SpravodajstvoVeda a výskum

V pasci a samé: Nová teória naznačuje, prečo nás mimozemské civilizácie doposiaľ nekontaktovali

Nedávno publikovaná teória sa snaží odpovedať na otázku, prečo sme neobjavili vo vesmíre inú civilizáciu

Existuje množstvo teórií, ktoré sa pokúšajú vysvetliť, prečo sme ešte neobjavili vo vesmíre mimozemský život. Možno je život vzácnosťou a naša Zem je jedinou planétou, ktorá ho je schopná podporovať. Ďalšie vysvetlenie zase tvrdí, že sme prvou inteligentnou civilizáciou vo vesmíre.

Objavili sa aj bláznivejšie teórie, ktoré hovorili o smrtiacich robotoch, alebo upozorňovali na to, že vesmír nemusí byť tak priateľským miestom, ako ho poznáme. Hoci jedna teória znie ako vytrhnutá zo sci-fi, zatiaľ čo druhá môže byť kľudne možná, je ťažké povedať, čo sa vo vesmíre deje. Vedci momentálne nemajú žiadne dôkazy o tom, že život mimo Zeme by mohol existovať.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Portál IFLScience píše, že sa nedávno objavila nová teória, ktorá prináša svoje vlastné vysvetlenie. Hlavnou myšlienkou práce je fakt, že vo vesmíre môže existovať život, ktorý sa doteraz nedostal  a pravdepodobne sa nikdy nedostane do vesmíru. Lenže prečo je to tak?

Takéto civilizácie by mohli byť doslova uväznené na svojej domovskej planéte, bez možnosti opustiť atmosféru. Ak si uvedieme ako príklad našu zem, raketa sa potrebuje pohybovať rýchlosťou 11 km/s aby dokázala uniknúť zemskej gravitácii. Aby takúto rýchlosť raketa dosiahla, potrebuje okrem iných faktorov aj obrovské množstvo paliva.

Život na masívnej planéte

Nová teória bola publikovaná na portáli Arxiv a tvrdí, že vo vesmíre sa môžu nachádzať aj obývateľné planéty so silnejšou gravitáciou ako má Zem. V takýchto prípadoch by raketa musela vyvinúť obrovské množstvo ťahu, aby sa dostala do vesmíru. V niektorých prípadoch to môže byť nemožné. Ako príklad uvádza autor štúdie, Michael Hippke, planéty s desaťnásobkom hmotnosti Zeme. Tvrdí, že na takejto planéte by štandardné chemické rakety nedokázali vyniesť mimozemskú civilizáciu do vesmíru.

„Masívne skalnaté svety by vyžadovali iný spôsob pohonu, napríklad jadrový pohon,“ tvrdí Hippke.

Ide o problém, ktorý sa netýka len vesmírneho cestovania. Takéto civilizácie by nedokázali technologicky napredovať tak, ako sme to robili my. Nemali by satelitnú televíziu, nešli by na Mesiac a ani by nemali technológie, podobné našim vesmírnym ďalekohľadom. Keďže by neexistovala satelitná komunikácia, ani vesmírne teleskopy, civilizácie na masívnych planétach by pravdepodobne nemali prostriedky na to, aby našli a kontaktovali sa s inými civilizáciami.

Teória však nehovorí nič o potenciálnych civilizáciách, žijúcich na menších svetoch, napríklad planétach podobných Zemi. Michael Hippke navrhuje len to, že mimozemšťania na masívnych svetoch by čelili obrovským výzvam, ak by sa pokúšali dostať do vesmíru. Takéto civilizácie by mohli byť uväznené na vlastnej planéte bez možnosti spojenia sa s okolitým vesmírom.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close