SpravodajstvoVeda a výskumVesmír

Zem nebude existovať večne: Aké osudy môžu našu modrú planétu postretnúť?

Nielen vesmírna katastrofa by dokázala život na Zemi veľmi rýchlo ukončiť.

Asteroid, ktorý by bol na kolíznom kurze s našou planétou by dokázal napáchať obrovské škody, no nemal by dosť energie na to, aby zničil našu Zem. Rovnako aj v prípade blízkej explózie hviezdy, ktorá sa nazýva supernova, píše portál Science Focus.

Ak by však nastala situácia, kedy by bola naša slnečná sústava gravitačne narušená, naša Zem by sa mohla dostať na kolízny kurz s inou planétou, Merkúrom, Venušou, alebo Marsom. Ako by sa to mohlo stať? Napríklad, ak by blízko našej sústavy prešla iná hviezda. Šanca, že sa také niečo stane je ale mizivá. Za nasledujúcu miliardu rokov je šanca, že sa naša sústava rozpadne len 1%.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Najpravdepodobnejším scenárom konca našej planéty je ten, že skončíme v útrobách rozširujúceho sa Slnka. Každým dňom sa zásoby vodíka, poháňajúceho jadrové reakcie, zmenšujú. Keď našej hviezde dôjde palivo, ktorým sa živí, začne svoj prerod na červeného obra. Slnko sa začne rozširovať a pohltí planéty Merkúr, Venušu, ale aj našu Zem. Táto udalosť sa udeje za približne 8-miliárd rokov. Ak by naša Zem dokázala prežiť transformáciu nášho Slnka, jej obežná dráha by sa pomaly „rozpadala“ a naša planéta by skončila v útrobách mŕtvej hviezdy.

Prechod na Červeného obra

Avšak zmeny sa začnú diať už oveľa skôr. Približne o miliardu rokov bude Slnko o 10% jasnejšie, než je teraz, píše portál Phys. Zvýši sa nielen jeho žiarivosť, ale aj tepelná energia, ktorú naša zem príjme. Je možné, že tento nárast tepla spustí na Zemi skleníkový efekt, ktorý by mohol našu planétu premeniť na planétu, podobnú Venuši.

Za 3.5-miliardy rokov bude Slnko o 40% jasnejšie, než je dnes. Predpokladá sa že nárast v teplote by mohol spôsobiť varenie sa oceánov, rozpustenie polárnych čiapočiek a Zem by prišla o všetku vodnú paru, ktorá sa v atmosfére nachádza. V tomto období by už na našej planéte nedokázal prežiť život, ako ho poznáme.

Následne, o niekoľko miliárd rokov neskôr sa začne prechod Slnka na fázu Červeného obra. V tej dobe naša domovská hviezda pohltí planétu Merkúr, Venušu a možno aj Zem. Zatiaľ čo však Slnko bude rásť, jeho hmotnosť bude rapídne klesať. To by mohlo spôsobiť, že sa planéty, ktoré okolo neho obiehajú, posunú smerom ďalej. Vedci však stále nedokážu odpovedať na otázku, či rast Slnka predbehne vzďaľovanie sa planét, alebo naša Zem dokáže uniknúť katastrofickému osudu. Samozrejme nie je jasné, či budú ľudia o niekoľko miliárd rokov stále žiť na Zemi, alebo či ešte budeme existovať. Netreba však maľovať čerta na stenu. Pre vedcov je mimoriadne zložité predpokladať, čo sa udeje tak ďaleko v budúcnosti, hlavne kvôli tomu, že existuje veľa vecí, ktoré o Slnku, alebo našej Zemi ešte nevieme.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close