Sonda OSIRIS-REx opustila asteroid Bennu a vydala sa domov: Kedy sa vráti?

Misia americkej NASA bola úspechom, dokonca na asteroide zanechala svoju "stopu"

OSIRIS-REx
Zdroj: YouTube(NASA Goddard)

Sonda americkej vesmírnej agentúry, NASA, OSIRIS-REx, sa rozlúčila s asteroidom Bennu, píše portál IFLScience.

Sonda študovala vesmírny objekt niečo cez dva roky. Asteroid analyzovala do najmenšieho detailu a minulý október pristála na jeho kamenistý povrch a odobrala vzorky, ktoré poputujú späť na Zem. Sonda opustila asteroid 10. mája a momentálne smeruje aj s nákladom späť domov. Cestovať bude rýchlosťou takmer 1000 km/h a cesta by jej mala zabrať 2.5 roka.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Sonda OSIRS-REx a jej mnoho úspechov demonštrovalo odvážne a inovatívne spôsoby, akým sa prieskum vesmíru môže v reálnom čase vyvíjať. Tím vedcov prijal obrovské výzvy, ktoré s misiou prišli a teraz máme vzorku, materiálu, ktorý pochádza z počiatkov našej Slnečnej sústavy,“ vyjadril sa Thomas Zurbuchen, z NASA.

Z pristátia na asteroide Bennu, ktoré sa udialo 20. októbra 2020, bolo zachytené aj pôsobivé video. Týždeň pred pristátím vydal riadiaci tým pôsobivé zábery, ktoré zblízka ukazujú, ako asteroid Bennu vyzerá. Zábery boli následne spojené do videa, ktoré vás prenesie priamo na povrch. OSIRIS-REx je len treťou misiou, ktorá zobrala materiál z asteroidu a prvá misia Spojených štátov. Predchádzajúce misie mala na starosti japonská vesmírna agentúra. Nazývali sa Hayabusa a Hayabusa 2. misie navštívili asteroid Ryugu.

Stopa na Asteroide

OSIRIS-REx pristála na dopredu vybranom mieste, ktoré sa označovalo ako kráter Nightingale. Sonda úspešne pristála na povrch a to len meter od plánovaného miesta, čo je stále veľká presnosť. Cieľom misie bolo získať najmenej 60 gramov regolitu. Zaujímavosťou je, že po návšteve sondy ostala na povrchu stopa, ktorá bude pripomínať úspech tejto misie.

Sonda po pristátí narušila povrch asteroidu troma spôsobmi. Jedným bolo samotné pristátie sondy. Ďalším narušením bol vrt a zber vzoriek a posledným bol opätovný zážih trysiek a cesta sondy na obežnú dráhu. Ďalšou zaujímavosťou je fakt, že vedci museli čakať až na pravé poludnie, aby mohli fotografovať povrch asteroidu.

Bennu je mimoriadne skalnatý povrch a ak by sa ho pokúsili odfotiť v inú dennú dobu, hra tieňov by drasticky zmenila tvar asteroidu, čo by mohlo viesť k nesprávnym údajom a neúspechu misie. Na pravé poludnie je Slnko najvyššie a dopadá kolmo na asteroid, čím vzniká oveľa menšie množstvo tieňov. Sonda OSIRIS-REx by mala späť na Zem doraziť v septembri roku 2023.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre