SpravodajstvoVeda a výskumVesmír

Má vesmír vôbec nejakú teplotu? Ak áno, aká potom je?

Nová štúdia pomaly prichádza na odpoveď k otázke: Akú teplotu má náš vesmír?

Vesmír je plný mesiacov, planét, hviezd a galaxií a v rámci tohto obrovského priestoru existujú aj rôzne štruktúry, píše portál Inverse. Vedci stále nedokážu pochopiť všetko, čo sa vo vesmíre deje a tak odpovede na tie najdôležitejšie otázky, ako napríklad Aký veľký je vesmír? Ako vznikol? Akú má teplotu? Ostávajú nezodpovedané.

Vedci sa však pomaly približujú k odpovedi na otázku Akú teplotu má vesmír? V novej štúdii sa píše, že teplota plynov, ktoré sa nachádzajú v galaxiách alebo zoskupeniach galaxií má teplotu takmer 2-miliónov °C. Autor tejto štúdie, Ryu Makiya tvrdí, že tieto plyny tvoria veľkú časť viditeľnej hmoty vo vesmíre.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Odlišné objekty vo vesmíre ale majú odlišné teploty. Napríklad v útrobách Slnka možno namerať takmer 16-miliónov °C, ale ak by sme sa pozreli bližšie na kozmické mikrovlnné pozadie, pozostatok žiarenia po veľkom tresku, zistili by sme, že má teplotu okolo 2.5 °C. Situácia však mohla byť počas veľkého tresku, počiatku vesmíru, úplne iná. Teoretizuje o tom Claude Canizares, významný profesor experimentálnej fyziky na MIT. Podľa jeho slov mohla byť v tom čase teplota vesmíru nekonečná.

„Existujú dôvody, prečo si myslieť, že zlomky sekundy po veľkom tresku bol vesmír extrémne horúcim miestom,“ vysvetľuje Canizares.

Situácia tesne po veľkom tresku

Na rozdiel od vesmíru, ktorý existuje dnes, v prvých zlomkoch sekundy po veľkom tresku bol vesmír úplne homogénnym priestorom. Skladal sa totiž z kvark-gluónovej hmoty, z ktorej nakoniec vznikli protóny a neutróny, keď sa vesmír pomaly ochladzoval. Krátko po veľkom tresku tiež došlo k rapídnej expanzii vesmíru, čo prispelo k jeho dramatickému ochladeniu. V tomto období sa vo vesmíre začali tvoriť štruktúry, ako napríklad galaxie a teploty sa začali viac odlišovať.

Kozmické mikrovlnné žiarenie sa počas rapídnej expanzie schladilo z približne 10-tisíc °C na cca. 2.5 °C. Naopak plyn sa zrútil do seba vytvoril hviezdy, ktoré sa začali zahrievať. Teplota kozmického mikrovlnného žiarenia klesla kvôli expanzii vesmíru. Tento proces naťahuje vlnové dĺžky fotónov, ktoré sa v mikrovlnnom pozadí nachádzajú. Expanzia vesmíru ale viedla aj k vytvoreniu nových zdrojov tepla, hlavne kvôli gravitačnej sile.

„Počas toho, ako sa vesmír vyvíja, gravitácia ťahá temnú hmotu a plyn do priestoru, kde neskôr vzniknú galaxie, alebo skupina galaxií,“ vyjadril sa Yi-Kuan Chiang, z Ohio State University.

Meranie teploty vesmíru je dôležitá súčasť kozmológie. Vedci sa snažia zistiť, ako vesmír vznikol a ako sa bude vyvíjať do budúcnosti. Pochopiť, ako teplota pracuje im pomáha vytvoriť a otestovať rôzne kozmologické modely.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close