SpravodajstvoTechnológieVeda a výskum

Ďalší veľký úspech! V rámci misie Rover Perseverance sa podarilo extrahovať z atmosféry Marsu kyslík

Zariadenie MOXIE dokázalo za 2 hodiny vygenerovať necelých 6 gramov kyslíka.

Rover Perseverance pristál na planéte Mars len niekoľko týždňov dozadu, pričom pozornosť krátko na to, na seba na zvrhol Dron Ingenuity. Dôvodom je, že zatiaľ čo rover doposiaľ poslal „len“ niekoľko fotografií z povrchu Marsu, tak dronu sa podarilo vykonať prvý kontrolovaný let v atmosfére iného vesmírneho telesa. Najnovšie však pozornosť médií získava samotný rover, ktorému sa podaril husársky kúsok.

Podarilo sa extrahovať kyslík z atmosféry Marsu

Americká NASA prostredníctvom svojich stránok informuje, že pomocou špeciálneho prístroja, Mars Oxygen In-Situ Resil Utility Utility Utility (MOXIE), sa podarilo roveru natiahnuť do seba oxid uhličitý z okolitej marťanskej atmosféry, ktorý bol následne premenený na kyslík.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
Mars Oxygen In-Situ Resil Utility Utility Utility (MOXIE)
Zdroj: NASA/JPL-Caltech, zariadenia MOXIE

Táto udalosť sama o sebe by mohla do budúcnosti zmeniť spôsob, akým objavujeme vesmír. Dôvodom je, že táto technológia by nám mohla zjednodušiť cestovanie hlbšie do vesmíru vrátane pobytu na iných vesmírnych telesách.

Samotný test tejto technológie v ostrej prevádzke, americká NASA realizovala 20. apríla. Vedci veria, že tento typ prístroja, keď sa zdokonalí jeho účinnosť, tak by nám mohol v budúcnosti potenciálne pomôcť generovať kyslík nielen pre samotných cestujúcich, ale aj za účelom výroby paliva.

„Toto je kritický prvý krok pri premene oxidu uhličitého na kyslík na Marse,“ uviedol Jim Reuter, jeden z členov tímu z Haystack Observatory of Massachusetts Institute of Technology, ktorý ďalej dodal: „MOXIE má ešte veľa práce, ale výsledky tejto technologickej demonštrácie sú sľubné, keď sa blížime k nášmu cieľu, ktorým je jeden deň vidieť ľudí na Marse. Kyslík nie je len to, čo dýchame. Raketový pohon závisí od kyslíka a budúci prieskumníci budú závisieť od výroby pohonných látok na Marse, aby sa dostali na cestu domov.“

Podarilo sa vytvoriť necelých 6 gramov kyslíka

Vedci ďalej prezrádzajú, že prístroj sa zahrieval približne 2-hodiny a následne bol schopným vyprodukovať necelých 6-gramov kyslíka za hodinu. Pre lepšiu ilustráciu, ide o dostatok kyslíka pre jedného astronauta, aby normálne fungoval približne 10-minút.

produkcia kyslika na Marse
Zdroj: MIT Haystack Observatory

NASA ďalej v rámci publikovanej správy píše, že dostať 4-kozmonautov späť na Zem, si vyžaduje najmenej 7-metrických tón raketového paliva a 25-metrických tón kyslíka. Len pre porovnanie, ak by zostali žiť na Marse, tak za rok by spotrebovali približne 1-metrickú tonu kyslíka. Pravidelný prevoz takéhoto množstva kyslíka by bol vo všeobecnosti náročný a neekonomický, a preto NASA hľadá riešenia, ako ho je možné vytvoriť v dostatočnom množstve priamo na mieste.

Atmosféra Marsu je z 96% tvorenou oxidom uhličitým. MOXIE funguje tak, že oddeľuje atómy kyslíka od molekúl oxidu uhličitého, ktoré sú tvorené jedným atómom uhlíka a dvoma atómami kyslíka. Do marťanskej atmosféry sa vypúšťa odpadový produkt, oxid uhoľnatý. Rovnako treba povedať, že proces premeny vyžaduje vysokú hladinu tepla na dosiahnutie teploty približne 1 470 Celzia stupňov.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close