SpravodajstvoVeda a výskum

Rusko sa sťahuje z projektu Medzinárodnej vesmírnej stanice: Plánuje si postaviť vlastnú

Šéf ruského Roscosmosu, Dmitrij Rogozin potvrdil stavbu novej vesmírnej stanice.

Ruská vesmírna agentúra, Roscosmos, sa v utorok, 20.4. vyjadrila, že do roku 2025 by chcela mať vlastnú vesmírnu stanicu, píše portál Phys. Krajina sa zároveň pripravuje stiahnuť z projektu Medzinárodnej vesmírnej stanice.

Potvrdzuje to aj šéf Roscosmosu, Dmitrij Rogozin, ktorý tvrdí, že práca na prvom module vesmírnej stanice sa už začala. Oznámenie prišlo v období rastúceho napätia, kvôli obvineniam zo špionáže a hromadeniu ruských vojsk na hraniciach Ukrajiny. Zároveň tvrdí, že na module pracuje ruská vesmírna korporácia Energia, ktorá by mala mať modul pripravený v roku 2025. Zároveň sa objavili zábery, ktoré ukazujú prácu na moduly vesmírnej stanice.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Projekt medzinárodnej vesmírnej stanice bola jedna z mála úspešných spoluprác Ruska a západných krajín. Podieľali sa na ňom Spojené štáty, Rusko, Kanada, Japonsko a Európska vesmírna agentúra. Medzinárodná vesmírna stanica začala fungovať v roku 1998. Odstúpenie od projektu naznačil aj ruský vicepremiér, Jurij Borisov. Ako dôvod uvádza pokročilý vek stanice.

Po niekoľkých rokoch už stanica, podľa slov Borisova, ukazuje známky opotrebovania.

„Správy o poruchách začínajú byť v poslednej dobe čoraz častejšie,“ vyjadril sa Borisov.

Podľa portálu Futurism Roscosmos začalo vyjednávanie s americkou NASA. Odstúpenie Ruska ale neznamená že svoj modul odpoja od stanice a hodia ho do oceánu. Krajina plánuje predať zodpovednosť nad modulom jednému z jej partnerov. Zároveň to vyzerá tak, že sa Rusko dištancuje od zvyšku sveta, čo sa týka oblasti vesmíru.

Dva tábory?

Naznačuje to aj ich podpísanie memoranda o porozumení s Čínou. Roscosmos, spolu s čínskou vesmírnou agentúrou plánujú výstavbu vlastnej vesmírnej stanice na obežnej dráhe Mesiaca. Ich plány sú priamou konkurenciou pre program americkej NASA, Artemis, ktorý sa pokúša o to isté. NASA zároveň vyzývala na medzinárodnú mierovú spoluprácu vo svojej Dohode Artemis, v ktorej sa píše aj o kontroverznej ťažbe zdrojov na mesačnom povrchu. Rusko, ale ani Čína dohodu nepodpísali.

Vyzerá to, akoby sa hlavní „hráči“ vo vesmírnom priemysle rozdelili na dva tábory, pričom každému ide o to isté. Na konci minulého roka sme vám priniesli článok, v ktorom sa písalo o tom, že všeobecná dohoda je kľúčová, pretože akýkoľvek konflikt, ktorý by mohla snaha o dobývanie Mesiaca vyvolať, by sa s najväčšou pravdepodobnosťou odohrával u nás, na Zemi.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close