Polícia ukazuje, ako v praxi vyzerá podvodná taktika „Návod na bezpečný nákup“, ktorá lomcuje inzertnými portálmi

Polícia SR zdieľa prostredníctvom svojej Facebook stránky modus operandi, ako prebieha nový scam, taktika „Návod na bezpečný nákup“.

Podvod_scam_upozornenie policie
Zdroj: Facebook (Hoaxy a podvody - Polícia SR)

Približne týždne dozadu sme vás upozorňovali na to, že naprieč internetom začali podvodníci na inzertných portáloch využívať novú taktiku. Išlo o takzvanú taktiku „Návodu na bezpečný nákup“. Upozorňovala na to polícia prostredníctvom svojej oficiálnej Facebook stránky.

Stránka, ktorú posielali podvodníci, mala slúžiť na zaplatenie tovaru. Skutočnosť bola však iná

Polícia v tom čase opisovala praktiky podvodníkov, ktorí pod zámienkou bezpečného nákupu posielali odkaz, prostredníctvom ktorého mal podvodník zaplatiť za tovar. Predávajúci v domnienke, že používateľ na druhej strane mu chce zaplatiť za tovar, mal vyplniť údaje, na ktoré mala byť odoslaná platba. Avšak stránka ako taká, žiadala vyplnenie údajov z platobnej karty príjemcu platby. V skutočnosti stránka však fungovala presne opačne. Prostredníctvom vyplnenia údajov pôvodný príjemca platby realizoval platbu na účet podvodníka.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Samotný odkaz je však podvodnou stránkou, kde ak používateľ vyplní platobné údaje, tak jednoducho odovzdá svoje údaje z platobnej karty.“ písali sme približne dozadu.

Najnovšie polícia prostredníctvom Facebook stránky Hoaxy a podvody – Polícia SR zdieľa modus operandi, ako tento útok prebieha.

„Ozve sa Vám záujemca. Pošle Vám link na stránku, kde máte zadať číslo z Vašej kreditnej karty, lebo tam Vám majú prísť peniaze. Lenže takto to naozaj nefunguje. Deje sa opak. Zadáte číslo a príde Vám kontrolná SMSka z banky, a to na potvrdenie VAŠEJ platby podvodníkovi. Podvodník si vypýta SMS kód a dostane sa k Vašim peniazom. POZOR!“ píše polícia v publikovanom statuse.

Polícia rovnako zdieľala aj náhľad správ, ktoré si vymenil podvodník spolu s obeťou.

Podvod_taktika bezpecneho nakupu
Zdroj: Hoaxy a podvody – Polícia SR

Dovoľte nám dať vám do pozornosti, že na prijatie platby nie je nikdy potrebné zadávať informácie z platobnej karty. Rovnako vám odporúčame, aby ste nikdy nevypĺňali tento typ údajov na stránkach, ktoré vám posiela neznáma osoba a dupľom nezdieľať s tretími osobami overovacie správy. Dôvodom je, že tam existuje veľká pravdepodobnosť, že ide o podvod.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre