SpravodajstvoVeda a výskum

Dron Ingenuity má druhý domov: Úspešne pristál na novej pristávacej ploche

Helikoptérový dron Ingenuity úspešne dokončil piaty testovací let, ktorý bol na rozdiel od iných len jednosmerný.

Helikoptérový dron americkej vesmírnej agentúry, NASA, Ingenuity, úspešne dokončil svoj piaty let, ktorý bol iný, ako všetky ostatné lety. Išlo o prvý jednosmerný let, píše portál NASA.

Dron vzlietol z pristávacej plochy Wright Brothers Field a letel smerom južne, k novej pristávacej ploche. Pristávacia plocha Wright Brothers Field sa nachádza neďaleko od miesta, kam pristál rover Perseverance. Ten musel nájsť vhodnú oblasť, kde „vysadí“ drona Ingenuity. Z tejto plochy sa štartovali prvé štyri testovacie lety drona Ingenuity, no ten sa teraz presunul k novej ploche, ktorá sa nachádzala 129 metrov od starej. Tam dron vzlietol do rekordnej výšky 10 metrov a zachytil fotografiu svojho okolia predtým, ako pristál. Piaty testovací let sa niesol v duchu prechodu na novú fázu demonštrovania schopností drona Ingenuity. Nová pristávacia plocha zároveň bude slúžiť ako druhý domov pre drona, čo znamená, že všetky lety sa budú začínať a končiť na nej.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

V ďalšej fáze dron predvedie, čo všetko môže helikoptéra dokázať pri prieskume Marsu. Dron bude skúmať miesta, kam sa rover nedokáže dostať. Zároveň bude vytvárať detailné stereo zobrazovanie. To pomôže vedcom vytvoriť presný 3D model povrchu aj s prevýšením, niečo čo sondy z obežnej dráhy nedokážu. Všetky úlohy, ktoré Ingenuity vykoná v okolí novej pristávacej plochy, môžu vedcom vo veľkej miere pomôcť pri navrhovaní misií, ktoré preskúmajú povrch planéty zo vzduchu. Reč v tomto prípade nie je len o Marse, ale potenciálne aj o iných planétach.

„Piaty let marťanskej helikoptéry bol obrovský úspech pre agentúru,“ vyjadril sa Bob Pearce, z NASA’s Aeronautics Research Mission Directorate.

Nová fáza letov

Tím vedcov a inžinierov sa rozlúčil s prvou pristávacou dráhou pre dron, ktorá sa stala historickým miestom prvého kontrolovaného letu v atmosfére cudzej planéty. Pristávacia dráha bola pomenovaná po bratoch Wrightovcoch, ktorí demonštrovali prvý kontrolovaný let u nás na Zemi. Hoci sa teraz dron nachádza na inom mieste, pristávacia plocha Wright Brothers Field navždy zostane historickým miestom.

Po úspešnom pristátí teraz Ingenuity čaká na nové inštrukcie, ktoré dronu vedci predajú prostredníctvom roveru Perseverance. Rover momentálne tak isto putuje smerom na juh, kde bude analyzovať pôdu a zbierať vzorky. Plány do budúcna si nevyžadujú, aby rover Perseverance prešiel veľké vzdialenosti, vďaka čomu bude dron schopný držať s roverom krok.

„Plán je letieť s Ingenuity spôsobom, ktorý by neprekážal vedeckej misií roveru Perseverance,“ Vyjadril sa Bob Balram z NASA’s Jet Propulsion Laboratory.

Tvrdí, že naplánovaných je ešte pár testovacích letov a následne tím zváži celú situáciu. Vedci už získali všetky potrebné dáta z analýzy letov, ktoré si dali za cieľ. Momentálne budú nasledovať testy, ktoré by tímu vedcov rozšírili obzory a ukázali im ako sa môžu drony správať v atmosfére inej planét.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close