SpravodajstvoVeda a výskum

Mikroglia, typ imunitných buniek v mozgu, môže mať výrazný dopad na šírenie Alzheimerovej choroby

Vedci z Veľkej Británie objavili zaujímavé prepojenie medzi šírením imunitných buniek a šírením choroby.

Vedci si myslia, že drobná skupina imunitných buniek v mozgu by mohla byť kľúčom k spomaleniu šírenia Alzheimerovej choroby, píše portál Science Focus.

Mikroglia, typ bunky v mozgu, slúži ako prvá vlna obrany, ktorá ochraňuje centrálnu nervovú sústavu pred infekciou. Vedcom z Veľkej Británie sa podarilo zistiť, že počet týchto buniek vzrastie, keď sa stretnú so škodlivými proteínmi, ktoré sa spájajú s Alzheimerovou chorobou. Zvýšený počet však neznamená, že našu nervovú sústavu chránia. Tým, že vzrastie počet týchto buniek sa mikroglia stáva nefunkčnou. Šírenie tohto typu buniek zrýchli tvorbu toxického proteínu, ktorý sa nazýva amyloid, namiesto toho, aby sa ho zbavili.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Vedci sa domnievajú, že ak sa zamerajú na mikrogliu, mohli by prísť na nové spôsoby, ako Alzheimerovu chorobu liečiť. Ich výskum bol publikovaný v časopise Cell Reports.

„Je známe, že mikroglia reaguje na toxický amyloid tak, že sa začne rozmnožovať. To je jedna z funkcií týchto buniek, ktoré slúžia ako imunitné bunky. Mikroglia sa snaží škodlivé látky udržať na uzde,“ vyjadril sa dr. Diego Gomez-Nicola, autor výskumu.

Šírenie ochorenia

Počas novej štúdie však mohol Gomez-Nicola so svojim tímom pozorovať dlhodobé dôsledky rozmnoženia sa mikroglie. Všimli si aj dopad na priebeh samotného ochorenia. Úlohu mikroglie a jej dopad na priebeh Alzheimerovho ochorenia, pozorovali vedci na myšiach. Počas výskumu sa im podarilo zistiť, že spomalením šírenia mikroglie dokázali oddialiť moment, kedy imunitné bunky prestali fungovať tak, ako majú. To zároveň znížilo úroveň toxického proteínu amyloid v mozgu.

Podľa slov samotných vedcov by ich výskum mohol byť prelomový a dokázal by spomaliť šírenie alzheimerovho ochorenia. Pomocou tohto výskumu sa vedcom podarilo objaviť malú skupinu buniek mikroglie, ktoré majú výrazný dopad na to, ako sa Alzheimerove ochorenie postupom času rozširuje. Gomez-Nicola zároveň dodáva, že ich práca by v budúcnosti mohla pomôcť aj ďalším vedcom, ktorí sa budú venovať liečbe Alzheimerovej choroby. Práca Gomez-Nicolu by mohla poskytnúť akýsi „štartovací bod“ pre ďalšie výskumy, ktoré by mohli viesť k novým liekom.

Nové lieky by sa mohli v budúcnosti zabrániť tomu, aby mikroglia prestala byť časom funkčná a ak sa im to podarí, v budúcnosti by to mohlo viesť k ďalším prelomovým objavom a novým liečebným metódam. Alzheimerova choroba je najčastejšou príčinou demencie. Demencia je stav, ktorý je výsledkom mozgového ochorenia a spájajú sa s ňou symptómy, ako napríklad strata pamäte, zmeny nálad a správania, problém s rozmýšľaním, rečou a schopnosťou riešiť problémy.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close