SpravodajstvoVeda a výskumVesmír

Sonda Juno popri nás preletela už v roku 2013, no až teraz nám „poslala“ darček

Sonda Juno preletela popri Zemi a vykonala manéver, ktorý ju dostal až k Jupiteru. Popritom nám poskytla úžasný pohľad na náš domov.

Sonda americkej NASA, Juno, sa dostala k planéte Jupiter 4. júla 2016 a tam už takmer 5 rokov ostáva, plniac si svoju vedeckú misiu, píše portál Universe Today.

V roku 2013 sa však sonda Juno, smerujúca k plynnému obrovi, zastavila aj pri našej Zemi. Sonda potrebovala ešte kúsok energie na to, aby sa k planéte dostala, a tak využila našu planétu na vykonanie gravitačného manévra, ktorý ju postrčil tým správnym smerom. Sonda v podstate využila energiu Zeme na to, aby sa dostala k inej planéte.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Počas tohto manévra sa jej podarilo zachytiť naozaj dychberúce zábery, ktoré nám ukazujú náš domov v celej jeho kráse. Na tieto fotografie upozornil aj editor Kevin Gill, ktorý sa venuje úprave fotografií z prostredia vesmíru. Zábery, ktoré priniesol tentokrát boli pôvodne zachytené kamerou JunoCam, ktorá sa nachádzala na palube sondy Juno.

Zem
Zem zachytená kamerovým systémom sondy Juno. Zdroj: NASA/Kevin Gill

Prelet popri nás

Sonda presnejšie preletela popri Zemi 9. októbra 2013. Gravitačný manéver ju zrýchlil až o 3.9 km/s. Práve prelet popri našej planéte bol pre vedcov ideálnou možnosťou otestovať jej kamerový systém. JunoCam je systém, ktorý bol špecificky navrhnutý tak aby s ním mohla pracovať nielen vedecká komunita, ale aj verejnosť. Zábery, ktoré sa dostanú z vesmíru na Zem sú následne nahrané na webovú stránku misie, kde si ich môže verejnosť stiahnuť a následne s nimi pracovať. Práca verejnosti je vskutku rôznorodá, od vedeckých analýz až po „vesmírne umenie.“

„Myšlienka, že dokážeme spojiť naše vedecké vnímanie a spôsob zachytenia obrazov s umením dokonale charakterizuje nielen našu planétu, ale aj nášho objaviteľského ducha,“ vyjadril sa Paul Steffes, ktorý pracuje na misii Juno.

Naša Zem, zachytená kamerovým systémom sondy Juno. Zdroj: NASA/ Kevin Gill

Misia Juno odštartovala zo Zeme v roku 2011, konkrétnejšie 5. augusta. Zaujímavosťou je, že sonda mala energiu len na to, aby sa dostala po asteroidový pás. Asteroidový pás sa v našej Slnečnej sústave nachádza medzi planétou Mars a Jupiterom. Keď sonda dosiahla tento bod, gravitácia Slnka ju pritiahla hlbšie do sústavy. V tomto okamihu sa ľudia, ktorí mali na starosti plánovanie misie, rozhodli pre gravitačný manéver okolo našej Zeme. Počas tohto manévra sa sonda akoby prehupla okolo našej planéty a to jej dodalo potrebnú rýchlosť, relatívne k Slnku, na to, aby sa dokázala dostať až k planéte Jupiter.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close