SpravodajstvoVeda a výskumVesmír

Nedávne pozorovania potvrdili 50-ročnú teóriu Stephena Hawkinga: Môžu sa čierne diery časom scvrknúť?

Pozorovania procesu zlučovania dvoch čiernych dier priniesli zaujímavé výsledky.

Čierne diery sú momentálne najextrémnejšie vesmírne objekty, aké poznáme. Ich gravitačná sila je tak veľká, že jej neunikne ani svetlo, najrýchlejšia vec, aká vo vesmíre existuje. Čierne diery sa nachádzajú takmer v každej galaxii, napríklad supermasívna čierna diera, ktorá sídli v ich jadrách, píše portál India Today.

Známy fyzik, Stephen Hawking, v roku 1971 prišiel z teóriou, v ktorej tvrdil, že čierna diera nedokáže postupom času zmenšiť svoju veľkosť. Jeho teória bola odvodená z Einsteinovej teórie relativity, ktorá definovala čierne diery a existenciu gravitačných vĺn. Gravitačné vlny sú vlnenie časopriestoru a dokáže ich vytvárať každý objekt. Vo väčšine prípadov sú ale extrémne malé. Gravitačné vlny, ktoré dokážeme zachytiť pochádzajú z obrovských vesmírnych kolízií, ako napríklad zlúčenia dvoch čiernych dier, alebo zrážky neutrónových hviezd.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Zmenšovanie čiernych dier

Hawkingova teória z roku 1971 bola nedávno potvrdená pozorovaním gravitačných vĺn, vytvorených počas zlučovania dvoch čiernych dier. Hawkingova teória pracuje na fascinujúcom zákone termodynamiky, ktorý tvrdí, že entropia sa nemôže postupom času znižovať, ale neustále narastá. Entropia je fyzikálna veličina, ktorá meria neusporiadanosť. Čím je v uzavretom systéme vyššia entropia, tým je vyššia jeho neusporiadanosť. To potvrdili aj nové pozorovania.

Vedci študovali zlúčenie dvoch čiernych dier tesne pred zlúčením a po zlúčení. Merania, ktoré získali využili na to, aby zistili povrch čiernych dier pred zlúčením a väčšej čiernej diery, ktorá vznikla po zlúčení. Výsledky naznačujú, že povrch väčšej čiernej diery, ktorá vznikla po zlúčení bol väčší, než sčítaný povrch dvoch menších čiernych dier. Toto pozorovanie potvrdzuje fakt, že veľkosť čiernej diery sa postupom času nezmenšuje.

„Povrch čiernej diery sa zmenšiť nemôže, čo sedí s druhým termodynamickým zákonom. Zároveň sa tu objavuje zákon zachovania hmotnosti, čo znamená že hmotnosť čiernej diery sa nemôže zmenšiť,“ vyjadril sa Maximiliano Isi, hlavný autor štúdie.

Čierne diery vznikajú po smrti masívnej hviezdy. Gravitačná sila hviezdy je tak veľká, že sa materiál zrúti do jedného, nekonečne malého bodu. Prvé zlúčenie dvoch čiernych dier bolo zaznamenané v roku 2017. Objav zaznamenal detektor gravitačných vĺn, LIGO. V tomto prípade išlo o zlúčenie dvoch, relatívne malých, čiernych dier, ktoré sa nachádzali miliardu svetelných rokov od Zeme. Dve čierne diery, ktoré sa zlučovali mali hmotnosť 7 a 12-násobku hmotnosti Slnka.

Nové pozorovania, ktoré sa zameriavali na dokázanie Hawkingovej teórie o povrchu čiernej diery a o tom, že je nemožné, aby sa povrch čiernej diery zmenšil, kvôli druhému termodynamickému zákonu, potvrdili Hawkingovu teóriu. Povrch čiernej diery, ktorá vznikla po zlúčení dvoch menších čiernych dier, sa nezmenšil. Pozorovania naopak ukázali, že povrch novovzniknutej čiernej diery bol väčší, ako súčet povrchov dvoch menších čiernych dier. 

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close