SpravodajstvoVeda a výskumVesmír

Doba ľadová na Marse? Nová štúdia tvrdí, že ich bolo hneď niekoľko

Mars mohol počas svojho vývoja prejsť množstvom ľadových dôb.

Ľadovce, ktoré existujú na Marse aj po stovkách miliónov rokov vedcom prezrádzajú čo-to z fascinujúcej minulosti červenej planéty, píše portál Science Focus.

Vedci z New Yorkskej univerzity Colgate analyzovali vzorce a štruktúry skál, ktoré našli v 45 ľadovcoch na povrchu Marsu. Vďaka tomu zistili, že planéta mohla v minulosti prežiť za posledných 300 až 800 miliónov rokov 6-20 samostatných ľadových dôb. Tím vedcov sa k výsledkom dopracoval analýzou fotografii z vysokým rozlíšením, ktoré zhotovila sonda Mars Reconnaissance Orbiter. Konkrétne tým odmeral veľkosť okolo 60-tisíc skál.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ak by na planéte prebehla jedna dlhá ľadová doba, tím by si to všimol na spôsobe, akým sú skaly v ľadovcoch rozložené. V takomto prípade by našli plynulý prechod väčších skál na menšie. Tento prechod by bol spôsobený postupným erodovaním skál. Výsledky však boli iné. Tímu sa podarilo objaviť skaly rozličných veľkostí, ktoré boli náhodne rozložené.

Zároveň zistili, že skaly sa nachádzali v jasných pásoch, ktoré sa vytvorili naprieč povrchom ľadovcov. Každý z pásov označoval odlišný prúd ľadu, čo znamená, že každý z pásov vznikol počas odlišných ľadových dôb. Ďalší výskum a analýza by mohli vedcom napovedať, ako sa postupom času mohlo vyvíjať podnebie červenej planéty. Zároveň by štúdiom ľadovcov mohli zistiť, aký druh skál, plynov, alebo mikróbov sa môže nachádzať pod ľadom.

Stopy života pod ľadom?

Vedci vnímajú ľadovce na povrchu Marsu ako časové kapsuly. Tie im môžu prezradiť, čo sa v určité obdobie nachádzalo v atmosfére, ale aj na povrchu Marsu. Čo všetko sa môže nachádzať v ľade je momentálne záhadou, avšak vedci sú presvedčení, že môžu mať k dispozícii niekoľko stoviek miliónov rokov marťanskej histórie bez toho, aby museli ísť hlboko pod povrch planéty. V ľadovcoch sa môže ukrývať obrovské množstvo informácií a ak niekedy existoval na Marse život, v ľadovcoch môžu byť ukryté aj biologické stopy, ktoré by vedcom priniesli jasnú odpoveď.

Ďalším krokom výskumu je analyzovať aj zvyšné ľadovce, ktoré počas výskumu analyzované neboli. Tím vedcov dúfa, že sa im podarí do výskumu zapojiť aj umelú inteligenciu, ktorá by im výrazne uľahčila prácu. Umelá inteligencia by totiž dokázala počítať a analyzovať skaly na ľadovcoch a odbremeniť človeka od tejto „prplavej roboty“.

Každopádne, vedci majú pred sebou ešte kus práce. Ďalším krokom výskumu je zistiť viac o podnebí Marsu a zistiť, v akom časovom úseku bola planéta dosť teplá na to, aby sa na jej povrchu mohla nachádzať voda.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close