SpravodajstvoVeda a výskum

Z čoho budú prvé obydlia astronautov na Marse? Vedci majú riešenie, ktoré je natoľko jednoduché, až je dokonalé!

Budú prví astronauti na Marse bývať v príbytkoch, vyrobených z húb? Podhubie je ľahký, pevný a lacný materiál, ktorý môže byť využitý na stavbu ubytovacích modulov.

Predstava kolonizácie Marsu je každým dňom reálnejšia. O výlete prvého človeka na červenú planétu uvažuje aj americká NASA, zatiaľ čo šéf súkromnej vesmírnej spoločnosti, SpaceX, Elon Musk, má ambicióznejšie plány, a to vybudovanie prvého mesta na povrchu tejto planéty.

Cesta na Mars ale nie je len tak a prví astronauti, ktorí by na povrch zavítali, potrebujú miesto, kde by mohli počas svojho pobytu prebývať. Nie je to však jednoduchá úloha, tvrdí YouTube kanál SciShow Space. Na Marse nie sú pripravené žiadne materiály, z ktorých by si astronauti dokázali hneď po príchode postaviť domov. Všetko si preto musíme priniesť zo Zeme.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Problém je v tom, že cena rakiet a raketového paliva je extrémne vysoká a je preto nevýhodné posielať viaceré rakety na Mars, ktoré by niesli stavebný materiál. Ako alternatívu vedci navrhujú použiť ľahký materiál, pomocou ktorého by si mohli astronauti na Marse „vypestovať“ svoj vlastný domov. Takýmto materiálom by mohli byť huby.

Ubytovanie z húb

Nie však huby ako také, ale podhubie, sieť vlákien, ktorá sa ťahá pôdou a hľadá potravu. Vypestovať podhubie nie je náročné, pretože sa môže živiť takmer hocičím. V tomto prípade by mohlo ísť o jednoduché a lacné riešenie problému. V istých prípadoch by sa z podhubia dal spraviť stavebný materiál.

Keď podhubie rastie, jeho vlákna napadnú zdroj obživy a spoja sa s ním. Následkom toho sa vytvorí akýsi kompozit, ktorý môže naberať rôzne formy. Podľa toho, akou úpravou tento materiál prejde sa môže podobať na dosku, alebo aj tehlu. Keď materiál naberie správny tvar, „upečie sa,“ aby huba vo vnútri zahynula. Ak by sa tento krok vynechal, huba by pokračovala v požieraní materiálu.

Produkty, vyrobené z podhubia, sú ľahké a pevné ako drevo, alebo betón. Zároveň je podhubie nenáročné na zdroje a rýchlo rastie. Mohlo by teda ísť o materiál, ktorý je výhodnejší a trvácnejší, než drevo, alebo iné materiály.

Existujú dva odlišné projekty, ktoré chcú tento nápad preniesť do vesmíru a tie sú pod záštitou americkej a európskej vesmírnej agentúry. Obe agentúry pracujú na vytvorení živých a rastúcich materiálov, ktoré by mohli byť použité na stavbu budov, alebo opravovanie poškodených štruktúr. Otázka však ostáva, či by dokázali huby prežiť vo vesmíre.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close