SpravodajstvoTechnológie

Aký je rozdiel medzi digitálnym a optickým priblížením kamery smartfónu?

Nie je priblíženie ako priblíženie. Aký je medzi nimi rozdiel?

Priblíženie kamery býva častokrát jedným z lákadiel, na ktoré nás výrobcovia smartfónov vábia  v spojitosti s kamerou zariadenia. Zatiaľ čo v minulosti sme sa stretávali napríklad s 10x, 15x, 20x násobným priblížením a podobne, tak dnes dnes sa môžeme stretnúť už aj s 50x, prípadne 100x násobným priblížením. Toto priblíženie sa však dosahuje rôznymi metódami, pričom každá z nich má svoje výhody, ale i nevýhody.

Čo je to priblíženie kamery?

Priblíženie kamery by sme mohli vo všeobecnosti charakterizovať ako vlastnosť kamery priblížiť vzdialené objekty. Inými slovami, ide o schopnosť umožňujúcu vidieť vzdialené predmety bližšie z rovnakej vzdialenosti pozorovateľa. Za týmto účelom sa v smartfónoch využívajú technológie digitálneho a optického priblíženie. Aký je však medzi nimi rozdiel a ide o kvalitatívne rovnaké technológie?

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ako funguje digitálne priblíženie?

Pri digitálnom priblížení nejde vôbec o žiadnu ťažkú vedu, ako táto technológia funguje. Dôvodom je, že funguje na tom princípe, že snímaný objekt sa vyreže zo zorného poľa a ten sa roztiahne na celú veľkosť matrice. Inými slovami, k skutočnému priblíženiu objektu v tomto prípade nedochádza.

Pre lepšiu ilustráciu si predstavte obrázok, ktorý si prezeráte v počítači a približujete si na ňom detaily. Čím viac obrázok priblížite, tak tým viac pixelov vidíte voľným okom. Inými slovami, pri digitálnom priblížení dochádza k strate časti údajov, resp. informácií. Druhým dychom však treba dodať, že moderné smartfóny, prípadne kamery sú schopné na základe chytrých algoritmov pridať pixely, aby sa zachovala kvalita obrázku. Nie je to však pravidlom a zároveň treba dodať, že aj tu existujú značné limity.

Optické priblíženie

Keď hovoríme o približovaní v spojitosti s kamerou a kvalitou výsledných fotografií zariadenia, tak dôležitejšie je optické priblíženie. Dôvodom je, že na priblíženie objektu sa používa iný technologický postup, pri ktorom už môžeme hovoriť o reálnom priblížení objektu a nie o digitálnom. V tomto prípade kľúčovú úlohu zohrávajú šošovky. K priblíženiu totiž dochádza prostredníctvom preskupovania šošoviek objektívu a zmene ohniskovej vzdialenosti (pozn. redakcie: ohnisková vzdialenosť je vo fotografii kolmá vzdialenosť prvej šošovky alebo všeobecne člena optickej sústavy od matnice). Hlavnou výhodou optického priblíženia je to, že v tomto prípade nedochádza k strate časti údajov, resp. informácií. Inými slovami, v prípade priblíženia objektu nedôjde k zhoršeniu kvality fotografie. Zároveň však treba dodať, že v tomto prípade sa najčastejšie stretneme s 3 až 5-násobným priblížením.

Zhrnutie

Ako už asi tušíte, tak z pohľadu kvality vyhráva technológia optického priblíženia. Tu však treba dodať, že je drahšou a aktuálne nie je schopná v prípade mobilných zariadení dosahovať hodnoty ako 100x násobné priblíženie a podobne. V súčasnosti najčastejšie v prípade fotomobilov hovoríme o 3x až 5x násobnom optickom priblížení. Tak isto treba dodať, že výrobcovia v prípade digitálneho priblíženia používajú viacero trikov, ako vylepšiť výslednú kvalitu fotografií. Napríklad zvyšujú počet megapixelov v kamerách zariadení. V praxi to znamená, že ak máte napríklad kameru so 108-megapixelovým rozlíšením, tak viackrát môžete „vyrezať“ priblíženú fotografiu v porovnaní s 12-megapixelovou kamerou. Ďalším spôsobom ako zlepšiť kvalitu výsledných fotografií je pomocou technológie Pixel Binning, kedy dochádza k zlučovaniu viacerých pixelov do jedného super veľkého pixelu. Tým však „naj“ spôsobom, ktorý neustále naberá na dôležitosti, je AI technológia, ktorá dokáže napríklad pridávať nové pixely do fotografie za účelom, aby sa zachovala kvalita fotografií.  Dovoľte nám dať vám pri tejto príležitosti do pozornosti ešte tému, kde sme sa venovali megapixelom a ich významnú.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close