SpravodajstvoVeda a výskum

Sonda americkej NASA, New Horizons nedávno prekročila dôležitý míľnik. Kde sa práve nachádza?

Kde sa nachádza sonda, ktorá nám priblížila Pluto?

Sonda americkej vesmírnej agentúry NASA, New Horizons, práve prekročila vzácny vesmírny míľnik, píše portál IFLScience. 17. apríla prekročila hranicu 50 astronomických jednotiek. Znamená to, že je sonda od nás 50-krát ďalej, než sme my od Slnka.

Sonda odštartovala v roku 2006 a ak s ňou chceli vedci komunikovať, trvalo to nanajvýš niekoľko minút. Momentálne sa nachádza zhruba 7.5-miliárd km od Zeme a na správu vedci čakajú približne 7 hodín.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Je naozaj zložité predstaviť si niečo, čo sa nachádza tak ďaleko. Jediné, čo nám dáva obraz o enormnej vzdialenosti je čas, za ktorý sa ku nám dostane potvrdenie o prijatí našej správy. Na to musíme čakať až 14 hodín,“ vyjadrila sa Alice Bowman, z misie New Horizons.

Putovanie vesmírom

Sonda New Horizons bude piatym, človekom vyrobeným objektom, ktorý sa dostane tak hlboko do vesmíru. Prvými boli sondy Pioneer 10 a Pioneer 11. Nasledovali sondy Voyager 1 a Voyager 2. Všetky štyri sondy na palube ukrývajú mapu, ktorá ukazuje späť na našu planétu, Zem. Sondy Voyager opustili našu Slnečnú sústavu a momentálne sa nachádzajú v medzihviezdnom priestore. Voyager 1 je najvzdialenejším umelým objektom a nachádza sa približne 152 astronomických jednotiek od Zeme.

Zaujímavosťou je, že minulý december sa sonde New Horizons podarilo odfotiť hviezdne pole. Svoj objektív otočila na smer, kde by sa mala nachádzať sonda Voyager 1. Na záberoch síce sondu vidieť nemôžete, ale podľa americkej NASA by sa mala nachádzať niekde vo zvýraznenom kruhu.

New Horizons
Zdroj: NASA

„Je to desivo fascinujúca fotografia,“ vyjadril sa Alan Stern, z tímu New Horizons.

Sonda New Horizons nám ponúkla prvé zábery na planétu Pluto, no dosiahla aj iné úspechy popri svojej púti. Jeden z nich je napríklad návšteva najvzdialenejšieho sveta našej sústavy, Ultima Thule. Tento objekt sa nachádza ďaleko za obežnou dráhou Neptúna. Ide o 30-km široký objekt, ktorý astronómovia objavili v roku 2014. Vedci sa snažili nájsť ďalší cieľ, ku ktorému mohla sonda po návšteve Pluta letieť.

Popri objekte preletela sonda rýchlosťou 14 km/s a držala sa vo výške 3 500 km. Od Slnka sa nachádza 6.5-miliárd km a ide o prvý, takto vzdialený objekt, ktorý sme mali možnosť pozorovať a prvým pozorovaným objektom, ktorý pochádza z Kuiperovho pásu.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close