SpravodajstvoVeda a výskum

Po viac ako týždni je kríza čínskej rakety Long March zažehnaná: Kam nakoniec dopadla?

Časť rakety Long March, ktorá nekontrolovateľne padala smerom k Zemi mohla ohroziť životy ľudí.

29. apríla odštartovala čínska misia, ktorej ceľom bolo dostať na obežnú dráhu prvý modul novej vesmírnej stanice Tiangong, píše portál IFLScience.

Samotný modul vesmírnej stanice sa do vesmíru dostal úspešne, problém však nastal pri jednej z častí rakety Long March 5B, ktorá ho vynášala do vesmíru. Táto časť padala smerom k zemi a hrozilo, že prežije prechod cez atmosféru a spadne na miesto, kde by mohla napáchať výrazné škody.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Po viac ako týždni špekulácií a neistoty nakoniec časť rakety dopadla do Indického oceánu. Nové správy boli úľavou pre ľudí, ktorí si mysleli, že 30-metrová raketa dopadne do obývanej oblasti. Zatiaľ nie je však isté, či sú výroky čínskeho ministerstva zahraničia, ktoré tvrdia, že väčšina rakety zhorela pri prechode atmosférou, správne.

„Podľa Čínskeho úradu pre kozmické lety sa30 metrov dlhá raketa znovu dostala do atmosféry o 23:24 h 8. mája (2:24 UTC 9. mája) na 72,47 ° východne a 2,65 ° severne a nachádza sa asi 300 kilometrov juhozápadne od Malé, hlavného mesta Maldív.“

Na Zem dopadajú časti satelitov, rakiet, alebo iného vesmírneho odpadu pomerne často. Ak má však objekt menej ako 10-ton, považuje sa za bezpečný, pretože zhorí v atmosfére. Od roku 1990 sa ťažšie objekty dostali na Zem prostredníctvom kontrolovaného zostupu. Prípad rakety Long March 5B bol ale iný. Pristátie v Indickom oceáne bolo totiž dielom náhody a nie dobrého riadenia misie. Na druhú stranu, oceány tvoria až 70% povrchu Zeme, čiže šance na pristátie vo vode sú vždy dosť vysoké.

Riziko škôd

Raketa Long March 5B vážila zhruba 22.5 ton. Ide o 8. najťažší objekt, ktorý sa vrátil na Zem a 4. najťažší objekt, ktorý sa vracal nekontrolovane. Najťažším objektom bola vesmírna stanica Skylab, ktorá padala na Zem v roku 1979 a pristála v riedko zaľudnenej Západnej Austrálii. Zostup stanice Skylab sprevádzal obrovský strach a aby sa predišlo rovnakej situácii boli zavedené bezpečnostné protokoly. Odborníci sa pokúšali odhadnúť, kedy vstúpi časť rakety do atmosféry. Presný odhad bol v tomto kľúčový, vzhľadom na rýchlosť, akou sa kus rakety pohyboval. Ak by sa oneskorili len o pár minút, dopadnúť by mohol hocikde na dráhe, ktorá je dlhá niekoľko tisíc km.

Čínsky vesmírny program už v minulosti čelil kritike, keď časť ich rakety napáchala mierne škody v najmenej dvoch dedinách na Pobreží Slonoviny. V tomto prípade mohlo ľahko dôjsť ku zraneniam, či smrti obyvateľov zasiahnutých dedín. Nie je známe, či Čína pracovala na odstránení chýb, alebo či ich opatrenia nefungovali. Čína má na posledných 18 mesiacov naplánovaných približne 12 ďalších štartov. Odborníci dúfajú, že v prípade ďalších štartov rakety Long March 5B nedôjde k podobným rizikovým incidentom.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close