ANDROIDAPLIKÁCIE A HRYBezpečnosťSpravodajstvo

Toto sú najväčšie hrozby, ktoré číhajú na Android používateľov. S mnohými sa stretávame každý deň!

Aktuálne najvypuklejším problémom sú škodlivé aplikácie typu Adware.

Malware, vírusy, či iný škodlivý software je niečo, čomu sa všetci z nás chcú vyhnúť veľkým oblúkom. Nie je to však vždy možné. Napríklad nedávno sme vás upozorňovali o malwari TeaBot, ktorý sa schováva za logami známych spoločností, či iného populárneho softwaru. V našich končinách sa schovával za logom známej aplikácie VLC, či za antivírusom Kaspersky. Rovnako sme písali aj o škodlivom kóde, ktorý sa šíril prostredníctvom služby WhatsApp. Používateľ potom, ako klikol na šíriacou sa správu a odpovedal na niekoľko otázok, tak si do zariadenia stiahol vírus, ktorý narobil neplechu. 

Najväčšie hrozby v roku 2021, ktoré číhajú na Android

Najnovšie, spoločnosť Avast, ktorá je známou najmä vďaka svojmu antivírusovému riešeniu, publikovala analýzu, v ktorej hovorí o najväčších hrozbách, ktoré číhajú na Android používateľov.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Podľa analýzy aj naďalej najväčšou hrozbou je Adware. Ide o typ softwaru, ktorý používateľom servíruje reklamy naprieč systémom, či aplikáciami. Podľa odhadov spoločnosti, tento typ škodlivé softwaru je aktuálne najrozšírenejším a dosahuje „trhový podiel“ medzi malwarom na úrovni okolo 45%.

„Adware zobrazuje rušivé reklamy a láka užívateľa k stiahnutiu tým, že sa vydáva za legitímne aplikácie. Nedávnym príkladom masívneho šírenia adwaru môže byť rodina HiddenAds, ktorá bola odhalené Avastom v októbri. Avast zaznamenal dva hlavné typy adwaru. Prvý je „tradičný“ adware a patria doň hry, fotografické či iné lifestylové aplikácie, ktoré pekne vyzerajú, avšak používatelia sú po ich stiahnutí vystavení spamu reklamami v aplikácii i mimo nej. Druhým bežným typom sú reklamné podvody. Tento typ adwaru po stiahnutí spúšťa škodlivé aktivity na pozadí a zobrazuje nesúvisiace reklamy, ďalej reklamy z ohlásení alebo iné agresívne reklamné techniky.“

Druhou najväčšou hrozbou podľa zistení analytikov, sú falošné aplikácie. Ide o typ aplikácií, ktorý sa najčastejšie schováva za logá iných známych aplikácií. Avast hovorí, že tento typ aplikácií má na trhu medzi malwarom zastúpenie niekde na úrovni okolo 16%. Prvú trojicu najväčších hrozieb uzatvárajú bankové trojské kone s 10% podielom. Jedným z posledných známych malwarov tohto typu bol napríklad Flubot, ktorý bol schopným kradnúť okrem iného informácie z online bankových údajov.

najrozsirenejsie formy malwaru
Zdroj: Avast

So smartfónmi sme prepojení čoraz viac

Medzi ďalšie hrozby, ktoré analytici vyhodnotili aktuálne za najrozšírenejšie, patria aplikácie typu Spyware, či Locker (čo je mobilný Ransomware).

„V dnešnej dobe, najmä od začiatku pandémie, sú naše chytré telefóny a zariadenia našimi každodennými spoločníkmi a môžu teda byť bezpečnostným rizikom, keď sú telefón a dáta v ňom vystavené mobilnému malwaru,“ hovorí Ondřej David, analytik mobilných hrozieb v Avaste, ktorý ďalej dodáva: „Mobilný malware, a najmä adware, často prichádza vo forme hry alebo zábavnej aplikácie, ktorá sa zdá neškodná, ale používatelia si potom ani neuvedomia, že ich zariadenia na pozadí vykonáva škodlivé činnosti.“

Analytici preto odporúčajú, aby používatelia sťahovali aplikácie a hry najmä z oficiálnych obchodov, ako je Google Play. Ďalej, aby si kontrolovali recenzie iných používateľov a starostlivo zvažovali, aké povolenia udeľujeme aplikáciám.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close