe Today.

Najvýraznejším hráčom je americká vesmírna agentúra NASA. Tá momentálne pracuje na svojom programe Artemis, ktorý hlási ich návrat na povrch Mesiaca. Spojené štáty to už raz dokázali, no pre iné krajiny bude cesta na Mesiac znamenať obrovský pokrok v ich vesmírnych programoch. Zaujímavosťou je, že každá z krajín sa tentokrát zameria na vybudovanie potrebnej infraštruktúry na to, aby mohli ich astronauti ostať na Mesiaci dlhodobo.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Sú to ambiciózne plány, ktoré pochopiteľne sprevádzajú aj nejaké obavy. Tie sa týkajú predovšetkým chýbajúcej infraštruktúry, ktorá by viedla jednotlivé krajiny k vzájomnej spolupráci na povrchu iného kozmického telesa. Nedostatok pravidiel sa snaží NASA vyriešiť dohodou Artemis, ktorá predstavuje súbor pravidiel a hodnôt, ktoré pomôžu jednotlivým národom k mierovej spolupráci.

Nové vesmírne preteky?

Rusko a Čína však majú iné plány. V marci tohto roku podpísali memorandum o porozumení, ktoré hovorilo o prípadných plánoch postaviť na obežnej dráhe, alebo povrchu, Mesiaca vlastnú vesmírnu stanicu. Tá sa nazýva International Lunar Research Station (pozn. redakcie: ILRS) a rovnako ako NASA, aj Rusko s Čínou hľadajú partnerov, ktorí by im v projekte pomohli.

Čínska národná vesmírna agentúra vydala 16. júna dokument, ktorý prináša časovú os projektu a zároveň aj vysvetľuje zámer vesmírnej stanice. Vesmírna stanica podľa slov Čínskej národnej agentúry reprezentuje spojenie Ruských a Čínskych plánov pre prieskum Mesiaca, ktoré boli v príprave už dlhú dobu. V roku 2019 mala byť podpísaná dohoda, ktorá viedla k vytvoreniu spoločných dátových centier pre prieskum Mesiaca a vesmíru.

Nová Rusko-Čínska dohoda je odpoveďou na dohodu Artemis. Dohoda Artemis bola vytvorená americkou NASA na to, aby sa vytvoril jednotný princíp prieskumu Mesiaca. Dohoda Artemis je v súlade s Kozmickou zmluvou z roku 1967. V nej sa píše, že akákoľvek činnosť vo vesmíre by mala byť v záujme všetkých svetových krajín. Čo však vyvolalo širokú diskusiu, boli plány v podobe ťažby mesačných zdrojov. Teda surovín, ktoré sa nachádzajú pod povrchom vrátane zapojenia súkromného sektora do tejto činnosti. Šéf ruskej agentúry Roscosmos, Dmitrij Rogozin sa však vyjadril, že Dohoda Artemis zvýhodňuje Ameriku a preto Rusko dohodu nepodpíše.

Zatiaľ nie je jasné, čo táto situácia prinesie. Momentálne existujú dva súbežné vesmírne programy a proti sebe stoja najväčší hráči v oblasti vesmírneho prieskumu. Na jednej strane stojí USA a na druhej Čína s Ruskom. Čína už od začiatku vesmírneho prieskumu začínala neskôr, no jej súčasné úspechy s roverom Zhurong z krajiny robia výrazného konkurenta pre Spojené štáty.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close