SpravodajstvoVeda a výskum

Vedci z NASA premenili signál z atmosféry Venuše na desivú nahrávku

Aj vy si môžete vypočuť zvuky zachytené sondou, svištiacou cez vrchnú časť atmosféry Venuše.

Nedávno sme písali o sonde Parker Solar Probe, ktorá v júli 2020 preletela blízko Venuše. Letela tak blízko, že sa sonde podarilo prejsť cez najvrchnejšiu časť jej atmosféry, ionosféru. Počas preletu zachytila prirodzený rádiový signál, ktorý nedávno vedci z NASA premenili na hudbu, píše portál Futurism.

Normálny signál by nebolo možné počuť vo vesmírnom vákuu, pretože tam neexistuje médium, cez ktoré by sa zvukové vlny mohli šíriť. Ďalším problémom bolo, že zvuky neboli v rozsahu ľudského sluchu, a preto ich museli vedci transponovať. Výsledná nahrávka ale stojí za to. Počuť môžete naozaj futuristickú hudbu, ktorá môže byť aj trochu desivá.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Lenže nahrávka môže vedcom pomôcť odhaliť nové informácie o našom vesmírnom susedovi. Rádiové signály boli zachytené pomocou nástroja FIELDS a vedci dúfajú, že im pomôžu prísť na to, ako sa z Venuše stala pekelná planéta, ktorú poznáme dnes.

„Dvojička“ Zeme

Venuša sa dnes drasticky líši od Zeme, no nebolo to vždy tak. Planéty začínali pomerne rovnakým spôsobom. Obe sú skalnaté planéty, ktoré sa veľkosťou a štruktúrou na seba podobajú, no počas ich evolúcie sa vybrali úplne odlišnými smermi. Vedci sa snažia prísť na to, čo mohlo zmenu spôsobiť. Odpoveď sa podľa nich ukrýva v ionosfére planéty, ktorá sa mení podľa toho, v akej fáze sa Slnko nachádza.

Pozorovania sondy Parker Solar Probe boli prvé za posledných 30 rokov. Prvé údaje zachytávali ionosféru v čase solárneho maxima, zvýšenej aktivity Slnka, zatiaľ čo nové údaje zachytávajú ionosféru v čase solárneho minima, nízkej slnečnej aktivity. Aktivita slnka sa strieda každých 11 rokov a to sa nazýva solárny cyklus. Ten by mal podľa dostupných dát drasticky ovplyvňovať atmosféru Venuše, no zatiaľ vedci nevedia povedať, akým spôsobom.

Parker Solar Probe preletela okolo Venuše šesť mesiacov po poslednom solárnom minime a ukázala, že ionosféra Venuše je oveľa tenšia, ako pred 30 rokmi, píše portál NASA.

„Keď máte údaje z niekoľkých misií, ktoré potvrdzujú ten istý výsledok, je pravdepodobné, že úbytok venušinej ionosféry je naozaj skutočný,“ vyjadril sa Robin Ramstad, výskumník z University of Colorado.

Ak sa vedcom podarí pochopiť, ako dochádza k tenčeniu venušinej atmosféry v čase solárneho minima môže byť kľúčom k pochopeniu, ako planéta reaguje na Slnko. To zas môže viesť k pochopeniu toho, ako sa z Venuše stala tak drasticky odlišná planéta od Zeme.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close