SpravodajstvoVeda a výskum

Kontroverzný projekt Stralink nám môže pomôcť nájsť mimozemský život: Nová štúdia popisuje ako

Satelitné konštelácie, ako napríklad Starlink, môžu byť znakom života na planéte. Vieme ich nájsť?

Na portáli ArXiv sa objavila nová štúdia, ktorá sa zaoberá témou pátrania po mimozemských civilizácii, píše portál Universe Today.

V nej sa rozoberajú aj ambiciózne plány vesmírnej spoločnosti SpaceX a ich projektu Starlink. Ide o konšteláciu satelitov, ktorá by sa nachádzala na obežnej dráhe Zeme. Ich súčasný cieľ je do vesmíru dostať 12-tisíc satelitov a neskôr by mohli pridať ďalších 30-tisíc satelitov. To je naozaj obrovské množstvo a už dnes sa niektorí odborníci obávajú, že taký počet objektov by mohol viesť ku kaskáde vesmírnych kolízií, ktorú by sme nedokázali zastaviť.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Štúdia ale neriešila praktickosť, alebo nepraktickosť, tohto projektu, no pozrela sa na to, čo môže obrovské množstvo satelitov na obežnej dráhe znamenať z hľadiska pátrania po mimozemskom živote. Bolo by možné našu satelitnú konšteláciu pozorovať z vesmíru? Dokázali by sme my podobnú konšteláciu nájsť a spoznať?

Vedci sa pozreli na myšlienku toho, ako sa môžu časom civilizácie vyvíjať a ako sa to odrazí na množstve energie, ktorú dokážu využívať a spotrebovať. Nazýva sa to Kardašovova škála a jej základná forma rozdeľuje civilizácie do troch typov. Prvý typ dokáže využiť energiu celej svojej planéty, druhý typ svojho Slnka a tretí typ celej svojej galaxie. Predpokladá sa, že ľudstvo sa pomaly blíži k prvému typu civilizácie (pozn. redakcie: momentálne sa podľa niektorých nachádzame na stupnici 0.7).

Stopa civilizácie?

Obrovská konštelácia satelitov by mohla byť znakom vyspelejšej civilizácie. Štart rakiet, výstavba a údržba by generovali teplo, ktoré by sme mohli vedieť pozorovať. Štúdia totiž prišla na to, že sústavy s podobnou konšteláciou, by mali výraznú infračervenú stopu. Za pomoci súčasných technológií, ako napríklad infračerveného teleskopu Very Large Telescope Interferometer, by sme mohli nájsť podobné signály v okruhu 280-svetelných rokov.

V tomto rádiuse by sa malo nachádzať okolo tisíc hviezd, ktoré sa podobajú na naše Slnko. Ak by okolo nich obiehala planéta s vyspelou civilizáciou, je veľká šanca, že by sa ju astronómom podarilo objaviť. Vedci začali niekoľko pátraní po vyspelých civilizáciách, no tie nepriniesli žiadne dôkazy o živote mimo Zeme. Vedci sa však zameriavali na civilizácie druhého, či tretieho typu, ktoré by zanechali dôkazy v galaktickom merítku. Nová štúdia sa naopak zameriava na menej vyspelé civilizácie, ktoré by mohli existovať bližšie pri nás.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close