SpravodajstvoVeda a výskum

Misia Ingenuity bola úspechom: Čo plánuje NASA ďalej?

Už o pár rokov by sme mohli byť svedkami ďalšej ambicióznej misie.

V pondelok sa americkej vesmírnej agentúre, NASA, podarilo niečo, čo sa navždy zapíše do histórie. S malým dronom Ingenuity po prvýkrát vykonali kontrolovaný let na povrchu iného kozmického telesa – Marsu. Let prebehol úspešne, drobná helikoptéra sa na 30 sekúnd vzniesla do výšky troch metrov a následne pristála na povrchu, píše portál Salon.com.

„Ingenuity je najnovším z mnohých projektov, ktoré posúvajú hranice vesmírneho objavovania. Ešte nevieme presne, kam nás dron zavedie, no už teraz vieme, že obloha Marsu nie je pre nás hranicou,“ vyjadril sa zastupujúci administrátor NASA, Steve Jurczyk.

Dron Ingenuity nám ukázal, že je možné letieť v riedkej atmosfére Marsu, no aký bude ďalší krok NASA? Vesmírna agentúra plánuje podobnú misiu, ktorá by mala odštartovať v roku 2027. Nazýva sa Dragonfly a pozrie sa na jeden z mesiacov Saturnu, Titan. V oboch prípadoch ide o drony, ktoré poletia v atmosfére iného kozmického telesa, no misie sa v skutočnosti diametrálne odlišujú.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Krok dopredu

Misia Dragonfly sa v roku 2027 vydá na osemročnú misiu k mesiacu Titan, druhému najväčšiemu mesiacu Slnečnej sústavy. Rovnako ako na Marse, aj tam budú vedci pátrať po možných stopách života. Predpokladá sa, že Titan by mohol mať podmienky, ktoré umožňujú existenciu života ako ho poznáme. Titan má na svojom povrchu jazerá a rieky, ktoré ale nie sú tvorené z vody, ale z etánu, alebo metánu. Zároveň je Titan jediným mesiacom, ktorý má výraznú atmosféru.

„Návšteva Titanu by nám mohla úplne zmeniť pohľad na život vo vesmíre. Misia, podobná misii Dragonfly by bola pred troma rokmi nemožná, no dnes sme pripravení,“ hovorí bývalý administrátor NASA, Jim Bridenstine.

Dragonfly bude dron s ôsmimi rotormi, ktoré budú držať drona vo vzduchu. Každá z dvojice štyroch motorov je navrhnutá tak, aby sa dokázala vysporiadať so stratou minimálne jedného motora. Poháňať ho bude lítiová batéria a poletí rýchlosťou 35 km/h. Na rozdiel od drona Ingenuity bude Dragonfly vážiť podstatne viac, až 449 kg. Ďalší rozdiel je, že na Titane sa bude dronu letieť ľahšie, ako na Marse. Atmosféra Titanu je štyrikrát hustejšia než atmosféra Zeme, pričom je gravitácia mesiaca nižšia.

Vedci sa domnievajú, že sa Titan podobá na mladú Zem, a preto by nám mohol pomôcť zistiť, ako vznikol na našej planéte život. Vedci chcú v prvom rade zistiť zloženie pevných uhľovodíkových materiálov na povrchu. Vďaka nim by mohli zistiť, ako sa vyvíjala probiotická chémia v prostredí, ktoré má dôležité látky pre život.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close