SpravodajstvoVeda a výskum

Hubblov vesmírny ďalekohľad sa opäť predvádza: Pozrite sa na krásu skupiny galaxií Abell 3827

Hoci už má ďalekohľad cez 31 rokov, stále nám približuje krásy vesmíru

Hubblov vesmírny ďalekohľad nám prináša ďalší dychberúci záber vesmíru okolo nás. Tentokrát ide o zoskupenie galaxií s názvom Abell 3827, píše portál Science Alert.

Keď sa pozriete na fotografiu, vidieť môžete stovky galaxií rôznych veľkostí, či tvarov, ktoré sa nachádzajú vo vzdialenosti 1.4-miliardy svetelných rokov od Zeme. V strede leží eliptická galaxia ESO 146-5, ktorá sa považuje za jednu z najmasívnejších galaxií v známom vesmíre. Jej hmotnosť vytvára silnú gravitačnú šošovku, ktorú môžete vidieť na zakrivenej modrej žiare.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Gravitačná šošovka je efekt, ktorý bol spomenutý v  Einsteinovej teórii relativity. Gravitácia dokáže ohnúť trajektóriu svetla a čím je gravitačné pole silnejšie, tým je efekt gravitačnej šošovky výraznejší. V praxi ju astronómovia využívajú na pozorovanie vzdialených galaxií. Efekt gravitačnej šošovky môže vytvárať aj naše Slnko a jedna z teórií tvrdí, že by sme vďaka nemu mohli pozorovať najbližšie exoplanéty.

Fotografia bola zostrojená pomocou nástrojov Wide Field Camera 3 a The Advanced Camera for Surveys. Vedci zachytili svetlo zo štyroch rôznych vlnových dĺžok, ktoré následne spojili dokopy a výsledkom bola fotografia, ktorú môžete vidieť nižšie.

Galaxie
Zdroj: ESA/Hubble & NASA, R. Massey

„Je zvláštne pozerať sa na zoskupenie stoviek galaxií, hlavne keď si spomenieme, že ani nie pred sto rokmi ľudia verili, že Mliečna dráha je jedinou galaxiou vo vesmíre. O existencii iných galaxií sa diskutovalo, no až Edwin Hubble potvrdil, že vtedajšia Veľká hmlovina Andromeda bola príliš vzdialená na to, aby bola súčasťou Mliečnej dráhy,“ vyjadrila sa k fotografií Európska vesmírna agentúra.

Záhadná temná hmota

Zoskupenie galaxií Abell 3827 je pre astronómov fascinujúce. Predpokladá sa totiž, že by sa tu mohli nachádzať ložiská temnej hmoty – jednej z najväčších záhad vesmíru. Podľa súčasných modelov by mohla temná hmota tvoriť 85% všetkej hmoty vo vesmíre, no vedci o nej vedia jedine vďaka gravitačnej sile, ktorou ovplyvňuje normálnu, viditeľnú hmotu.

Pátranie po temnej hmote v zoskupeniach galaxií pokračuje, no to nebráni vedcom zverejňovať nádherné zábery, zachytené Hubblovým vesmírnym ďalekohľadom. Len nedávno oslávil svoje 31. narodeniny a na počesť toho bola zverejnená fotografia hviezdy AG Carinae, ktorá zápasí sama zo sebou. Fotografia pravdepodobne zachytila jedny z posledných momentov hviezdy.

Hubblov vesmírny ďalekohľad sa spustil v roku 1990 a odvtedy zachytil okolo 1.5-milióna záberov. Na nich môžete nájsť zhruba 48-tisíc hviezd, planét a galaxií.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close