SpravodajstvoVeda a výskumVesmír

Koľko laserov treba na vyslanie sondy k najbližej hviezde? Číslo je naozaj astronomické

Projekt Breakthrough Starshot sa pomaly posúva vpred, no stále má pred sebou množstvo prekážok.

Breakthrough Starshot je projekt neziskovej organizácie Breakthrough Initiatives, ktorú v roku 2016 založil miliardár Yuri Milner. Ich cieľom je zostrojiť sondu, ktorá by sa dokázala dostať k najbližšej hviezde, Alfa Centauri, za jeden ľudský život, píše portál Universe Today.

Hviezda Alfa Centauri je najbližšou hviezdou pri Slnečnej sústave, nachádza sa od nás približne 4-svetelné roky, no to neznamená, že je blízko. Najrýchlejšej veci vo vesmíre, svetlu, trvá až štyri roky, kým sa dostane k sústave a ľudstvo sa takýmto rýchlostiam zatiaľ nedokázalo ani len priblížiť. Breakthrough Starshot však prišlo so zaujímavým konceptom nano-sondy, ktorá by použila solárnu plachtu a laser na to, aby sa priblížila zlomku rýchlosti svetla.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ide o ambiciózny projekt, ktorý sa stretáva s množstvom prekážok, či už z hľadiska dostupných technológií, alebo schopnosti podobnú sondu vyrobiť. Austrálska národná univerzita ale nedávno predstavila zaujímavý nápad, ktorý by mohol sondu priniesť bližšie k realite. Nápad austrálskej univerzity je pole, ktoré je zostavené z miliónov individuálnych laserov, ktoré by boli umiestnené po celom povrchu Zeme. Lasery sú k úspechu misie kľúčové, pretože ich žiarenie, ktoré dopadá na solárnu plachtu, by mohlo sondu zrýchliť až na zlomok rýchlosti svetla.

Samotná sonda je extrémne malá a vážiť by mala len niekoľko gramov. Zároveň na nej musia byť senzory, trysky, kamera a anténa. Táto drobná sonda by bola pripevnená o solárnu plachtu, ktorá by merala 4×4 metre. Lasery, namierené na plachtu, by poháňali sondu dopredu silou, rovnajúcou a 100 gigawattom. Vďaka tomu by sonda dokázala dosiahnuť až 20% rýchlosti svetla. Pomocou tejto technológie by sa sonda dostala do sústavy Alfa Centauri len za 20 rokov.

Obrovské množstvo energie

Zostrojiť laser, schopný vyprodukovať 100 gigawattov energie nie je jednoduchá úloha. Tím vedcov sa preto rozhodol, že najlepšou možnosťou je zostrojiť 108 laserových polí, ktoré by sa nachádzali na Zemi a spolupracovali by medzi sebou. Aby boli schopní vyprodukovať potrebnú energiu, museli by postaviť približne 100-miliónov jednotlivých laserov. Ďalším problémom je, že všetky lasery by museli fungovať ako jeden a zo zeme sa zamerať na solárnu plachtu, ktorá má povrch 16 m2.

Aby bol projekt úspešný, tím vedcov musí prísť na to, ako vybalansovať ruchy, spôsobené zemskou atmosférou. Ďalším podstatným krokom bude prísť na spôsob, ako spojiť menšie laserové polia. Musia spolupracovať, ako jedno väčšie laserové pole.

Breakthrough Starshot je veľmi ambiciózny projekt, no za posledných päť rokov vedci urobili významné kroky, ktoré ho posúvajú k realite. Zakladateľ projektu, Yuri Milner predpokladá, že Breakthrough Starshot by mohol byť pripravený okolo roku 2036.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close