Veda a výskumVesmír

Pomáha nám, alebo škodí? Takto Jupiter ovplyvňuje našu planétu

Najväčšia planéta Slnečnej sústavy má výrazný dopad na našu Zem.

Niektorí vedci sa domnievajú, že Jupiter môže byť dôvodom, prečo je naša Zem obývateľná, tvrdí YouTube kanál Insane Curiosity.

Jupiter je najväčšou planétou našej sústavy a jeho gravitácia môže odkloniť kométy, ktoré by sa v opačnom prípade mohli zraziť so Zemou. Sú to predovšetkým kométy, ktoré sa ku nám dostanú zo vzdialenejších častí vesmíru. Do Slnečnej sústavy teda vstupujú veľkou rýchlosťou a gravitačná sila plynného obra je dostatočne silná na to, aby ovplyvnila ich dráhu a zabránila stretu so Zemou.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Jupiter avšak nedokáže odkloniť všetky kométy, no vďaka nemu Zem čelí stretu s kozmickým objektom len raz za niekoľko miliónov rokov. Ak by Jupiter neexistoval, Zem by čelila kozmickým objektom oveľa častejšie. Astronómom sa v posledných rokoch dokonca podarilo objaviť stopy komét, ktoré sa s Jupiterom zrazili. Najznámejšia kométa, ktorá sa s plynným obrom zrazila, bola kométa Shoemaker-Levy 9, ktorá narazila do Jupitera v roku 1994. Zároveň išlo o prvú zrážku dvoch telies v Slnečnej sústave, ktorú mohli astronómovia pozorovať.

Ďalší objekt sa zrazil s Jupiterom v roku 2009. Americká vesmírna agentúra, NASA, uvádza, že mohlo ísť o kométu, alebo asteroid, ktorý mal v priemere niekoľko stoviek metrov. Ak by sa objekt podobnej veľkosti zrazil s našou planétou, mohlo by to mať pre nás vážne dôsledky. Náraz by mal silu 2000 megaton.

Len pre zaujímavosť, asteroid o veľkosti 1-kilometra v prípade potenciálnej zrážky so Zemou, by bol schopným zmeniť klímu našej planéty. Neznamená to však, že menšie asteroidy by nemohli spraviť obrovské škody. Už aj 100-metrový asteroid by mal devastačné účinky. Bez väčších problémov by dokázal z mapy „vymazať mesto“.

Negatívny vplyv Jupitera

Jupiter nás síce chráni pred nárazmi kozmických telies, no občas ovplyvní aj negatívne. Silná gravitácia Jupitera zabránila materiálu v počiatkoch Slnečnej sústavy, aby vytvoril ďalšiu planétu. Preto dnes vidíme v našej sústave asteroidový pás. Ako sme už písali, gravitácia Jupitera zabraňuje kozmickým objektom, aby sa zrazili so Zemou, no za určitých podmienok môže vyslať objekty bližšie k Slnku, kde majú väčšiu šancu zraziť sa s nami.

Príkladom je kométa, ktorá preletela popri Zemi v roku 1770, vo vzdialenosti 1.6-milióna km. Výskumy ukázali, že kométa prišla z okrajov Slnečnej sústavy a preletela blízko pri Jupiteri. Ten ju odklonil na novú obežnú dráhu, ktorá prešla relatívne blízko popri Zemi. Na jednu stranu nás teda môže Jupiter chrániť pred kozmickými telesami, no niekedy má jeho obrovská gravitačná sila skôr opačný efekt. Ak by ale Zem v budúcnosti čelila nebezpečnému asteroidu, vedci pracujú na niekoľkých metódach, ktoré by nám pomohli krízu odvrátiť.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close