SpravodajstvoVeda a výskumVesmír

Môže sa z Mesiaca stať nový divoký západ? Komu vlastne patrí naša prirodzená družica?

USA, Rusko, Čína, ale aj súkromné spoločnosti sa chystajú na Mesiac. Je to problém?

Mesiac a Mars sú dva kozmické objekty, ktoré sú dnes v hľadáčiku viacerých vládnych, ale aj súkromných vesmírnych agentúr. Červená planéta je snom Elona Muska, ktorý by chcel na túto planétu dostať ľudí ešte počas jeho života a najlepšie založiť na Marse nezávislú kolóniu.

Americká NASA má podobné plány, no na Mars sa neponáhľa tak, ako Elon Musk. Plány americkej NASA sa zameriavajú na našu prirodzenú družicu, na Mesiac. Vesmírna agentúra usilovne pracuje na svojom novom programe Artemis, ktorý by mal vrátiť ľudí na povrch Mesiaca, po prvýkrát od konca programu Apollo. Program Artemis ale nie je len o návrate ľudí na Mesiac. Americká NASA plánuje vybudovať na povrchu a okolo našej prirodzenej družice infraštruktúru, ktorá by umožnila astronautom trvalý pobyt na Mesiaci.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Okrem Spojených štátov sa na Mesiac chystá aj Čína s Ruskom. Tieto dve krajiny nedávno podpísali memorandum o porozumení, ktoré bližšie popisuje ich spoluprácu pri ceste na Mesiac a výstavbe mesačnej základne. Rusko sa od projektu Artemis dištancuje, tvrdí, že program príliš „nahráva“ Spojeným štátom. Namiesto toho rozbieha podobný program s Čínou.

Divoký západ

Je možné, že na Mesiaci bude o niekoľko rokov naozaj rušno a viaceré krajiny sa budú pretekať v tom, kto sa tam dostane skorej. Môže sa však na povrchu Mesiaca strhnúť boj o územie? Komu vlastne Mesiac patrí? Tejto téme sa venuje portál Science Focus. Portál sa pozerá do minulosti, keď prebiehala okupácia nových území bez pravidiel, ktoré by ju nejak usmerňovali. V tej dobe sa takéto situácie nikdy nekončili dobre a podobná situácia by mohla nastať aj na Mesiaci.

Jediný medzinárodný zákon, ktorý hovorí o podmienkach vo vesmíre je Vesmírna zmluva z roku 1967. V nej sa píše, že žiadna krajina nemá nárok privlastniť si Mesiac, no v dobe, kedy bola zmluva písaná sa nepočítalo so súkromnými spoločnosťami. Momentálne teda neexistujú pravidlá, ktoré by obmedzovali správanie sa súkromných spoločností na Mesiaci. Zároveň neexistujú pravidlá, ktoré by usmerňovali ťažbu zdrojov na Mesiaci, alebo čo robiť, ak sa dve skupiny rozhodnú postaviť si základňu na tom istom mieste.

Nie sú to však len drahé kovy, ktoré by potrebovali ochranu. Pod povrchom Mesiaca sa nachádza voda, ktorá je pre geológov neoceniteľná. Problém je, že ju možno ľahko zničiť a jej zásoby sa už obnoviť nedajú. Momentálne je ťažké povedať, ako budú misie na Mesiaci prebiehať, no existuje veľká šanca, že sa z našej družice môže stať divoký západ.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close